Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi
Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm: War Hammer Titan ve Tybur Ailesi
içinde , ,

Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm: War Hammer Titan ve Tybur Ailesi

Attack on Titan 4. Sezon 2. Bölüm başlangıcında Marley’in üst rütbelileri savaşın gidişatı üzerine toplantı gerçekleştiriyor. Yarım adayı ele geçirmek için 4 yıl savaşmışlar. Başlangıçta düşman filosu için Dokuz Titan‘dan olan iki titanı takas edeceklerken bu hatadan döndüklerinden bahsediliyor. Attack on Titan 4. sezon 1. Bölümde gerçekleşen savaşta liman ele geçirilse de Armored Titan yaralandığı için için gazete manşetleri insan zekasının titanlara üstün geldiğini yazıyor. (1. Bölümde öyle bir hava vermişlerdi ki ben Armored Titan’ın öldüğünü düşünmüştüm.) Normalde Ortadoğu Federasyonu savaşı kaybetti. Ama Marley’de Armored Titan’ı neredeyse kaybedecekti. Bu yüzden diğer ülkeler bu başarısızlığı bir başarı kabul edip Armored Titan’ı öldürdükleri için Ortadoğu Federasyonu’nu tebrik ediyorlar.

Marleyli Yetkilier Teknolojik Gelişmeler Yüzünden Endişeli

Üst rütbeli Marley yetkilileri bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorlar. Diğer ülkeler titanları yenebilmek için teknoloji üzerine çalışmalar yaparken, Marleyliler titanların gücüne güvenip hiç bir çalışma içerisinde bulunmadılar. Şuan da ise diğer ülkeler titan yok edici silahlar üretiyorlar ya da üretmeye çalışıyorlar. Marley koloniler inşa etmek istiyordu. Bunu da titanların gücünü kullanarak yapacaktı. Ama diğer ülkeler hiç boş durmamış anlaşılan.

Zeke, Hala Paradis Adası’nın Fethedilmesini İstiyor

Titanlar kara savaşlarında başarılı olsalar da havadan yapılan bir saldırıda tamamen savunmasız kalıp savaş esnasında etkisiz olacaklar. Bu durum yetkilileri bir hayli endişelendiriyorken, Zeke (Canavar Titan/Beast Titan)  bir teklifte bulunuyor. Zeke’in planı Paradis Adasi Operasyonu’na devam etmek ve Kurucu Titan’ı geri almak üzerine. Bunu gerçekleştirirlerse gazete manşetleri mutlak bir zaferden bahsedecek. Ve diğer ülkelerin Marley’e saldırmasını bir süre engelleyebilecek. Bu surede ise Marleyliler teknolojik gelişmeler üzerinde çalışıp diğer ülkelerle ayni seviyeye gelmeye çalışacak.

Bir Sonraki Canavar Titan, Colt Olacak

Zeke’in 13 yıl süresinin dolmasına 1 yıl kaldı. 1 yıl sonra ölecek. Kendisi bunu bir intihar görevi olarak görüyor anlaşılan. Zeke’den sonra Canavar Titan’ın gücünü Colt devralacak. ama Zeke, Colt’un Canavar Titan’i tam olarak etkin bir şekilde kullanacağından oldukça şüpheli. Bu yüzden bu isi kendisi hayatta iken yapmak istiyor.

4 yıl önceki Kurucu Titan’ı ele geçirme operasyonu basarisiz olunca Zeke mecburen bu durumu böyle bir planla gerçekleştirmek istiyor.

Marleyliler, Armir Alert’in Colossal Titan Olduğunu Bilmiyor

Daha önce 32 savaş gemisi yollamışlar ama hiç birisi geri dönmemiş. Onlar bu durumun gerçekleşmesi için tek bir devin bunu yapmasının zor olacağını, en az 2 devin olması gerektiğini düşünüyorlar. Armin Arlert’in Colossal Titan olduğundan habersizler anlaşılan. Çünkü Eldianlıları titana çeviren sıvının ellerinde olmadığını düşünüyorlar. Ama ellerinde tek kullanımlık doz vardı. Bunu Attack On Titan önceki bölümlerinde görmüştük.

Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölümde öldüğünü sandığımız Reiner, savaştan kurtulmuş anlaşılan. Ymir’in yediği Marcel Galliard’ın kardeşi Porco Galliard, Reiner’ı oradan kurtarmış. Ymir’in devi Jaw Titan, artık Galliard’a ait. Pieck Galliard’a Porco (ilk adı) diye seslenince sinirleniyor. Galiba ilk adını bir sebepten ötürü kullanmak istemiyor. Galliard, sahip olduğu yeteneği daha önce verselerdi kardeşinin ölmesine gerek olmayacağını ve işlerin bu denli karışmayacağını belirtiyor.

Ymir, Jaw Titan'ı vermek için gönüllü olmuş.
Ymir, Jaw Titan’ı vermek için gönüllü olmuş.

Ymir’i çarmıha gerilmiş şekilde görüyoruz. Ymir, Jaw Titan’ı vermek için gönüllü olmuş.

Ymir'i çarmıha gerilmiş şekilde görüyoruz.
Ymir’i çarmıha gerilmiş şekilde görüyoruz.

Eldianlılar gidişattan dolayı biraz endişeli. Çünkü titanlar savaşlarda işlevsiz hale gelirse kendilerine ne olacağını düşünüyorlar.

Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm Durağan Başladı

Aksiyon dolu 1. bölümden sonra Attack On Titan 4. Sezon 2. Bölüm biraz durağan başladı. Çünkü savaşın yaralarını sarmaya çalışan bir taraf görüyoruz. Kazanmalarına rağmen havada karamsarlık hakim. Sanki kazanan taraf değil de kaybeden taraf Marley’miş gibi davranıyor herkes.

Falco, Grisha Yeager‘in düşüncelerine yakın düşüncelere sahip. Ve Reiner’ın de öyle düşünebileceği ihtimaline inanıyor gibi. Eldianlı askerler eve döndüğünde Falco, ön saflarda hendek kazan savaş yaralılarını görüyor. Ve düşünceleri iyice netleşiyor. O Eldianlıların savaş aracı olarak kullanılmasını istemiyor.

War Hammer Titan, Tybur Ailesinin Malı

Zeke, planı için ilk adim olarak, Paradis Adası’nda yaşayan halkın dünya için ne kadar tehlikeli olduğunu manşetlere taşıyacak bir aileden bahsediyor. Bu aile savaş kazanılırsa bunu hikaye haline getirip, bir kahramanlık öyküsüne dönüştürecek. Bu aile, Tybur ailesi. Zeke, bu ailenin bu işi kabul ettiğini belirtiyor. Tyburlar nesiller boyu War Hammer Titan’ı elinde tutan aile. Tyburlar buna rağmen bu titanın gücünü başka ülkelere karşı hiç kullanmamış. Ancak Büyük Titan Savaşı’nda Kral Fritz’i püskürtmüşler. Bu yüzden saygı görüyorlar. Bu durumdan dolayı dünyanın, ailenin sözlerini dikkate alacağını düşünüyorlar. Bu aile kendi mülklerinde lüks işerisinde yaşıyor.

Planın yürürlüğü için Tybur ailesi dünyadaki en etkin insanlardan, muhabirlerden bir grubu Liberio’ya davet etti. Bunu festival havasında kutlayıp dünyaya, Paradis Adası’nın bir yıl içinde fethedileceğini açıklayacaklar.

Attack On Titan’ın Bilinmeyen Hikayesi 4. Sezonda Belli Oluyor

Attack On Titan 4. Sezon, genel olarak dizinin havasını değiştirdi. Dizi savaş, aksiyon ve dram üzerine şekillenirken 4. sezon ile birlikte komplo teorileri ve bunlar üzerine yapılan planlara şahit oluyoruz.

Marleyliler, Eldianlılara karşı muhteşem bir manipüle yapmışlar. Bu yapılan çalışmalar sonucu Liberio’daki halk tamamen Paradis Adası’nda yaşayan kendi ırklarından insanları şeytan olarak nitelendiriyor. Hiç bir fikri olmamalarına rağmen tek bir düşünceleri var. O da, Paradis Adası’ndaki halkın tamamen yok edilmesi. Bu gerçekleşirse Liberio’daki yaşayan Eldianlıların suçlu olarak görülmeyeceklerini sanıyorlar. Gerçekten çok zalimce bir algı operasyonu yapmış Marleyliler. Marleyli yetkililer önceki senelerde gerçekleşen Eldian Restorasyonistleri gibi bir devrim örgütleşmesi olmaması için her fırsatta titan güçlerine sahip olan Eldianlıları takip ediyor ve dinliyorlar.

Bakalım Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölümde neler olacak? Falco sahip olduğu düşünceler doğrultusunda adımlar atıp hissettiklerini dışa vurabilecek mi? Bunu merak ediyorum açıkçası.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]