Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm: Gerçek Düşman Eren Yeager Mi?
Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm İncelemesi: Memories of the Future
içinde , , ,

Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm İncelemesi: Memories of the Future

Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm: Gerçek Düşman Eren Yeager Mi?

Eren ve Zeke, geleceğin kaderini anlamak istiyorlar. Bunun için babalarının günahlarını yeniden canlandırırken, hafıza şeridinde bir yürüyüşe çıkarlar. (Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm)

“Dünyayı kurtarmadan önce seni kurtarmak istiyorum.”

Eren ve Zeke, geleceğin kaderini anlamak istiyorlar. Bunun için babalarının günahlarını yeniden canlandırırken, hafıza şeridinde bir yürüyüşe çıkarlar.
Eren ve Zeke, geleceğin kaderini anlamak istiyorlar. Bunun için babalarının günahlarını yeniden canlandırırken, hafıza şeridinde bir yürüyüşe çıkarlar. / Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm

Geçen haftaki “Two Brothers”, Attack on Titan’ın şimdiye kadar yapılmış en güçlü bölümlerinden biri. Bundan sonra ne olursa olsun anime üzerinde çok fazla baskı oluşturuyor. Bu kaotik zirveden sonra başka bir aksiyon yüklü yaklaşım doğru olmayacaktır. Bu yüzden “Memories of the Future”da benimsenen daha sessiz ve yansıtıcı yapı, Eren’in kafasının uçurulmasını izledikten sonra mükemmel bir geçiş işlevi görüyor.

Zeke, Hem Kendi Geçmişini Hem de Eren’in Geçmişini Yanlış Değerlendirmiş!

Zeke, Hem Kendi Geçmişini Hem de Eren'in Geçmişini Yanlış Değerlendirmiş! Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm
Zeke, Hem Kendi Geçmişini Hem de Eren’in Geçmişini Yanlış Değerlendirmiş! Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm

“Memories of the Future” çok sakin bir bölüm. Ve neredeyse tamamen geçmişte veya “Yollar” sayesinde, belirsiz uzay zaman kavramında geçiyor. Attack on Titan, kuğu şarkısını bu işkence gören aileye aktarırken, ‘Jaegerlar’ ile ilgili büyük bir kırılma ile sonuçlanıyor. Eren ve Zeke geçmişleriyle boğuşurlar. Bu, Grisha Jaeger‘in günahları son bir kez yeniden değerlendirilirken, kendi geçmişlerini yeniden değerlendirirler.

Eren ve Zeke arasında düşünce olarak her zaman bir ayrılık olmuştur. Bu iki kardeş belirgin şekilde farklı hayatlar yaşadılar. Ancak “Geleceğin Hatıraları”nda, yetiştirilme tarzlarının gerçekte ne kadar zıt olduğunu öğrenme sırası Zeke’de. Eren’in beyni yıkanmamış ve erken yaşta kendini bir silah olarak görmeye zorlanmamıştır. Aslında, sevgi görmek, arkadaşlara sahip olmak ve Zeke’in yoksun olduğu normal bir varoluşun tüm demirbaşları, Eren’i böyle olmaya itti. Eren sahip olduklarının ne kadar değerli olduğunun farkındaydı. Bunun böyle kalmasını istiyordu. Zeke’in gençliğinde tek gerçek arkadaşının Tom Ksaver olduğunu düşünmek gerçekten trajik. Psikolojik olarak sarsılmış birini idol olarak görmek ne kadar doğru?

Grisha Yeager’in Kararlarının Arkasındaki Kişi Eren Mi?

Grisha Yeager'in Kararlarının Arkasındaki Kişi Eren Mi?
Grisha Yeager’in Kararlarının Arkasındaki Kişi Eren Mi? / Memories of the Future

Eren ve Zeke farklı geçmişlerden gelseler de “Yollar” sayesinde hayatlarının aynı noktasına gelmişlerdir. Burada büyüleyici olan şey, Zeke’nin Grisha tarafından yönlendirildiği yıkıcı yol nedeniyle sempatik bir figür haline gelmesidir. Eren ise savaşın bu noktasında tek başına kaldığı için daha duygusuz ve ürkütücü bir kişiye dönüşür. Eren’in kararlarından Grisha’nın sorumlu olmadığını gördük. İlk bölümlerden beridir bunun zaten farkındaydık. Ancak garip bir şekilde Eren’in babasının eylemlerinden sorumlu olduğu ortaya çıktığında, tüm bunlar daha da karmaşık bir hal alır.

Eren ve Zeke, Grisha’nın Reiss ailesini katletmesinin en önemli anısını ziyaret eder. “Geleceğin Hatıraları” yavaş yavaş bir korku filmine dönüşüyor. Bu, seriyi başlangıcından bu yana çevreleyen savaş, nesillerin birbirini katletme sebebidir. Bu yüzden Grisha’nın cinayet işlememeyi seçmesi ve etkili bir şekilde bunu istememesi sistem için büyük bir şoktur. Gelecekteki haliyle geçmişe giderek babasını bu infazları işlemeye ikna etmesi, Eren’i en büyük sorumlu yapar.

Gerçekler Eren’i Değil, Zeke’i Sarstı!

Gerçekler Eren'i Değil, Zeke'i Sarstı!
Gerçekler Eren’i Değil, Zeke’i Sarstı!

Bu bölümün çarpık ironisi, Zeke’nin amacının Eren’i gerçeğe ikna etmekken, sadece kendi gözlerini açmasıdır. Eren, ağabeyinden birkaç adım önde. Ve zaman içinde bilinçaltı dalgalanmaları yaşasa da nesiller boyu ipleri elinde tutan kişi o. Masum ve kahraman olarak bildiğimiz kişinin bir anda her şeyden sorumlu olması, gerçekten ürkütücü. Zeke’in sonunda kardeşini anladığına ve bir müttefik edindiğine inanması yürek parçalayıcıdır. Ancak gerçekte hiç bu kadar uzaklaşmamışlardır. Eren, Zeke’nin gözlerinin önünde saniyeler içinde kurbandan kötü adama dönüşür. Bu, iki kardeşin kaçınılmaz olarak birbirlerini ortadan kaldırmak zorunda kalacakları için, ileride olacaklar adına zengin bir dinamik oluşturuyor. Eren’in, Zeke’in Grisha’nın peşini bırakmadığını ve ona karşılık olarak hareket etmeye devam ettiğini gözlemlemesi de inanılmaz zekice.

Ancak Zeke ve Grisha arasında içten bir kucaklaşmanın gerçek bir duygu uyandırması ve bölümün en önemli olayı haline gelmesi, Attack on Titan'ın muazzam karakter gelişiminin bir kanıtıdır.
Ancak Zeke ve Grisha arasında içten bir kucaklaşmanın gerçek bir duygu uyandırması ve bölümün en önemli olayı haline gelmesi, Attack on Titan’ın muazzam karakter gelişiminin bir kanıtıdır.

Bu yaşananlar gerçekten etkileyicidir. Ancak Zeke ve Grisha arasında içten bir kucaklaşmanın gerçek bir duygu uyandırması ve bölümün en önemli olayı haline gelmesi, Attack on Titan’ın muazzam karakter gelişiminin bir kanıtıdır. Bunlar dizinin yıllardır izleyicilere nefret etmeyi öğrettiği figürler. Ve şimdi bu arınma anını araya girerek mahveden kişi Eren. Masum olarak görmeye alıştığımız kişi, artık masum değil. Eren ve Zeke arasındaki ilk etkileşim ile şu anda bulundukları yer arasındaki karşıtlık şaşırtıcı.

Attack on Titan 4. Sezon 20. Bölüm, Gizli Gerçekleri Ortaya Çıkardı!

“Memories of the Future”, geçmişi şok edici şekillerde yeniden bağlamlaştıran büyüleyici bir Attack on Titan bölümüdür. Arka plandaki bu vurgu, War for Paradis’te ileride neler olduğunu öğrenmeye aç hayranlar için biraz az gibi. Ancak bu soruları yanıtlamak ve çizgiler giderek bulanıklaştıkça geçmişi geleceğe doğru bir şekilde bağlamak gerekli. Sanırım, anime bu tarz şekilde aksiyondan uzak bölümlerle soruları cevaplamayı hedefliyor.

Jaeger ailesinin her bir üyesinin çılgınca ve farklı şekillerde ele aldığı “Memories of the Future”daki mesaj, günahlarınızı kabul etmeniz ve suçu üstlenmemenizdir. Takip etmesi karmaşık bir erdem değil. Ancak Eren gibi hatalarına karşı kör olan biri için imkansız hale geliyor. Eren ve Zeke’in hala Founding Titan üstünlüğü için savaşmaları gerekiyor. Ancak sorunu kardeşçe çözecek gibi görünmüyorlar.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]