Attack on Titan 78. Bölüm Two Brothers: Olaylar İyice Karışıyor!
Attack on Titan 4. Sezon 19. Bölüm: Two Brothers İncelemesi
içinde , , ,

Attack on Titan 4. Sezon 19. Bölüm: Two Brothers İncelemesi

Attack on Titan 78. Bölüm Two Brothers: Olaylar İyice Karışıyor!

4. Sezon 19. Bölüm, Attack on Titan’ın en iyi bölümlerinden biriydi. Eren ve Zeke’nin ana planını hem mecazi hem de kelimenin tam anlamıyla bir araya getiriyor.

“Hayallerimizi gerçekleştirmenin şimdi tam zamanı…”

Zeke
“Two Brothers”, dizinin en karmaşık bağlarından birinin doruk noktasıdır.

Zeke’nin Canavar Titanı ilk konuşmaya başladığından beri, bu düşman figürün aslında Eren’in üvey kardeşi olduğunun ortaya çıkmasından sonra daha fazla derinlik kazanan, dizideki en büyüleyici figürlerden biri oldu. Eren ve Zeke arasında yaşanan duygusal çekişme vardır. Bu durum, Attack on Titan‘daki en ilgi çekici ilişkilerden biri olmuştur. Çünkü, Eren büyük ölçüde stresiyle içten başa çıkmayı seçen sabırlı bir karakterdir. Görünüşe göre Eren’in Zeke’de bulduğu yeni bir güven bağı var. Ancak Eren’in gerçek niyetleri söz konusu olduğunda seyircinin kafası bir sezondan fazladır karışık. “Two Brothers”, dizinin en karmaşık bağlarından birinin doruk noktasıdır. Bu bölüm, hayranların tüm yıl boyunca tartışacağı bir aile birleşimi ile sonuçlanır.

Attack on Titan 4. Sezon 19. Bölüm: Two Brother
Zeke, üçüncü sezonda Eren’i uyardığında duygu akışı şiddetten şefkate geçiyor.

Zeke, üçüncü sezonda Eren’i uyardığında duygu akışı şiddetten şefkate geçiyor. “Neler yaşadığını biliyorum. İkimiz de babanın kurbanıyız. Onun tarafından beynin yıkanmış.” Bu, Eren’in kafasına ağır geliyor, ancak eylemleri gizemini koruyor. Eren hiçbir zaman Armin ve Mikasa ile sorunlarını konuşacak ya da Survey Corps Birlikleri’nden herhangi biriyle kardeşi hakkında konuşacak biri olmadı. Bu yüzden giderek yalnızlaştı.

Eren Yeager’in Gerçek Niyeti Ne?

Hayranların yanı sıra bazı karakterler de Eren’in gidişatını kötü olarak değerlendiriyor. Tüm bu olaylar, Eren’in çıkarlarının gerçekte nerede olduğuna bakılmaksızın bu görevi kendi başına yapmak zorunda kalıyor. Eren ve Zeke’nin bağlantı kurma arayışı üzerinde zaten çok fazla baskı var. Ama bu birliktelik aynı zamanda dizi için son derece kritik bir an olarak da işlev görüyor. Çünkü Eren sonunda onlarca kaçamak bölümden sonra ne planladığını ve ne istediğini açıklıyor.

Bununla birlikte, tartışmasız tüm serideki en şok edici olaylardan biri, Gabi'nin uzun mesafeli tüfek atışını başarıyla yapıp, Eren Jaeger'in kafasını temiz bir şekilde uçurmasıyla gerçekleşir.
Bununla birlikte, tartışmasız tüm serideki en şok edici olaylardan biri, Gabi’nin uzun mesafeli tüfek atışını başarıyla yapıp, Eren Jaeger’in kafasını temiz bir şekilde uçurmasıyla gerçekleşir.

“Two Brothers”ta sonradan anlaşılan çok şey var. Özellikle de son sezonun ikinci yarısının ilk iki bölümünde ortaya çıkan durumlar, bu sayede anlam kazandı. Bununla birlikte, tartışmasız tüm serideki en şok edici olaylardan biri, Gabi’nin uzun mesafeli tüfek atışını başarıyla yapıp, Eren Jaeger’in kafasını temiz bir şekilde uçurmasıyla gerçekleşir. Ana karakterlerinin suikastının ayrıntılı bir Zapruder tarzı anlatımını tasvir etmek, herhangi bir anime dizisi için son derece çarpıcı bir anlatım şekli olur. “Two Brothers”, bu eylemlerin şok edici şiddeti ve büyüklüğü üzerinde duruyor. Bu yüzden iki kardeş için zaman tam anlamıyla donuyor. Kesinlikle işe yarıyor. Attack on Titan‘daki uçurum, bu bölüm sayesinde sona eriyor. Olaylar üstündeki sis perdesi ortadan kalkıyor. Eren’in ölümü beklenirken bu durumu bölümün gidişatı değiştiriyor. “Two Brothers” bir çok şeyi açığa çıkartırken, bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Gabi ve Falco’nun Heyecanları, Karamsarlığa Döndü!

Bazıları, Eren’i vuranın Gabi olduğu gerçeğini kabul etmeyebilir. Ancak bu, bir sezonluk karakter gelişiminin mantıklı evrimidir. Gabi, ilk ortaya çıkışından bu yana Eren’e bir karşılık olarak sunuldu. Bu iki karakterin paralel yolları giderek daha fazla örtüşüyor. Birbirlerine çok benzeyen ama farklı fikirleri benimseyen iki karakter. Gabi’nin düşünceleri geçen haftaki “Sneak Attack”ta gerçek netliğe ulaştı. Ancak Eren’i ortadan kaldıran tetiği çekmesinin nedeni, Zeke’nin Falco’ya merhamet göstermeyi reddetmesi oldu. Nesiller boyu Eldian ve Marley çatışmasından sonra bu mermi bir dönüm noktası gibi gözüktü. Önceki bölümde Gabi ve Falco için bir tür mutlu sonla birbirine kavuşacağını düşünürken, bu bölüm resmen yaşananlarla dalga geçti. Yaşananlar onları daha da karamsarlığa itti. Gabi’nin Eren’i öldürmeye karar verirken, gözündeki yaşlar harika bir dokunuş olmuş.

Zeke, çığlığını bir silaha dönüştürür. Omurilik sıvısını içen herkesi akılsız Titanlara dönüştürür. Onun bu kararının doğru olduğunu düşünmesi, hedeflerini diğerlerinin üzerine koyan fikirleri benimsemiş olmasından dolayıdır. Zeke, Eren’inde bu düşünceyi savunduğunu sanıyor. Ancak Eren’in, çığlık sırasındaki yüz ifadesi bunu onaylamadığını ortaya koyuyor. Colt Grice, Falco’nun güvenliğini sağlamak ve onu gelecekte kendini savunacak kadar güçlü yapmak için çok çalıştı. Colt’un Falco için umdukları, Zeke’nin Eren ile başarmayı umduklarından ve onun dindirebileceğini düşündüğü acıdan farklı değildir. İkisi de kardeşini doğruyu bulması için destekliyor. Ancak bakıldığında ikisinin de doğrusu çok farklı gözüküyor. Savaşta herkes kendi çıkarını gözettiği için herhangi bir taraf, karşı tarafın haksızca kaldığı zor durumları görmezden gelebiliyor. Bu bölümde gördüğümüz tam olarak da bunu yansıttı.

Eren Yeager Ölecek Mi, Zeke Ne Planlıyor?

Attack on Titan 4. Sezon 19. Bölüm: Two Brother
Eren’in gerçekten neler hissettiğini dile getirmesi hayranları rahatlattı diyebilirim.

Tabii bu yaşananlar sonucu Eren ölmüyor. Zeke, Eren tam olarak ölmeden önce kafasını yakalayabildiği için Eren kurtuluyor. Olaylar kötü şekilde ilerlese de istediklerini gerçekleştiriyorlar. “Two Brothers”te in Ymir Fritz ile “Koordinat”ta geçirilen zaman kısadır. Ancak sezonun sonraki birkaç bölümünde bu anı daha derin anlatan flashback sahneleri görebiliriz. Eren’in ağzındaki baklayı çıkartıp, fikrini söylemesi için gereken tek şeyin kafasının uçurulması olması korkunç derecede ironik. Ne olursa olsun Eren’in gerçekten neler hissettiğini dile getirmesi hayranları rahatlattı diyebilirim.

Eren’in nihilist karakter gelişimi, Attack on Titan’ın çıkardığı en büyük ters köşe numaralarından biri olmaya devam ediyor. Eren’in bu hareketi doğruya sıkı sıkı sarılan ısrarcı karakterini tamamlıyor. Pek çok kişinin beklediği gibi Eren, Zeke’e karşı tamamen dürüst olmamıştır. Kardeşine ihanet etmesi, hangi tarafı desteklediğinize bağlı olarak, yıkıcı ya da heyecanlandırıcı olarak kabul edilir. Sahnede her şeyden çok Eren’in sadece kendine baktığını anlatıyor.

“Two Brothers”, Attack on Titan’ın en çok konuşulan bölümlerinden biri olmaya aday. Karakterlerinin eylemleri, sonunda diziyi gerçek son oyununun başlangıcı gibi hissettiren bir şeye itiyor. Neredeyse herkes elindeki son kozu oynamış gibi bir görüntü var. Son sezonun önceki bölümleri bir hayal kırıklığı olmadı. Ancak bu bölüm, işleri gerçekten ileriye taşıyan, gösterişli Titan katliamının ötesinde ve tüm bu acı amacını veren psikolojik sorulara ilerleyen bir giriş. Artık Eren ve Zeke, temas kurduklarına göre, bu iki kardeş dünyayı ve yaşananları terse değiştirme gücüne sahiptir. Ne yanlış gidebilir ki?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]