Attack on Titan 4. Sezon 18. Bölümde Karakterlerin Düşünceleri Olumlu Yönde Değişiyor!
Attack on Titan 4. Sezon 18. Bölümde Karakterlerin Düşünceleri Olumlu Yönde Değişiyor!
içinde , ,

Attack on Titan 4. Sezon 18. Bölüm: Sneak Attack İncelemesi

Attack on Titan 4. Sezon 18. Bölümde Karakterlerin Düşünceleri Olumlu Yönde Değişiyor!

Herkes bir araya gelmelerini önlemek ve Attack on Titan ‘da gerçeğin ne olduğunu bulmaya çalışırken Eren, ana planlarını tetiklemek için Zeke’e yaklaşır. Sneak Attack gerilimi tırmanırıyor.

Tek başına direnerek iyi iş çıkardın Eren. Şimdi gerisini ağabeyine bırak.
Tek başına direnerek iyi iş çıkardın Eren. Şimdi gerisini ağabeyine bırak.

“Tek başına direnerek iyi iş çıkardın Eren. Şimdi gerisini ağabeyine bırak.

(Zeke)

Attack on Titan, yüzyıllardır istikrarlı bir şekilde bir araya gelen ve parçalanan devasa bir yapbozun benzersiz parçalarını temsil eden düzinelerce önemli figürün yer aldığı karmaşık bir seridir. Her animenin kendine ait dünyası ve kuralları varsa aynı durum Attack on Titan’da da geçerli. Hikaye, fantastik bir dünyada distopik toplumun yan etkilerini işliyor bir nevi.

Bu süreçte binlerce can kaybı oldu ve tarih yeniden yazılıyor. Hepsi iki kardeşin bir araya gelip bu savaşı bitirmesi için. Sadece aynı madalyonun iki yüzü olduklarını ve sonsuz bir acıyı sona erdirmek için eşit derecede gerekli olduğunu düşündükleri şeyin peşinden gidiyorlar.

Bu noktada, Zeke ve Eren sadece birbirlerine güveniyorlar. Dünyanın geri kalanı büyük hikayelerindeki aksiyonun, çaresiz zemini haline geliyor. Ve zorluklarını yakında kim varsa onlar yaşıyor. Kuşaklar boyu acılar ve yıllarca süren kişisel huzursuzluktan sonra Eren ve Zeke’nin tek yapması gereken temas kurmaktır. Ancak yüzlerce kişi bu iki kardeşin fiziksel olarak bir araya gelmemesi için her şeyi yapar. Dünyanın sonunu bir kardeşçe kucaklaşmanın getirmesi içten bile değil. Bu, “ Sneak Attack ” bölümünü üzücü bir gerilimle daha farklı bir noktaya taşır.

MAPPA Yine Yetersiz!

“Sneak Attack”, Eren ve Reiner’ın arasındaki savaş hâlâ tüm hızıyla devam ediyor. Bölüm Titan savaşının kısır finali üzerinde dönüyor. Kavga hala belirsiz ilerliyor. Aksiyon dorukta ama bu aksiyon bir sonuca ulaşmadı. MAPPA, animasyon ve savaş koreografisi söz konusu olduğunda bunu tam anlamıyla yansıtamıyor. İlk bölümde farklılık olduğunu düşünmüştüm. Ancak 77. bölümde görüyorum ki ortada iyi bir şey yok. Manga okuyanlar ne dediğimi tam olarak anlayabilir. Çünkü her ne kadar manganın hikayesi ve çizimleri ne kadar önemliyse, manganın animeye aktarımı da o kadar önemli. Bu sektörde genelde böyle sıkıntılar yaşanıyor. Genellikle manga okuyanların animeden tat almamalarının sebebi de budur. Seyirci, Eren ve Reiner’ın birbirlerine attıkları her yumruğu hissetmek istiyor. Bu, genellikle izlemesi zor olan, derinden içgüdüsel bir dövüş. Ama MAPPA bunda yetersiz kalıyor.

Reiner’ın Eren’e söylediği her kelimede ciddi ve içten bir hava var. Reiner, bu tehdidi nihayet ve tamamen ortadan kaldırmak üzere olduğuna gerçekten inanıyor.

Bu dövüşün doruk noktası Attack on Titan ‘ın bir süredir gördüğü en kanlı andı. Cart Titan’ın kömürleşmiş iskeletinin görüntüsü bile tüyler ürpertici duruyordu. Tansiyon o kadar yüksek bir seviyeye ulaşır ki, bu Titanların savaş çığlıkları şehri sağır etmeye ve sivilleri donmuş ve çaresiz bırakmaya yeter. Jaw Titan’ın çatılar üzerinden koordineli saldırısı var.

Beast Titan/Canavar Titan Zeke Ortaya Çıkar!

Zeke'nin ortaya çıkması şartları Marley tarafı için zora sokar.
Zeke’nin ortaya çıkması şartları Marley tarafı için zora sokar.

Zeke’nin ortaya çıkması şartları Marley tarafı için zora sokar. Canavar Titan’dan gelen herhangi bir kaya saldırısı, içgüdüsel ve ezici bir sekans olarak sunulur. Zeke’nin saldırılarının, zeplinleri düşürmesini görüyoruz. Sanki bir serçeyi sapanla vurmak gibi. Havadan yapılan saldırılar ne kadar etkili olsa da karşılarında Canavar Titan olunca bu yöntem yetersiz kalıyor.

Yelena'nın Zeke ve Canavar Titan'a duyduğu saygı pratikte manevidir.
Yelena’nın Zeke ve Canavar Titan’a duyduğu saygı pratikte manevidir.

Jaeger kardeşler söz konusu olduğunda Zeke, “Sneak Attack”ta abisi olarak payına düşeni yapıyor. Bu da Yelena’da bazı karmaşık duyguları tetikliyor. Bunu Yelena’nın anlık duygu değişimlerinden anlıyoruz. Yelena’nın Zeke ve Canavar Titan’a duyduğu saygı pratikte manevidir. Bu hissettikleri onun kararsız karakterini daha değişken hale getirir. Aslına bakarsanız tam bir ruh hastası denilecek tipte bir karakter kendisi. Bazen soğuk kanlı bir katil gibi dursa da bazen çocuk gibi tepkiler verebiliyor. Yelena, bu bölüm boyunca Zeke’nin yükselişine ve düşüşüne tanık olurken neşe ve korku duyguları arasında gidip geliyor.

Yelena, bu bölüm boyunca Zeke'nin yükselişine ve düşüşüne tanık olurken neşe ve korku duyguları arasında gidip geliyor.
Yelena, bu bölüm boyunca Zeke’nin yükselişine ve düşüşüne tanık olurken neşe ve korku duyguları arasında gidip geliyor.

Bu hesaplaşma ve yaşanılan savaş, Yelena’yı özellikle tehlikeli kılıyor. Yelena, tahmin edilemez doğası ve onu harekete geçirecek rastgele şeyler nedeniyle dizideki en korkunç karakterlerden biri olmaya devam ediyor. Armin’e karşı yaptığı onaylamama ifadesi aynı anda hem ürkütücü hem de komik. Ama en korkutucu şey, o anda Armin’e saldırması veya boğazını kesmesi gibi şeyler düşündürtmesiydi. Yelena inanacak bir şey yokken, Yeager kardeşlerin varlığı onu inanılmaz mutlu ediyor. Dünya bu kadar parçalanmışken onları birer Tanrı gibi görmesini ve ona göre davranmasını anlayabiliyorum.

Yelena, tahmin edilemez doğası ve onu harekete geçirecek rastgele şeyler nedeniyle dizideki en korkunç karakterlerden biri olmaya devam ediyor.
Yelena, tahmin edilemez doğası ve onu harekete geçirecek rastgele şeyler nedeniyle dizideki en korkunç karakterlerden biri olmaya devam ediyor.

Gabi ve Falco Sonunda İnandıkları Şeyleri Açıkladı!

Gabi ve Falco Sonunda İnandıkları Şeyleri Açıkladı!
Falco ve Gabi Sonunda İnandıkları Şeyleri Açıkladı!

Gabi, Eldianlı arkadaşı için savaşmaya ve kimsenin geride kalmamasını sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmak için daha kararlı hale geliyor. Falco ve Gabi’nin sahnelerinde 2 şey olduğunu görüyorum. Birinci durumda Gabi, nihayet nasıl hissettiğini ve neye inandığını kendine itiraf ediyor. Sonuçta yıllardır aynı şeyi tekrar ederek büyüdü. Nasıl Yelena Yeager kardeşlere inanıp kendini onlara adadıysa, Gabi de kendini Eldianlıların şeytan olduğuna inanıp, kendini onlarla savaşmaya adamıştı. Ama Paradis adasında yaşadıkları ve gördükleri ona bu durumun yanlış olduğu konusunda düşünmeye itti. Bu durumun sonucunda yaşananlar iyi de olsa kötü de olsa kendine nasıl hissettiğini itiraf etti. İkinci durumda ise Falco, etrafındakilere nasıl hissettiğini ve ne istediğini açıkladı. Bu iki genç asker için olumlu yansıyor. Çünkü her ne kadar küçük olsalar da ikisi de savaşın gidişatını değiştirebilecek konumdalar.

Pek çok izleyici Sasha’yı öldürdüğü için Gabi’den nefret etmeye devam ediyor. Ancak onu anlamak, “Sneak Attack” bölümünden sonra daha kolay oldu. Gabi sadece arkadaşını korumak istiyor ve bunun neden mümkün olmadığını anlayamıyor. Bu durum savaşın bir parçası. Savaş iyiyi de kötüyü de maddi ve manevi olarak etkiler.

Marley’in Sürprizleri Bitmiyor!

Marley iki tarafında dikkatini dağıtınca Cart Titan'ın iskeletleşmiş kalıntısının üzerinden bir atış daha yapar.
Marley iki tarafında dikkatini dağıtınca Cart Titan’ın iskeletleşmiş kalıntısının üzerinden bir atış daha yapar.

Zeke, Cart Titan’ın yenildiğini düşünür ve dikkatini Eren’e yöneltir. Eldianlılar, Pieck’in Cart Titan’ını iskeletleşmiş olarak görünce rahatlar. Ancak durum düşünüldüğü gibi değildir. Çünkü bu bir dikkat dağıtmadır. Marley iki tarafında dikkatini dağıtınca Cart Titan’ın iskeletleşmiş kalıntısının üzerinden bir atış daha yapar. Bu atış Zeke’ye isabet eder. Bu atış bir anda gidişatı değiştirir. Zeke’nin Canavar Titan’ı duvardan aşağı doğru düşer.

Reiner, yıllardır Eren’in sahip olduğu güçlerin değil de onun karakterinin daha tehlikeli olduğunu hissetti. Bu sahne aralarında sarf ettiği cümlelerden bunu anlıyoruz. Resmen Eren’e, Armin ve Mikasa’dan daha çok inanıyor. Eren ve Reiner, birlikte ve karşı karşıya olmak üzere bir çok savaş verdiler. Eren, bunun sonucunda Reiner’ı oldukça etkilemiş olmalı.

Gabi, Sasha’nın Yasını Tutuyor

Attack on Titan 4. sezon 18. bölümü de geride bıraktık. “Sneak Attack” aksiyon dolu bir bölüm oldu. Ancak tüm bölümün en güçlü sahnesi Gabi, Falco ve Colt arasında saklanırken geçen sessiz andı. Eldianlıların şehirleri harabeye döndü. Buna rağmen Blaus Ailesi Gabi ve Falco hakkında endişeliydiler. Hala onlar hakkında olumlu düşünüyorlar. Bu sırada Gabi, Paradisli Eldianlıların onlara gösterdiği nezaket ve iyi niyetten oldukça etkilendi. Aralarında var olan tek farkın, yarattıkları ön yargı olduğunu gerçekten anlıyor. Gabi, Sasha’nın yasını tutuyor ve başkalarının hayatlarını küstahça mahvetmeye itildiği için pişmanlık duyuyor.

Mikasa, Eren’in Verdiği Atkıyı Artık Takmıyor

Mikasa, Eren'in Verdiği Atkıyı Artık Takmıyor
Mikasa, Eren’in Verdiği Atkıyı Artık Takmıyor

Bu empati patlaması, Falco’nun Gabi’ye duygularını itiraf etmesiyle daha da güçlenir. Ancak iki çocuk arasındaki bu hassas anın, savaşın sert gerçekleri bir kez daha ortaya çıkmadan önce küçümsemek yanlış olur. Bu iki çocuk bir sokaklarda öylece koşmalı ve birlikte gülebilmeli. Ama sadece işe yaramaz bir savaşta kilit askerler olarak ilerlemeye devam ediyorlar. Gabi’nin Falco’nun siyah kol bandını çıkartması yürek parçalayıcı. Çünkü onları birbirine daha da yakınlaştırsa da yine de herhangi bir sarılma için zamanları olmayacakmış gibi geliyor. Aynı zamanda bu atılan kumaş, Gabi ve Falco’yu en yakın ve dürüst haliyle temsil ederken, Mikasa’nın masaya bırakılmış atkısı, Eren ile olan ilişkisinin sonunun simgesidir. Bu durumda gözlerden kaçmayan ayrıntılardandı.

Her iki taraftaki savaşçılar, sıradan adamları için fazladan yol kat etmeye isteklidir. Piyon olarak görülen askerler için ellerini taşın altına koyabilirler. Ancak Zeke’nin de aynısını yapacağının garantisi yoktur. Tamamen birlikte çalışan insanlarla, açık zihinlerin ve kalplerin en güçlü silah olduğu yıkıcı bir bölümün sonu. Savaş ve yıkım hala hüküm sürüyor.

“Sneak Attack”, Attack on Titan’ın son sezonunu daha fazla kaosa sürüklüyor. Ama karakterler sonunda bir adım geri atıyor. Hiç olmayacak gibi gözükse de hatalarını kabul ediyorlar. Kan dökülmesi her iki tarafı da boğmaya başlar. Bu durum empatiye yönelmek yerine korkuyu ikiye katlamayı kolaylaştırır. Bu bölümde pek çok karakter, alternatif yolları düşünür ve ani değişikliklere hiç olmadıkları kadar açıklar. Yine de Eren, görevinde kararlılığını koruyor ve hedefine adım adım yaklaşmaya devam ediyor.

Eren, bölüm boyunca yalnızca birkaç yüz metre yol aldı. Ancak ileriye doğru attığı her adım, Attack on Titan’ın geleceği için tehlikeli yankılara sahiptir. Dünyanın geri kalanı benzeri görülmemiş bir değişimin getirdiği sorularla boğuşuyor. Eren için bu, Zeke ile temasa geçene kadar sadece bir amaçtır. Yaptığının doğru olduğuna hiç bu kadar ikna olmamıştı.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]