Black Panther Chadwick Boseman 43 Yaşında Öldü
Black Panther Chadwick Boseman 43 Yaşında Öldü
içinde ,

Black Panther Chadwick Boseman 43 Yaşında Öldü

Black Panther karakteri ile ünlenen Chadwick Boseman, kolon kanseriyle dört yıllık bir savaşın ardından dün 28 Ağustos 2020’de öldü. Boseman, Marvel Sinematik Evreni’ndeki rolüyle geniş çaplı bir kazanmıştı, ancak bu ilk rolü değildi. Bir kaç yıldır beyaz perdede gözükmekteydi. “Get on Up” adlı filmde James Brown’u ve “42” adlı filmde ise Jackie Robinson’ı canlandırmıştı.

Tabii ki, oyuncu için en büyük çıkışını 2016’da vizyona giren Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’nda T’Challa, diğer ismiyle Kara Panter olarak göründüğünde yaptı. Ve ardından yine 2018’deki Black Panther’de, daha sonra Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame’de yeniden göründüğünde bu çıkışını sürdürmüştü. Marvel filmlerinde ekranda en çok konuşulan karakterlerden biriydi. Bundan bahsetmeye bile gerek yok, Boseman’ın kariyerini değiştiren performansı da Marvel ile gelmişti. Ne yazık ki, ikonik Marvel kahramanı Black Panther’i tekrar oynama şansı olmayacak.

Chadwick Boseman, kolon kanseri nedeniyle 43 yaşında hayata veda etti.

AP News’e göre Chadwick Boseman, kolon kanseri nedeniyle 43 yaşında hayata veda etti. Boseman yakalandığı kolon kanseri hakkında hiçbir zaman kamuoyuna konuşmadı ve bunu ustaca şekilde bir sır olarak saklamayı başardı. Şimdi düşününce, canlandırdığı karakter oldukça hareketli ve zorlu bir karakterdi. Marvel kariyeri boyunca bu karakteri canlandırırken kanserle mücadele etmesi cidden şaşırtıcı. Beyaz perdede bir süper kahramanı sağlık problemi olmadan bile oynamak, herhangi bir Marvel ya da DC aktörünün kolayca yapabileceği iş değil. Kolon kanserisiniz ve bu rolde o performansı sergilemek insanüstü bir şeydir.

Ailesi AP’ye şu ifadeyi verdi:

Gerçek bir dövüşçü olan Chadwick her şeye direndi ve çok sevdiğin filmlerin çoğunu sana getirdi. Marshall’dan Da 5 Bloods’a, August Wilson’dan Ma Rainey’in Black Bottom’u ve daha fazlası… Sayısız ameliyat ve kemoterapi sırasında filmlerde oynadı. Black Panther filminde Kral T’Challa’yı canlandırmak, onun kariyerinin onuruydu.

Marshall’dan Da 5 Bloods’a, August Wilson’dan Ma Rainey’in Black Bottom’u ve daha fazlası…

Boseman en son Netflix’teki Spike Lee’nin Da 5 Bloods filminde, Stormin Norman adlı Vietnam’da savaşan ve ölen bir ABD askerini canlandırdı. Boseman ayrıca, Disney + ‘da Marvel’ın “What If” serisindeki Black Panther rolünü ve Ryan Coogler’in Black Panther 2’sindeki Black Panther rolünü yeniden canlandıracaktı. 2022’de çıkması planlanan Marvel filmi için, serinin devamı açısından başka bir aktör veya karakterle Chadick Boseman’ın yerini doldurabilir. Bu da Marvel karakterinin geleceğini değiştirebilir.

Boseman, filmdeki karakterinin dışında, Amerika’da ve dünyadaki ırksal adaletsizlikle mücadele eden bir aktivist olarak tanınmaktaydı. Amerika’daki siyahi topluluklara hizmet veren hastanelere 4,2 milyon dolarlık kişisel koruyucu ekipman bağışı yaparak katkıda bulundu. Nisan ayındaki Jackie Robinson Günü’nü anmak için 42 numaralı filmde Robinson’u canlandırmıştı. MLB (Amerika Ulusal Beyzbol Ligi), günü gerçek tarihinde kutlasa da, Boseman’ın vefat ettiği 28 Ağustos’ta sahadaki kutlamalar tesadüfen gerçekleşti.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]