Attack on Titan 4. Sezon 10. Bölüm İncelemesi: Eren Neden Ayna İle Konuşuyor?
Attack on Titan: Eren’in Ayna Sohbeti Hayati Bir İpucu Olabilir
içinde , ,

KızgınKızgın GüzelGüzel

Attack on Titan: Eren’in Ayna Sohbeti Hayati Bir İpucu Olabilir

Attack on Titan 4. Sezon 10. Bölüm İncelemesi: Eren Neden Ayna İle Konuşuyor?

Attack On Titan 4. Sezon 10. Bölüm İncelemesi: Bölüm 69, Sağlam Argüman

Attack on Titan 4. sezon 10. bölümü, Eren’in gizemli ayna sahnesinin ortasında başlıyor. Peki ama tam olarak ne oluyor?

SPOILER ALERT!!!!: Aşağıdakiler, Crunchyroll, Funimation, Amazon Prime ve Hulu’da yayınlanmakta olan Attack on Titan 4. Sezon, 10. Bölüm “A Sound Argument” için spoiler içeriyor.

Attack on Titan 4. sezon 10. bölümü, izleyicilere iki çok farklı Eren Jaeger veriyor.
Attack on Titan 4. sezon 10. bölümü, izleyicilere iki çok farklı Eren Jaeger veriyor.

Attack on Titan 4. sezon 10. bölümü, izleyicilere iki çok farklı Eren Jaeger veriyor. Bir zamanlar birkaç yıl önce olduğu tutkulu, sevecen Survey Corps üyesi ve bugün haline geldiği heybetli, soğuk figür olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki yazılarımda bundan oldukça bahsettim. Bu dört yıllık dönemde, shonen kahramanında böylesine köklü bir değişime ilham verecek ne olabilirdi? Bu bölüm, Marleyli üvey kardeşi Zeke’nin kısmen ya da tamamen suçlanabileceğini ima ediyor. Ancak bir ipucu sağlayan daha gizemli bir an daha var.

Attack On Titan 4. Sezon 10. Bölüm: “A Sound Argument”

Aslında, Komutan Hange'ın parmaklıkların diğer tarafında onu gözlemlediğini fark etmemiş gibi görünüyor.
Aslında, Komutan Hange’ın parmaklıkların diğer tarafında onu gözlemlediğini fark etmemiş gibi görünüyor.

Attack on Titan 4. sezon bölüm 9’un kaldığı yerden devam ediyor. “A Sound Argument” adlı bölümün başlangıcında yeraltında hapsedilmiş Eren’i görüyoruz. Eren, bir hücrede lavabonun üzerindeki aynasına bakarken kendi kendine konuşuyor. Bu sahne hakkında not etmemiz gereken önemli şey gördüğümüz ya da duyduğumuz şey değil, onun dışında kalan şeydir. Son bölümde Eren’in üzerine yazmak üzereymiş gibi cama nefes verdiğini gördük. Gerçekten yapıp yapmadığını görmüyoruz. Hâlâ aynı sahnede olmamıza rağmen, Attack On Titan 4. sezon bölüm 10, zaman içinde biraz atlamış gibi görünüyor. Bölümde Eren’i kendisiyle konuşurken sohbetin ortasında buluyoruz. Aslında, Komutan Hange’ın parmaklıkların diğer tarafında onu gözlemlediğini fark etmemiş gibi görünüyor.

Hange, gerçekten kendi kendine mi konuştuğunu ya da odada veya kafasında başka birinin (Hange dışında) olduğuna inanıp inanmadığını merak ederek, neden "Dövüş" kelimesini tekrar ettiğini soruyor.
Hange, gerçekten kendi kendine mi konuştuğunu ya da odada veya kafasında başka birinin (Hange dışında) olduğuna inanıp inanmadığını merak ederek, neden “Dövüş” kelimesini tekrar ettiğini soruyor.

Hange, gerçekten kendi kendine mi konuştuğunu ya da odada veya kafasında başka birinin (Hange dışında) olduğuna inanıp inanmadığını merak ederek, neden “Dövüş” kelimesini tekrar ettiğini soruyor. Doğru şekilde, Hange teori üretmeye devam ediyor, belki de Eren parmaklıkların arasından üstünü yakalayana kadar gerginlikten gevezelik ediyor. War Hammer Titan’ı yediği için, istediği zaman mahkumiyetten kaçabileceği anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Hem sözlü hem de fiziksel olarak Hange’ın üzerindeki etkisini azaltıyor. Hange gülüyor ama daha sonra tehdit karşısında gözle görülür bir şekilde sarsılıyor.

Eren Sinirlenince Dönüşüm Kıvılcımları Gözüküyor

Yüzeyde, ayna sahnesi, Eren ile sözde arkadaşları ve yoldaşları arasında büyüyen uçurumu daha da açmasına neden oluyor. Kendi başına hareket ettiği ve hayatları tehlikeye attığı için ceza olarak parmaklıklar ardında olabilir. Ancak Hange’ye olan öfkesi, Komutan’ın onu suçladığı gibi, gözaltına alınmanın sadece ergenlik dönemindeki öfkesinden dolayı değildir. Konuşma esnasında Titan dönüşümünün (dönüşümde ortaya çıkan yıldırım vari) kıvılcımlarıyla desteklenen öfkesinin yoğunluğu, Eren’in zihinsel durumu hakkında başka bir önemli fikir veriyor. Görünüşe göre Zeke’nin yanında kalmamış. Çünkü büyük planına inancını yitiriyor. Eren şu anda Survey Corps’tan uzaklaşmak için elinden geleni yapıyor. Zor bir karar verme yeteneklerine olan inancını kaybetmiş görünüyor.

Ancak bu sahnenin eksik parçaları, Hange’ın merakıyla birleştiğinde, Titan izleyicilerine, altında çok daha fazlasının olup bittiğini açıkça göstermelidir. Seri, öncü bir ustalık sınıfından başka bir şey değil. Ymir’in 2. sezonda keşfettiği yabancı etiketlere sahip konserve yiyeceklerden son zamanlarda Zeke ve Eren’in gizli anlaşmasını simgeleyen beyzbol eldiveni gibi küçük ayrıntılar kasıtlı olarak kolayca gözden kaçabilir. Ancak parçalar bir kez yerine oturduğunda, geçmişe bakıldığında şok etkisi oluşturuyor. Öyleyse soru şu: Ayna sahnesinde Eren kiminle iletişim kuruyor?

Ayna sahnesinde Eren kiminle iletişim kuruyor?
Ayna sahnesinde Eren kiminle iletişim kuruyor?

Şimdiye kadar Eren, kafasındaki üç Titan Değiştiriciden ikisinin anılarına kolayca erişebiliyor. Bu da tüm dağınıklığı ortadan kaldıran ciddi bir baş ağrısına neden olmak için muhtemelen fazlasıyla yeterli. Kendi kendisiyle konuşmak, geçmiş mirasçıların yaşamlarına derinlemesine dalmanın bir yan etkisi olabilir. Geçmiş ve gelecekte hatırlanan Attack Titan durumunda bu daha da karmaşık hale geliyor. Anime’de, bu gelecek görüşün nasıl çalıştığına dair hiçbir şey bilmiyoruz. Ancak Eren Kruger’ın özellikle kullanıcının Eren’den önceki bir sonraki sahibi olarak Grisha Jaeger’i seçme kararını etkileyebilirdi. Sonuçta, geleceğin ne getireceğini biliyorsanız, bunu gerçekleştirmeyi ya da yapmamayı seçebilirsiniz. Tabii ki, zamanın sabit bir noktası olmadığını varsayarsak.

Eren, Attack On Titan 4. sezonun 9. ve 10. bölümleri arasında Attack Titan’ın eşsiz gücünü kullanıyor olabilir mi? Ve kim ya da ne “savaşmayı” mı söylüyor? Cevap ne olursa olsun, bunun bire bir moral konuşmasından veya zihinsel sağlığının bozulmasından daha fazlası olduğuna inanmak için birçok neden var.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]