içinde ,

Once Upon a Time Hollywood – Bir Zamanlar Hollywoodda Eleştirisi

Once Upon a Time Hollywood – Bir Zamanlar Hollywood’da Eleştirisi (Spoilerli)
Bir Zamanlar Hollywood Filmi Hakkında Kısa Bir Eleştiriye Hazır mısınız? (Spoiler Alert!!!)

Bir Tarantino filmi olan Once Upon a Time Hollywood, yani Bir Zamanlar Hollywood’da için bir kaç noktaya değinip gerekçeleri ile birlikte ne kadar iyi ne kadar kötü noktalara sahip ise onlardan bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere Once Upon a Time Hollywood filmi çıkış yeri olan Amerika’da vizyon tarihi bir iki ay önceydi. Bizim ülkemizde ise Amerika’daki vizyon tarihinden bir buçuk ay sonra vizyona girdi. Harika bir kadroya sahip bu film çekimlerinden önce ve sonra dikkatleri üzerine çekmeyi çoktan başarmıştı. Sonuçta harika bir kadroya sahip bir filmden bahsediyoruz.

Çok fazla eleştiriye maruz kalan film geçtiğimiz dönemde tanıtımı için panelde kadrosunda bulunan oyuncular, akıllarda kalan soru işaretlerinin giderilmesi adına açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine Time dergisi yapılan açıklamaları takip ederek kadroda bulunan kadın oyuncuların açıklamalarıyla, erkek oyuncuların açıklamalarını karşılaştırdı. Buradan anlayabilirsiniz nasıl bir eleştiri okunun hedefinde olduklarını.

Filmin geneli hakkında konuşmak gerekirse, filmde yer yer temposuzluklar mevcut. Bu durum sizi biraz sıkabilir. Ama filmde temposuzluklar var diye filmi tamamen kötü olarak yorumlayamayız. Benim fikrim bu tempo kopukluklarına rağmen filmi beğeneceğinizi düşünüyorum.

Diğer Hollywood yapımı filmleri gibi bu filmden klasik bir hikaye anlatmasını bekleyip düz ilerleyeceğini düşünmeyin. Çünkü diğer yapımlarda şahit olduğumuz ana tema bu yöndeyken, Once Upon a Time Hollywood filminde uzun sahnelere tanık olacaksınız. Ve bu sahneleri güzel bulacağınıza eminim gibi bir iddialı cümle kurabilirim derken kurdum bile.

Bu sahneler dışında bazı sahnelerde ise bekleme süreniz biraz artabilir ama buna değeceğini göreceksiniz. İnsanların düz hikaye beklentilerini genel olarak anlayabiliyorum. Bu yaşanmış sahneler arası beklemelerden sonra bile film güzel zaman geçirmenizi sağlıyor.

Bu bahsettiğim durumlar haricinde Di Caprio’nun canlandırdığı Rick Dalton karakterinin orta düzeyde bir sinema oyuncusu oluşunu seyirciye güzel şekilde aktarıyor. Yine Brad Pitt’in film içinde sergilediği artistlik sahneler filme odaklanmamızı sağladı.

Once Upon a Time Hollywod’ın, düz şekilde bakılırsa Sharon Tate’in cinayetini anlatması bekleniyordu ama Tarantino, filmi alışılmışın dışına çıkararak olayı kendi kafasında kurguladığı şekilde anlatıyor.

Film hakkında biraz ayrıntıya girelim sonuçta spoiler bu yazıda serbest. Margot Robbie, Once Upon a Time Hollywood filminde gerçekte yaşamış olan Sharon Tate’i canlandırıyor. Sharon Tate, 1969 yılında 9 Ağustos gecesi hamile iken 5 kişi ile birlikte kendi evinde katledildi. Bu vahşeti gerçekleştirenler ise Charles Manson tarikatına mensup kişilerdir.

Tarikatın lideri bu cinayetlerin kalıcı bir etki bırakması adına vahşeti gerçekleştiren tarikat üyelerinden bir mesaj bırakmalarını istemiştir. Tarikat üyeleri de Sharon Tate’in kanıyla kapıya domuz yani “PIG” yazmışlardır. Bu olayların geniş yankı uyandırması ve verilen mesajın yerine ulaşması için ertesi günlerde tarikat benzer şekilde cinayetler işlemiştir.

Tarikatın oluşumu, Charles Manson’un hapisten çıkmasıyla sonrasında topluluk haline gelecek bu grupta çoğunlukla kadınlarla gerçekleşmiştir. Bu grup Manson tarafından “Aile” olarak adlandırılmıştır. Başlangıçta 100’e yakın kadın müridinin olduğu söylenmektedir. Yaşları ise 14 ile 40 arasında değişmektedir. Grup ilk başlarda grup içinde üyelerin lsd içmesi ve sex yapmaları ile ün saldı. Dışardan bakıldığında bu grup üyelerinin sex yaptığı ve uyuşturucu kullandıkları için bir araya geldikleri düşünüldü ama Manson grup üyelerine İsa’nın kendi bedeninde can bulduğunu ve üyelerin onu takip etmesi gerektiğini söylemiştir.

Charles Manson’un amacı bir etnik çatışma başlatmaktı. Bunun için kendince adımlar attı ve cinayetleri gerçekleştirdi. Bu cinayetleri siyahilerin üzerine atıp çatışma için kıvılcım çıkartacaktı ama başarılı olamadı. Gerçekleşen cinayetlerin sonunda tutuklandı ve hapishaneye gönderildi.

Filmde ise bu duruma gönderme amacıyla Manson, Tate’in evini ziyaret ediyor. Tarantino’nun kafasındaki senaryo kurgusundan dolayı filmde bu cinayet gerçekleşmiyor. Bunun aksine tarikat, Rick Dalton’un canlandırdığı karakterlerden sonra Rick Dalton’un insanlara öldürmeyi aşıladığını düşündükleri için Rick Dalton’u öldürmeyi hedefliyorlar.

Filmlerinde barındığı şiddetlerden dolayı eleştiri oklarına maruz kalan Tarantino, bu eleştirilere kulak asarcasına sahneyi güzel şekilde kaleme almış tabii ki de kendi yönetimiyle yapmış bu işi.

Filmde Sharon Tate hariç Di Caprio’nun canlandırdığı Rick Dalton ve Brad Pitt’in canlandırdığı Cliff Booth karakterleri hayal ürünü yani gerçek hayatta olmayan kişilerdir.

Film ister istemez Amerika için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü filmde bahsedilen Sharon Tate ile Charles Manson olayları gerçekleştikten sonra konuyu ele alan belgesellerin yanında filmlerde çekilmiştir. Once Upon a Time Hollywood’a bakarsak hala da çekiliyor demektir. Diğer yapımlara bakacak olursak tarikat lideri olan Charles Manson, yayınlanan bir dizide yer almaktadır.

Yaşanan bu vahşet ve devamında ele alınan yapıtlardan sonra ülke çapında bilinir hale gelmiştir. Bu yüzden filmin konusu düz bir şekilde devam etseydi, seyircilerin filmin işleyişini tahmin etmeleri zor olmayacaktı. Bu yüzden Tarantino filmde Sharon Tate’i öldürmeyerek paralel bir evrende alternatif sonuç üretmiş oldu. Filmi izleyenlerin filmin başında Tate’in ölümüne kesin gözüyle baktıkları için büyük ihtimalle ters köşe olmuşlardır.

Genel olarak bunun sebebine gelecek olursak Tarantino filmlerinde gerçekle başlasa da bir noktadan sonra gerçekten saptığı için Once Upon a Time Hollywood filminde de bu gerçekleşiyor. Tarantino aslında bu filmde izleyenleri ters köşe yaparak filmde bulunan bir karakteri mutlu sona ulaştırmıştır.

Tarantino 10. filmi ile beyaz perdeye veda edecek. Once Upon a Time Hollywood filmi Tarantino’nun 9. filmi olarak beyaz perdede yerini aldı. Tarantino yaptığı açıklamalarında Rick Dalton karakteri için film içinde çektiği beş filmin gayet hoşuna gittiğini belirtmiştir.

Size aktaracaklarım bunlardı. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Herhangi bir dizi, film ve ya kitap hakkında eleştiri yapmamı isterseniz bunu yorumlarda belirtin ona göre bir yol haritası belirleyip isteklerinizi karşılamaya çalışacağım. İyi bloglar.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]