içinde ,

Örümcek Adam Anlaşmazlığında Yeni Gelişme

Sony ile Disney Örümcek Adam İçin Anlaştı mı?
Marvel Örümcek Adam Anlaşmasını Kaptı

Geçtiğimiz günlerde Disney ve Sony arasında yaşanan anlaşmazlıktan dolayı Örümcek Adam’ın geleceği bir nevi sıkıntıya girmişti. Şimdi yeni çıkan dedikodulara göre Sony ile Disney arasındaki buzlar erimiş ve yeni bir anlaşmanın temellerinin atıldığı söyleniyor.

Çıkan iddialara göre yeni anlaşmada geçtiği söylenen maddelerde neler var?

Tom Holland ile yola devam edilecek. Bir reboot gerçekleşmeyecek Örümcek Adam hikayesine. Çekilen iki filme ek olarak dört tane daha devam filmi gelecek, toplamda altı Örümcek Adam filmi olacak. Duruma göre bu sayı yediye çıkabilecek. Anlaşmada istenen şartların bu şekilde olduğu belirtiliyor.

Örümcek Adam’ın 3. filmi gelecek ve bu üçlemednin ardından yeni bir üçleme daha çekilecek. İlk üçlemede Peter Parker, Örümcek Adam olmayı kavramaya ve süper kahramanlığı benimsemeye çalışırken, ikinci üçlemede  ise Peter Parker, üniversiteye gidecek ve ergenlik sonrası gençlik yıllarını konu alacak. Bu durumu 1980’lerde çıkan çizgi roman serisinde görmüştük. O serideki gibi ele alınırsa senaryo, Örümcek Adam tek başına değilde sonradan X-Men’den Firestar ve Iceman arkadaş olup takım şeklinde kahramanlık yapacak gibi görünüyor.

Anlaşmada yer aldığı söylenen durum ise Örümcek Adam’ın çıkması planlanan Avengers 5 ve 6 filmlerinde yer alacak ve ekip için büyük bir önemi olacak. Bunun yanı sıra Fantastik Dörtlü’den Johnny Storm ile karşılaşacağı ve arkadaş olacakları da duyumlar arasında.

Daha önceki bir araya gelmede Disney, Örümcek Adam filmlerinin masraflarının % 50’sini karşılamayı teklif etmişti ve bunun karşılığında filmlerin gişe hasılatlarından % 50 pay istemişti. Bu da iki stüdyo arasında anlaşmazlığa sebep olmuştu. Bu kez anlaşmada yer alan maddeye göre Disney, çekilmesi planlanan Örümcek Adam  filmlerinin masraflarının % 30’unu karşılayacak. Sony ise dağıtımı üstlenecek.

Bu bahsedilen maddelerin yanında Disney, filmleri kendi platformlarında yayınlamak adına filmlerin özel dijital ve çevrimiçi hakları elde etmeyi planlıyor.  Disney’e ait olan Marvel Stüdyoları, ileride çekilecek olan Spider-Verse filmlerini belirlenen şartlar çerçevesinde yapacak ve birlikte finanse edecek.

Burada konuşulan önemli nokta, Disney MCU’da yer alacak Örümcek Adam filmlerinin dışında Sony’e ait olan evrende geçecek Örümcek Adam filmlerine finans sağlayacak. Bir önemli durum daha var. Tom Hardy ile solo filmle beyaz perdeye taşınan anti-hero olan Venom’un Disney evreni olan MCU için yeniden reboot edilip MCU’ya uygun halde tekrardan çekilmesini istiyor. Bu konu hakkında Venom’u canlandıracak oyuncu aynı mı olacak, bunu bilmiyoruz.

Sony, Spider-Verse’de bulunan karakterlerin dizilerini çekmek istiyor. Ama Sony, bu durumda sıkıntı yaşayacak gibi duruyor. Çünkü Sony, bu karakterlerin sadece film haklarına sahip. Bakalım bu dizi hakkındaki durum içinde bir anlaşma sağlanacak mı? Sony, Disney’den izin alamazsa istediği şekilde kendi evrenini geliştiremeyecek.

Bahsedilen bu anlaşmanın Cumartesi günü D23 Fuarındaki düzenlenecek olan Marvel paneline kadar kesinleşmesi beklenirken panelde bu anlaşmanın resmiyet kazandığı açıklanacak.

Tarafsız bir açıklama yapmak gerekirse, sanki iki tarafta tam olarak da istediğini alamasa da tatmin olmuşa benziyor gibiler. İki tarafta kendi için yararlı gördüğü maddeleri anlaşmaya yansıtmış gibi duruyor. Dedikodusu yapılan bu anlaşmada yer alan maddeler doğruysa iki stüdyoda kendileri için karlı bir anlaşmaya imza atmış olacaklar.

Örümcek Adam, tüm dünyada tanınabilirliği en fazla olan süper kahraman konumunda. Bu yüzden gerilimin had safhada olması çok normal. Her şey  bugün gerçekleştirilecek olan D23 fuarında açıklanacak ve resmiyet kazanacak.

Bu dedikodular çıktıktan sonra Tom Holland’ın son paylaşımı da dikkatlerden kaçmadı. Bu paylaşım anlaşmanın olumlu bir şekilde ilerlediğine işaret ediyor. Tom Holland, yaptığı paylaşımda “We did it, Mr. Stark!” yazısı ve Robert Downey Junior ile olan fotoğrafı yer almıştı. Çekirdekleri hazırladık bekliyoruz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]