Rick Neden Her Bölümde Üzgün? Rick and Morty Teorisi
Rick Neden Her Bölümde Üzgün? Rick and Morty Teorisi
içinde , , , ,

HarikaHarika GüzelGüzel

Rick Neden Her Bölümde Üzgün? Rick and Morty Teorisi

Rick and Morty Teorileri: Rick Neden Hiç Mutlu Olmuyor?

Rick and Morty dizisi Cartoon Network kanalının Adult Swim kuşağında yayınlanan bir çizgi dizidir. Dizinin ilk bölümü 2 Aralık 2013’te yayınlandı. Dizi, Justin Roiland ve Dan Harmon ikilisi tarafından Adult Swim kuşağında yayınlanması için yapılan animasyon televizyon dizisidir. Tabii yetişkinler için. Şuan için 4 sezon 36 bölüm yayınlandı.

Rick And Morty Teorileri

Diziden kısaca bahsetmek gerekirse, dünyanın en zeki bir o kadar da umursamaz bilim adamı Rick Sanchez, torunu olan Morty Smith ile çoğunlukla birbirinden bağımsız maceralara çıkıyorlar. Normalde bunun bir dizi olduğu için bölümler arasında bağlantı olması beklenirken dizinin bölümleri arasında pek fazla bağ yoktur. Her bölüm farklı bir evren farklı bir macera olarak geçiyor bir nevi. Dizi değil de bir film serisi gibi hissi veriyor bu açıdan. Başrollerde Rick ve Morty var dizinin isminden anlayacağınız gibi.

Bu ikilinin görüntüsü Back to the Future (Geleceğe Dönüş) film serisinden tanıdığımız Marty McFly ile Emmett Brown yani profesöre çok benziyor. Hatta Marty ile Morty isimleri arasından bir bağ kurmak çokta zor olmasa gerek. Geleceğe Dönüş filmi ile Rick and Morty dizisinde de benzer konular işlendi. Rick and Morty dizisi her zaman oldukça cesur bir bölüm ile karşımıza geliyor. Zamanda yolculuk ve boyutlar arası yolculuğun yanı sıra dizide bir sürü gönderme de yer alıyor. Inception ve Freedy Krueger‘lı bölüm bunlara bir örnek.

Rick Sanchez ve Morty Smith’in yaşadığı maceralar oldukça farklı ve tehlikeli geçiyor. Yaptıkları yolculuklar evrenler arası seyahat olarak da gözükse daha farklı bir durum var aslında. İkili bir anda kendilerini çok enteresan maceralar içerisinde bulabiliyorlar. Bir insan anatomisinin içinde ya da Rick’in kendi yarattığı evrende de devam edebiliyor maceraları.

Rick Sanchez Neden Devamlı Üzgün? Rick and Morty Teorisi
Rick Sanchez Neden Devamlı Üzgün? Rick and Morty Teorisi

Bu kadar enteresan ve ölümcül maceranın sonunda ikili bundan uslanmış gibi gözükmüyor. Çünkü her yaşadıkları macera onlara bir nevi macera açlığı yaşatıyor. Bu maceralar yaşanırken Rick’in morali yükselir gibi oluyor. Bölümlerin sonuna doğru maceraları başarı ile sonlansa da bu onun finalde mutlu olmasına yetmiyor. Bu durumu da dizinin takipçileri bir teoriye bağlıyor.

Rick Sanchez Neden Devamlı Üzgün?

Daha önceki bölümlerde Rick Sanchez’in uçan mekiğinde bazı sorunlar meydana gelmişti. Sorun aküden kaynaklanıyordu. Bu mekik Rick ve Morty’yi boyutlar ve zaman arasında yolculuğa taşıyor. Yani normal bir uzay mekiği değil. Bu yüzden aracın aküsü de normal olmamalı.

Dizide bunu gayet iyi bir hikaye ile gösterdiler. Rick’in aracının aküsünün içinde bir mikro evren var. Bu evreni Rick aracının aküsüne güç vermesi için yaratmıştı. İkili evren içine girince, yarattığı evrenin de yeni bir evren yarattığına şahit olmuştu. Olay tam da bu noktada başlıyor. Çünkü her topluluk kendine lazım olduğu için bir evren yaratmıştı. Bu bir zincir gibi ilerliyordu. Rick’de bu zinciri başlatan değil de zincir içinde olan bir evrenin parçası olduğunun farkında.

Rick her bölümün sonunda istediğini başarsa da olayların sonunda üzgün görünüyor. Bu durum Rick’in aslında içinde bulunduğu evrenin bir televizyon programı olduğunu ve kendisinin de bu televizyon programı içerisinde bulunan bir karakter olduğunu bilmesinden kaynaklanıyor.

Onu yaratanın bir insan olduğunu bilen Rick Sanchez, içinde bulunduğu televizyon programı yeterince izlenmezse öleceğinin farkında. Bu yüzden Rick Sanchez’in devamlı asık suratlı ve üzgün olmasının tek nedeninin bu olduğu söyleniyor.

Teoriyi destekleyen bir kaç şey de yok değil aslında. Bölüm sonlarında Rick, 4. duvarı kırarak seyirciye bir sonraki bölümde görüşürüz diyor. Bu olaya Spider Man ve Deadpool yapımlarında da şahit olmuştuk. Ana karakter 4. duvarı kırıp seyirciyle konuşabiliyorsa, baştan sona her şeyin farkındadır. Rick’de bunun bir hayli farkında. Bunu destekleyen bir kanıt arıyorsanız, Youtube’da ‘Adult Swim’ kanalının yayınladığı “Simpsons Couch Gag | Rick and Morty | Adult Swim” adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Rick and Morty Alternatif Evrenler

Bu video hakkında konuşacak olursak, Simpsons evrenini Rick bile yaratmış olabilir. Rick Sanchez, onu yaratanın bir insan ve bulunduğu evrenin de bir çizgi film serisi olduğunu bildiği için bu evrenden kaçmaya çalışırken, yanlışlıkla Simpsons evrenini bir mikroevren olarak yaratmış da olabilir. Çünkü boyut ve zaman arasında o kadar kolay mekan değişikliği yaşanıyor ki olaylar arasında bağlantılar hep açık kalıyor. Bu kadar zor olayları kolay bir şekilde yapan çatlak ve mutsuz bilim adamı Rick, bu tarz şeyleri de kolayca yapabilir. Bahsedilen teorinin de bu yüzden doğru olma olasılığı oldukça yüksek.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]