Quicksilver Evan Peters WandaVision Dizisi Kadrosuna Dahil Oldu
Quicksilver Evan Peters WandaVision Dizisi Kadrosuna Dahil Oldu
içinde , , , , ,

ŞaşırdımŞaşırdım

Quicksilver Evan Peters WandaVision Dizisi Kadrosuna Dahil Oldu

Son duyumlarda Evan Peters’in MCU’ya katıldığından bahsediliyor. Ama Marvel gerçekten de Scarlet Witch’in gücü ile Fox’un Quicksilver’ini kendi evrenine dahil edecek mi?

MCU’nun Quicksilver’ı (Aaron Johnson), Fox’un X-Men filmlerinde yer alan Quicksilver (Evan Peters) ile yer değiştirebilir. MCU’nun çizgi romanlarında Pietro Maximoff, Avengers’ın en önemli (ahlaki olarak sorgulanabilir) üyelerinden biridir. Avengers’ın “Cap’s Kooky Quartet” de Kaptan Amerika, Hawkeye ve kız kardeşi Scarlet Witch ile birlikte hizmet veren ikinci nesil kahramanlardan biriydi. Kız kardeşi gibi, Quicksilver genellikle Avengers ve X-Men serileri arasındaki çizgide var olmuşlardır. Marvel tarihinde çoğu için iyi bir mutant olarak kabul edildi. Gördüğümüz serilerde de X-Men takımının üyesi olarak hizmet etti. (Çünkü çoğu karakterin yayın hakları FOX’daydı.)

Quicksilver Evrene Geri Mi Dönüyor?

Bu, Quicksilver için ilginç bir yasal durum ile sonuçlandı. Çünkü sözleşmeli olarak süper kahramanın film hakları Marvel Studios ve 20th Century Fox arasında paylaşılmış durumda. Her iki stüdyo da kendi filmlerinde karakteri kullanma hakkına sahipti. Ancak Marvel’in filmlerinde “mutant” ismi geçemezdi. Quicksilver karakteri ise Magneto ile ilişkilendirilemezdi. Neden Magneto derseniz eğer, Magneto kurgusal evrende hem Wanda’nın hem de Quicksilver’in babasıydı. Varsayılan olası sorunun gerçeğe dönüşmesi uzun sürmedi. Joss Whedon, Avengers: Ultron Çağı filminde Quicksilver karakterini görmüştük. Ama bu kısa süreli bir serüven oldu. Filmin sonlarına doğru Quicksilver, Hawkeye ve çocuğu kurtarmak için kendini feda etti. Fox’un X-Men: Gelecek Geçmiş Günleri filminde ise Quicksilver tek çocuktu. Filmde ise Magneto çizgi romanlardaki gibi onun babasıydı. (Tek eksik Wanda idi.) Neyse ki, herhangi bir çatışma yaşanmadan Marvel hızla bu durumu önledi. Çünkü Marvel Quicksilver’ı bahsettiğim gibi öldürmeyi seçti. Fox tarafında ise kız kardeşi Scarlet Witch’i tanıtmak için hiçbir adım atmadı.

Çünkü Marvel Quicksilver’ı bahsettiğim gibi öldürmeyi seçti.

Mutantlar Evine Geri Döndü

Tüm bu sorunlar artık çözüldü. Disney, Fox’un film ve TV imparatorluğunun çoğunu satın aldı. Ve sonuç olarak tüm X-Men (mutant) film hakları Marvel’e geri döndü. Düşünün kendi kurgusal karakterlerinizi kullanıyorsunuz ama onlara gelişmişler gibi enteresan bir tabir kullanıyorsunuz. Yıllardır zihnimize X-Men çizgi romanlarıyla kazınmış mutant kelimesinin yerine gelişmiş ya da gelişmişleri kullanmak… Tam bir acizlik ama mecburiyetten doğan bir acizlik. Ana X-Men serisi, X-Men: Dark Phoenix’te bir patlama ile sona erecekken farklı bir sonla finish yaptı. Fox ile birlikte bir çok karakteri sevdik. Ancak Disney’in Fox’u satın almasıyla birlikte X-Men filmlerinin rebootlanması gündemde. Bu da çoğu karakterleri yeni yüzlerin canlandıracağı anlamına geliyor. Bu mirası Fox’dan devralan Marvel, bakalım Avengers serisinde mutantları nasıl gösterecek?

MCU’da Quicksilver Öldü

Aaron Taylor-Johnson tarafından oynanan MCU’nun Quicksilver’ı, Kaptan Amerika: Kış Askeri’nin after credit sahnesinde teknik olarak tanıtıldı. Çizgi romandaki orjin hikayenin aksine, Marvel’in Quicksilver’ı güçlerini Mindra ile yapılan Hydra deneyleri sonucunda kazandı. Marvel’in devam filminde ise Quicksilver ve kız kardeşi Scarlet Witch başlangıçta Hydra için çalıştı. İki kardeş Avengers’ın kendi memleketleri Sokovia için bir tehdit olduğuna inanıyordu. Olayların devamında, Scarlet Witch MCU’da yerleşik bir karakter haline geldi ama Quicksilver bir sonraki devam filmini göremeden hızlıca Marvel tarafından öldürüldü. Whedon’un isteği bu doğrutudaydı. Çünkü Marvel, spoiler tarzı insanların heyecanını kaçıracak şeylerden nefret ediyor bunu da izlediği politikalarla çok iyi hissettiriyor. (End Game’de ve ondan önceki filmlerinde oyuncu ekibine alternatif senaryolar gönderiyordu ve senaryolarda film çok farklı bitiyordu. Bu yüzden oyuncular filmin farklı biteceğini düşünüyordu.) Bu sahnede seyircileri Quicksilver yerine Hawkeye’yi öldüreceğine inanacak şekilde ayarladı ve ters köşe. Quicksilver ölür, perde kapanır. Whedon, savaş filmlerinde fedakarlık olmadan yapılan şeylerin inandırıcılığını kaybettiğini düşünüyordu. Başlarda Hawkeye’nin gerçekten nefret ettiği Quicksilver’in kendini Clint için kendini feda etmesini düşündü ve bu sonu Quicksilver için uygun gördü. Whedon’a şaşırtıcı bir şekilde, Marvel yöneticileri hiç geri adım attırmadı. Ama şu var ki Avengers filmlerinin başarısı Quicksilver’in ölümünün oldukça önünde duruyor. Wanda ölse bile gene geri adım attırmazdı Marvel yöneticileri.

X-Men Geçmiş Günler Gelecek filmi 2014’te vizyona girdi ve Fox kendi Quicksilver’ını tanıttı.

Açıkcası Marvel ekibi kazanamayacakları bir Quicksilver yarışına girdiklerini fark etmiş olabilirler. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filmi 2014’te vizyona girdi ve Fox kendi Quicksilver’ını tanıttı. Evan Peter’ın Quicksilver karakteri için tasviri muazzamdı. Fox karakteri hayata geçirmek için çok fazla zaman ve para harcadı. Saniyede 3.000 karede çekim yapan yüksek hızlı kameralar kullandılar. Bu göz açıp kapayıncaya kadar olan bir şey 15 saniye sürüyor. Kamera donanımları saatte 90 mil hızla ilerliyordu. Marvel’in kendi Quicksilver’i için yapmasının bir yolu yok gibiydi. En azından o zamandan beri çekimler gerçekleştirilirken CEO Ike Perlmutter maliyete itiraz edecekti. Daha da kötüsü de X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filminde Fox, Quicksilver karakterini önce çıkarmayı başardı. Yani bu durum MCU’nun Quicksilver’ı kaçınılmaz olarak çok yüksek bir standarda eleştirilecekti. Bu durum göz önüne alındığında, şaşırtıcı değil Marvel sadece omuz silkti ve Whedon’ın Aaron Taylor-Johnson’ın hayat verdiği Quicksilver’ı öldürmesine izin verdi. Quicksilver’ın Fox evrenindeki performansı MCU’daki Quicksilver’in ayağının kaymasına sebep oldu bir nevi.

Evan Peters WandaVision Dizisine Quicksilver Olarak Mı Katıldı?

Şimdilerde ise Evan Peters WandaVision dizisi kadrosuna katıldı. Marvel’daki durum DCEU’daki gibi dizi ve film evrenleri şeklinde ayrılmamış. Bu sayede dizide olan bir olay gelecek olan bir Avengers filmini ya da solo süper kahraman filmini etkileyebilir. Biliyorsunuz Marvel evreninde Quicksilver istenileni veremeyeceği düşünüldüğü için öldürüldü ve karakter devam filmlerinde yer almadı. Quicksilver, Scarlet Witch’in kardeşiydi. Avengers: Age of Ultron filminde kardeşini kaybeden Wanda, Avengers: End Game’de ise Vision’ı kaybetti. Vision, Wanda’yı en iyi anlayan ve onunla gönül bağı kuran bir karakterdi. Sevdiği kişiyi de kaybeden Wanda karakterini WandaVision dizisinde göreceğiz. Adından anladığınız gibi dizide Vision’da yer alacak. Aslında dizi Dr. Strange devam filmiyle bağlantılı olacak. Çizgi romanlarda sevdiklerini birer birer kaybeden Wanda akli dengesini yitiriyor, zaman ve gerçek kavramı Wanda için geçerli olmuyordu. Çünkü Wanda Marvel evreninki en güçlü varlıklardan birisi olarak gösteriliyor. Wanda dizide Vision’u geri getirmeye çalışacak ve bunun için Dr. Strange’den yardım isteyecek. Büyük ihtimal Dr. Strange devam filminde bu bağlantıyı görebiliriz. Devamında Vision’u geri getiren Wanda, bu sefer kardeşi Quicksilver’i geri getirmeyi deneyecek ve bu denemelerde paralel evrene bağlanacak. Bu bağlanmanın sonucunda kardeşi yerine paralel evrendeki yani Fox evrenindeki Quicksilver (Evan Peters) ‘ı kendi evrenine getirecek. Yaşanılan gelişmeleri dikkatle takip edersek yaşanması en uygun senaryo bu. Çünkü Marvel, Fox’dan geri satın aldığı X-Men karakterlerini bir şekilde evrene dahil etmek zorunda, bu da bunun için bir fırsat olabilir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]