Attack On Titan 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ve Analizi
Attack On Titan 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ve Analizi
içinde , ,

Attack On Titan 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi ve Analizi

Attack On Titan 4. Sezon 6. Bölüm İncelemesi: War Hammer Titan’ın Gizli Sırrı

Attack On Titan Bölüm #65: War Hammer Titan

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki tamamı ile Paradis halkı geçmişte yaşadıklarını şu an Marley ve Eldian halkına yaşattı. Onlara kendi ilacından tattırdılar resmen.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölümde aksiyon yarıda kalmıştı. Çünkü Eren konuşma platformunu yıkıp Willy Tybur’u böcek ezer gibi ezdi diyebilirim.

Attack On Titan 4. sezon 6. bölümde bu sefer, Willy Tybur'ın gözünden bakıyoruz bir önceki bölüme.
Attack On Titan 4. sezon 6. bölümde bu sefer, Willy Tybur’ın gözünden bakıyoruz bir önceki bölüme.

Yine bir bakış açısı değişikliğiyle başlıyor bölüm. Attack On Titan 4. sezon 6. bölümde bu sefer, Willy Tybur’ın gözünden bakıyoruz bir önceki bölüme.

Willy Tybur, ailesine buruk bir veda yapıyor. Olacakların çoğunlukla farkında. Yüz ifadesi çoğu şeyi anlatıyor zaten.

Komutan Magath ve Willy Tybur’ın Planı

Daha öncesinde her şeyi kendince planlamış ve bu plana Komutan Magath’ı da dahil etmiş. Onu planları başarılı olursa ulusun tüm askeri gücünün başına atayacak. Bu planı gizlilik içinde yürütüyorlar. Kendi ulusunun üst düzey yetkililerinin bile bundan haberi yok. İnsanların konuşma esnasında dizilişlerine kadar kendileri planlamış. Biz Attack On Titan 4. sezon 5. bölümde olayların bir nevi doğaçlama gerçekleştiğini düşündük Marley tarafına bakınca. Ama düşündüğümüz gibi değilmiş.

Buradaki amaç konuşma esnasında ulus içindeki partizanlardan veya dışarıdan yapılacak saldırıyı ortaya çıkarmak. Oraya konuk olarak gelen dünyanın farklı ülkelerinin önemli şahsiyetlerine Paradis Adası halkının ne yapabileceklerini gösterip diğer ülkeleri kendi saflarına çekmek istiyorlar. Paradis Adası halkını herkesin gözü önünde yapacağı bir saldırı diğer ülkelerin olaya bakış açısını değiştirebilir. Willy Tybur ve Komutan Magath tam olarak bunun peşinde.

Eren ilk olarak hamlesini Marleyli üst düzey yöneticilerin olduğu tarafa doğru yapıyor.
Eren ilk olarak hamlesini Marleyli üst düzey yöneticilerin olduğu tarafa doğru yapıyor.

Sahne normal zamana geri dönünce Eren’in Attack Titan formu karşılıyor bizleri. Eren ilk olarak hamlesini Marleyli üst düzey yöneticilerin olduğu tarafa doğru yapıyor. O sırada halk ve diğer konuklar canını kurtarmak için bir oraya bir buraya koşuşturuyor. Genç titan adayları yaşlarının verdiği tecrübesizlik ve toylukla büyük bir şok yaşıyor. Paradis halkı Armored Titan adanın surlarına saldırdığında Eren ve arkadaşlarının ne hissettiklerini şimdi onlarda hissediyor. Ödeşme vakti gerçekten geldi.

War Hammer Titan’ın Kullanıcısı Lara Tybur Ortaya Çıkıyor

Lara Tybur War Hammer Titan'a dönüşür.
Lara Tybur War Hammer Titan’a dönüşür.

Lara Tybur’un yıkılan platformun kalıntıları ortasında Eren’i izleyişine şahit oluyoruz. Lara Tybur: “Bir Tyburlı olarak görevini layıkıyla yerine getirdin.” diyerek abisinin üzerine düşeni yaptığını belirtiyor. Lara Tybur War Hammer Titan’a dönüşür.

Eren ile War Hammer Titan’ın dövüşüne tanık oluruz. War Hammer Titan’ın gerçekten çok iyi özellikleri var. Rakibine üstünlük sağlamak için özelliklerini avantaja çeviriyor. Eren daha önceki bölümlerde daha doğrusu sezonda, bir power up aldı. Bu power up sertleşme yeteneğiydi. Vücudunun istediği noktasını Armored Titan’ın yatığı gibi sertleştirebiliyordu. Bunu War Hammer Titan’a karşı elinden geldiğince kullandı. Ama yeterli olmadı. Çoğumuz War Hammer Titan’ın özelliklerini bilmiyoruz. Bu sır perdesi yeni yeni aralanıyor.

Komutan Magath sessizliği bozmadan savaşı izliyor. Belli ki emin olduğu ve güvendiği bir şey var. Sırf herkesi harekete geçirmek ve bu anı unutulmaz yapmak için ilk kurşunu atıyor ve bunu askerlerine söylüyor.

Bu kazık Attack Titan (Saldırgan Titan)'ın gövdesine giriyor ve onu havaya kaldırıyor.
Bu kazık Attack Titan (Saldırgan Titan)’ın gövdesine giriyor ve onu havaya kaldırıyor.

War Hammer Titan kendine gelip ilk saldırısını yapıyor. Sahip olduğu gücü sayesinde yerden bir kazık yükseliyor. Bu kazık Attack Titan (Saldırgan Titan)’ın gövdesine giriyor ve onu havaya kaldırıyor. İlerleyen sahnelerde War Hammer Titan gücünü kullanarak kendi adıyla özdeşleşen savaş çekicini ortaya çıkartıyor. Çekiçle, Attack Titan’ın başını kopartıyor.

War Hammer Titan’ın bu denli güçlü olduğunu çoğumuz tahmin edemezdik. Attack Titan (Eren’in sahip olduğu dev)’ın bir çok savaşına tanık olduk (Armored Titan vs Attack Titan, Female Titan vs Attack Titan…) ama bu karşılaşma biraz eziciydi.

Pieck (Cart Titan) ve Porco (Jaw Titan) Kuyudan Çıkıyor

Pieck ve Porco hala çukurda çaresizce birilerinin gelip kendilerini kurtarmasını bekliyordu. Aslında Pieck, Zırh Timi’ne kendince durumu belli etmiş. Marleyli askere güvenmeyip aynı timde oldukları askerlere sarılmış numarası yaparak kendilerini takip etmelerini söylemişti.

Mikasa (Survey Corps) Harekete Geçiyor!

Mikasa (Survey Corps) Harekete Geçiyor!
Mikasa (Survey Corps) Harekete Geçiyor!

Survey Corps artık yeni silahlara sahip. Daha önceki sezonda kendilerinden saklanmış olan bu teknolojiye ulaşmışlardı. Şu an ise bu teknoloji kendi ekipmanlarında mevcut. Farkındaysanız takımın üniforması da değişmiş.

Mikasa’nın saldırıları ve güçlü ekipmanlarına rağmen War Hammer Titan kendine geliyor tekrardan.

Eren Yeager/Jaeger Artık Aynı Kişi Değil

4 yıl önceki Mikasa'nın surat ifadesindeki soğukluk şu an Eren'in yüzünde, sulu göz olan ise Mikasa.
4 yıl önceki Mikasa’nın surat ifadesindeki soğukluk şu an Eren’in yüzünde, sulu göz olan ise Mikasa.

Mikasa ve Eren’in arasında geçen diyalogta şunu farkettim. Sanki 4 yıl önceki Eren ile Mikasa yer değiştirmiş gibi. 4 yıl önceki Mikasa’nın surat ifadesindeki soğukluk şu an Eren’in yüzünde, sulu göz olan ise Mikasa.

Görüşüne göre Eren Jaeger/Yeager biraz daha tecrübeli ve soğukkanlı olarak hareket ediyor. Savaşmaya başlamadan önce neyi nasıl yapacağını düşünüyor. Burada da War Hammer Titan’ın neden ölmediğini düşünüyor. Sonra durumun farkına varıyor.

Gerçekten yaşanan Time-skip Eren’e yaramış. Duygularına çabucak kapılıp saldıran ya da ağlayan biriyken şu an tamamen farklı bir ruh haline bürünmüş bir Eren var karşımızda. Bu sayede Komutan Magath ve Lara Tybur’ın hiç beklemediği şekilde olayı çözüyor.

Gabi'nin yüzündeki şaşkınlığın öfkeye dönüşmesi uzun sürmüyor.
Gabi’nin yüzündeki şaşkınlığın öfkeye dönüşmesi uzun sürmüyor.

Yine sahne aralarında Marley ulusu içerisinde kendilerine ayrılan alanda yaşayan Eldianlıların şok hallerine şahit oluyoruz. Bunlardan biri de genç titan adayı Gabi. Gabi’nin yüzündeki şaşkınlığın öfkeye dönüşmesi uzun sürmüyor.

War Hammer Titan’ın Gizli Sırrı

Titan formu ortaya çıkarken devin ilk ayaklarından oluştuğunu hatırlayan Eren, bunun neden olduğunu fark ediyor.
Titan formu ortaya çıkarken devin ilk ayaklarından oluştuğunu hatırlayan Eren, bunun neden olduğunu fark ediyor.

Eren, aldığı o kadar darbeye rağmen War Hammer Titan’ın neden ölmediğini anlıyor. Titan formu ortaya çıkarken devin ilk ayaklarından oluştuğunu hatırlayan Eren, bunun neden olduğunu fark ediyor. Titanın ayak topuğundan bir uzantı konuşma yapılan platformun altına doğru gidiyor. Eren, Lara Tybur’ın bedeninin War Hammer Titan’ın ensesinde değil de ondan uzakta olduğunu görüyor.

War Hammer Titan Uzaktan Yönetiliyor

Eren, titanın ayağından uzanan bağlantının gittiği yeri parçalayarak o bağlantının sonuna ulaşıyor.
Eren, titanın ayağından uzanan bağlantının gittiği yeri parçalayarak o bağlantının sonuna ulaşıyor.

Daha önce planları Armin ya da bir başkası yaparken Eren’in durum değerlendirmesi yapması ve gizli olanı ortaya çıkarması izleyenler için gerçekten güzel bir hareket. Eren, titanın ayağından uzanan bağlantının gittiği yeri parçalayarak o bağlantının sonuna ulaşıyor. Bağlantının sonunda Lara Tybur’ın bedeni bir koza içerisinde bilinçsizce duruyor. Eren, koza ile titan arasında bağı kopartınca War Hammer Titan bir ceset gibi yere yığılıyor.

Eren, Lara Tybur'ın bulunduğu kozayı yiyecekken birden arkasında Jaw Titan (Porco) beliriyor.
Eren, Lara Tybur’ın bulunduğu kozayı yiyecekken birden arkasında Jaw Titan (Porco) beliriyor.

Eren, Lara Tybur’ın bulunduğu kozayı yiyecekken birden arkasında Jaw Titan (Porco) beliriyor. Jaw Titan hamle yaparak Attack Titan’ın sırtına yapışır ve boynundan ısırır. Tam o sırada yine bir beklenmedik bir sahneye şahit oluruz. Levi Ackerman ortaya çıkar ve Jaw Titan’a saldırır. Yaptığı saldırı ile Jaw Titan (Çene Titanı)’ın alt çenesini keser. Böylelikle Jaw Titan’ın en güçlü bölgesi olan çenesini etkisiz hale getirir.

Jaw Titan kendisini etkisiz bırakanın bir Ackerman olduğunu fark eder. Çaresizce bulunduğu noktadan kaçmaya çalışır. İçinde bulunduğu durumun verdiği şaşkınlıkla kendisinin bir titan olduğunu karşısındakilerin de bir insan olduğunu söylüyor. Ama sorun şu ki onun üstüne üşüşen insanlar Survey Corps. Sanırım ilk defa Survey Corps ile karşı karşıya geliyor. Bu şaşkınlığı ondan olsa gerek.

Kablolu uzaktan kumandalı arabalar gibi diyelim en iyisi.
Kablolu uzaktan kumandalı arabalar gibi diyelim en iyisi.

Bu bölümde Eren’in soğukkanlı olması güzeldi. Üstüne iki tarafından planı vardı. Yine bir bilgi daha öğrendik. Bir titan uzaktan kontrol edilebiliyor. Kablolu uzaktan kumandalı arabalar gibi diyelim en iyisi. Çünkü menzil alanını tam olarak bilmiyoruz. (Artık bu kablolu uzaktan kumandalı araba görselinden sonra War Hammer Titan bana hep bunu çağrıştıracak.) Uzaktan komuta güzel ama kablolu olması biraz yetersiz geldi. (Çocukça geldi. O yüzden o resmi ekledim.)

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]