Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Gizli Kalan Geçmiş ve Ortaya Çıkan Gerçekler
Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi ve Analizi
içinde ,

HarikaHarika

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm İncelemesi ve Analizi

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Gizli Kalan Geçmiş ve Ortaya Çıkan Gerçekler

Attack On Titan Bölüm #64: Savaş İlanı

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm flashback sahnesiyle karşılıyor izleyenleri. Daha öncesin Paradis Adası Operasyonu’nu gerçekleştirirken bir çiftlikte adamın ailesini titanlar yer. Bunu kaldıramayan o adam kendini asar. Kendini asmadan önce Marley’den gelen Eldianlılara (Annie Leonhart ‘Female’, Bertolt Hoover ‘Colossus/Colossal’, Reiner Braun ‘Armor/Armored’) ne hissettiklerini anlatır.

Annie ise bu hareketini şöyle değerlendiriyor: "Affedilmek istemiştir belki de." Adam ailesini kurtaramamıştı.
Annie ise bu hareketini şöyle değerlendiriyor: “Affedilmek istemiştir belki de.” Adam ailesini kurtaramamıştı.

Annie ise bu hareketini şöyle değerlendiriyor: “Affedilmek istemiştir belki de.” Adam ailesini kurtaramamıştı. Paradis Adası Operasyonu ekibi ise Marcel Galliard (Jaw Titan)’ı kurtaramadı. Bir nevi adamla ortakla noktaları var. Belli ki o adam kendini suçlu görüyor. Bu flashback sahnesini görmemizin sebebi ise, günümüze döndüğümüzde anlaşılıyor aslında. Reiner Braun ile Eren’in karşılaşmasında kalmıştık. Reiner bir nevi Eren’den af dilercesine bir konuşma içerisine girerken hareketleri ile de bunu yansıtıyor.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Willy Tybur’ın Konuşması

Willy Tybur kuliste yapacağı konuşma öncesi oldukça gergin duruyor.
Willy Tybur kuliste yapacağı konuşma öncesi oldukça gergin duruyor.

Willy Tybur kuliste yapacağı konuşma öncesi oldukça gergin duruyor. Bu gerginliğin sebebini anlayamıyoruz. Çünkü Willy Tybur dünya üzerindeki en etkin kişi olarak görülüyor. Ailesinin sahip olduğu War Hammer Titan neredeyse barışın sembolü olmuş durumda.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Eren Geçmişin Kinini mi Güdüyor?

Eren ile Reiner’ın konuşması devam ederken Eren üstü kapalı ne yapacağını anlatır gibiydi. Neden orayı Reiner ile konuşmak için seçmişti, bir nevi bunun cevabını veriyordu. Çünkü bulunan yer sahneye yakın ve bir çok bölge insanı da konuşma için o binanın çevresindeydi. Biraz acımasızca gelebilir, doğrudur. Ancak geçmişte Reiner’ın Eren’e söylediği bir şey vardı. Eren geçmişi unutmamış anlaşılan.

İlerleyen sahnede Reiner’ın annesini Annie’nin babasına selam verirken görüyoruz. Annie Leonhart’ın babası kızının ölmediğine inanıyor. Belki ilerleyen bölümlerde Annie ile ilgili bir şeyler olabilir. Bu sahnede onun sinyalidir.

Bu konuşma sizler için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama yıllardır herkesten saklanan bir gerçek açıklanacaktır aslında bu bölümde. Tüm dünyadan temsilcilerin çağrılma sebebi de az çok bulunla alakalı. Tanınmış, politik güce ve üne sahip kişilerle kaynıyor konuşma yeri. Gazete muhabirlerini saymıyorum bile. Açıklanacak bu gerçek çok ses getirsin diye dünyanın en önemli muhabirleri çağrılmış. Aslında atılacak adımlar için gerçekten güzel hamleler. Çoğumuz Willy’nin ailesi hakkında açıklanandan fazlasını bilmiyoruz. Bu gizem bu bölümde biraz daha giderilecek. Açıkçası anlatılanları duyunca sizlere eksik ve yanlış gelen şeyler düzeliyor, görüşünüz berraklaşıyor. Çünkü ortaya çok büyük bir manipüle durumu var. Marleyliler, Eldialılardan nefret ederken, nasıl olur da bir Eldianlı Marley Ulusunu yönetir? Bu ne yaman çelişki?

Konuşma yerinde bir Marley askeri Titan güçlerine sahip Eldianlı askerlere, onları Komutan Magath’ın çağırdığını söylüyor.

Eren ile Braun arasında geçen konuşmada geçmişe dönük sitemler var. Braun, Eren’e buraya nasıl gelebildiğini soruyor. Eren: “Senin gibi işte.” diyor. Daha önceki bölümlerde Eldianlı operasyon ekibinin Paradis halkının arasına nasıl karıştığını görmüştük. Gerçekten bu tip manidar göndermeler güzel oluyor.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Eldianlıların Bildiği Her Şey Yalanmış

Nihayet Willy Tybur’un konuşması başlıyor. Bunu bir hikaye olarak tanımlıyor Willy. O kadar kişinin katledilmesi ölmesi ve gizli kalan gerçekler… Gerçekten bir hikaye olmaktan çok uzak can yakıcı bir gerçek.

100 yıl öncesine dayanan bir hikaye, kendi deyimiyle. Eldianlılar 100 yıl önce titanların gücü ile dünyaya hükmetti. Devlerin dünyanın şu anki mevcut nüfusunun üç katından daha fazla denilecek sayıda insanı katlettiğini dile getiriyor, Willy Tybur. Neredeyse, yeryüzünde yaşanan her felaketin sebebi olarak devleri öne sürüyor. Bana burada anlattıkları da bir manipüle olarak geliyor. Konuşma sonunda gizli gerçeği söylese de istediği noktaya varabilmek için başlangıçta insanların nefretini körüklüyor. Ve bu konuşmayı bir teatral gösteri ile süslemiş. Willy’nin amacı insanların duygularına yenik düşmesi ve nefretlerinin daha alevlenmesi.

Eldian halkının düşmanı kalmayınca bu sefer bir iç savaşın başladığını belirtiyor Willy. Bu yüzden Büyük Dev Savaşı başlamış. Bildiğiniz üzere 9 Titan gücü mevcut. Bunlardan War Hammer Titan’ın gücü nesillerdir Tybur ailesindedir. Geriye ise 8 titan gücü kalıyor. 8 titanın gücüne sahip olan ailelerin birbirlerine girdiğini belirten Willy, konuşmayı Helos’a getiriyor. Marleylilerin kahramanı olarak gördüğü kişi. Aslında bu 8 titanın gücünü elinde bulunduran aileleri birbirine düşüren Helos’muş. Eldianlılar arasında bir iç karışıklık çıkartmış. Sonrasında ise Tybur ailesi ile işbirliği yapıp Kral Fritz’in Paradis Adası’na kaçmasına sebep olmuş.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Paradis Adası Halkı Ne Planlıyor?

Bildiğiniz üzere Paradis Adası’nın surları oldukça büyük. Bu surlar aslında devlerden oluşuyor.

Marleyli asker, Porco ile Pieck'i Komutan Magath'ın yanına götürürken görüyoruz.
Marleyli asker, Porco ile Pieck’i Komutan Magath’ın yanına götürürken görüyoruz.

Marleyli asker, Porco ile Pieck’i Komutan Magath’ın yanına götürürken görüyoruz. Aslında biz öyle sanıyoruz. Halbuki bu bir tuzak. Onları titana dönüşemeyecekleri dar bir kuyuya düşürmek için düzenlenmiş bir plan.

Şu anda bu yazının başına döndük neredeyse. Çünkü Eldianlıların bildikleri çoğu şeyin bir yalan olduğunu öğreniyoruz. Aslında savaşı durduran ne Tybur Ailesi ne de Marleyli Helos. Bu savaşı Kral Fritz kendi isteğiyle durdurdu. Willy’nin anlattığına göre kral, kültürünün sahip olduğu bu vahşi durumundan dolayı savaşı durdurmak istiyor. Marley halkının acı çekmesine içerlemiş. (Şu an bakınca hak ediyorlar gibi duruyor.)

Kral, beraberinde olabildiği kadar Eldianlıyı alıp Paradis Adası'na götürmüştür.
Kral, beraberinde olabildiği kadar Eldianlıyı alıp Paradis Adası’na götürmüştür.

Kral Fritz Founding Titan’ın gücünü devraldığında, Tybur Ailesi ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşmada Marleyli birini kahraman olarak göstertiler (Helos). Kral, beraberinde olabildiği kadar Eldianlıyı alıp Paradis Adası’na götürmüştür. Ve adanın kapılarını dünyaya kapatmıştır. Biliyoruz ki Founding Titan’ın gücü ile Eldianlıların hafızaları sıfırlanmıştır. Bu gerçek ya da yalan ne olursa olsun, hiç biri bunu hatırlamıyor. Kral Fritz, halkıyla burada huzur içinde yaşamak istediğini dile getirirken, eğer birisi beni veya halkımı tehdit edecek bir davranışta bulunursa Founding Titan’ın verdiği güçle buna karşılık vereceğini belirtmiş.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Kral Fritz Mutlak Barışı İstiyordu

Nesilden nesile sahip olduğu duygu ve düşünceleri aktarmak için savaştan vazgeçmiş.
Nesilden nesile sahip olduğu duygu ve düşünceleri aktarmak için savaştan vazgeçmiş.

Kral Fritz, idealleri uğruna böyle bir duruma katlanmış. Nesilden nesile sahip olduğu duygu ve düşünceleri aktarmak için savaştan vazgeçmiş. Bu sebepten dolayı dünyanın geri kalanına, Paradis Adası’ndan herhangi bir saldırı yapılmamıştır. Kral Fritz yegane barışı istiyordu ve bunun için yapılması gerekenleri yerine getirdi. Willy’nin anlattığına göre, eğer Marleyliler bir gün Founding Titanîn gücünü çalmak için gelirse buna karşı koymayacağını belirtmiş Kral Fritz.

Willy Tybur, Tybur Ailesi’nin Kral Fritz ile birlik olup Eldia’yı Marley’e sattıklarını dile getiriyor.

Bu bölümde ekstra olarak Bozgun’dan bahsediliyor. Bozgun, Kurucu Titan’ın emri ile gerçekleştirilebilecek bir Titan saldırısıdır. Paradis Adası’nın surlarının içinde olan Titan’ların Kurucu Titan’ın emri ile saldırıya geçmesi. Tybur’da bu durumu insanların nefretini körüklemek için kullanıyor. Eğer biz bir şeyler yapmazsak Eren Yeager/Jaeger bunu hayata geçirip tüm dünyayı yok edecek gibisinden bir konuşma gerçekleştiriyor.

Attack On Titan 4. Sezon 5. Bölüm: Reiner ile Eren Aynı Şeyleri mi Hissediyor?

Eren ile Reiner’ın konuşması Reiner’ın gerçeklerle yüzleşmesi ve Falco’nun durumu daha iyi kavraması için iyi bir sahne olmuş. Eren bu sahnede düşüncelerinin değiştiğini açıklıyor. Çünkü annesinin bir titan (Smile Titan/Grisha Yeager’in İlk Eşi)tarafından yenilmesinden sonra devlere ve buna sebep olan herkese büyük bir nefret beslemeye başlamıştı. Ama yaptıkları plan sonucunda Marley’e sızan Eren, herkesin bu kadar kötü ve bencil olmadığını fark ediyor. Marley Ulusu’nun Eldianlılara karşı yaptığını manipülenin de farkında. Sahnenin devamında Reiner günah çıkartırmışçasına tüm gerçekliğiyle anlatıyor her şeyi. Bunların tek sebebi benim demeye getiriyor.

Bu sahne size de Armored Titan (Zırhlı Dev)'ın Paradis Adası'nın surlarını yıktığı sahnenin verdiği etkiyi vermedi mi?
Bu sahne size de Armored Titan (Zırhlı Dev)’ın Paradis Adası’nın surlarını yıktığı sahnenin verdiği etkiyi vermedi mi?

Willy Tybur yaptığı konuşma sonunda istediğini gerçekten alıyor. Ama planlarını hayata geçirmek için ömrü yetmiyor. Çünkü Eren, Attack Titan’a dönüşüyor. Eren artık gereksiz düşüncelerden arınmış. Düşmanının artık kim olduğunun ve ne yapması gerektiğinin farkında. İlk hamlesi Willy Tybur’ı öldürmek oldu. Bu sahne size de Armored Titan (Zırhlı Dev)’ın Paradis Adası’nın surlarını yıktığı sahnenin verdiği etkiyi vermedi mi? Animelerde bu tarz göndermeler çok olur. Yazarların bir kaç sezon önceki bölümlere gönderme yapmak istemeleri, manga ve animeyi takip eden hayranları genelde mutlu ediyor. Reiner’ın Paradis Adası içinde dönüşümü insanları şoka uğratmıştı. Aynı şoku bu sefer Eren yaşattı.

Attack On Titan 4. Sezon’dan Geçmiş Sezonlara Göndermeler

Şu anda Attack On Titan 4. Sezon genellikle geçmişe referans veriyor.
Şu anda Attack On Titan 4. Sezon genellikle geçmişe referans veriyor.

Şu anda Attack On Titan 4. Sezon genellikle geçmişe referans veriyor. Genellikle gizli kalan şeyler açığa çıkıyor. Olması gerekeni görüyoruz. Çünkü final sezonundayız ve birçok şey hala açıklığa kavuşturulmamıştı. Yavaş yavaş olayların perde arkasında neler olmuş bitmiş buna tanıklık ediyoruz. Hayranlar genellikle aksiyon dolu sahneler bekliyorlar. Ama olayların arka planında hep bir acı çeken taraf var. Olaylara onların gözüyle de bakmak gerekiyor. Sonuçta insanların duyguları ve düşünceleri yaşadıkları acılarla şekilleniyor. Bu gidişatta bundan yola çıkılarak tasarlanmış.

Marley toprakları içerisinde yaşanan Eldian halkı 2. sınıf insan muamelesi görmüş yıllardır. Bunun sebebi olarak da Paradis Adası’nda yaşayan Eldianlılar gösteriliyor. Haklı veya haksız iki tarafında sebepleri var. O yüzden çoklu bakış açısı getirilmiş Attack On Titan 4. sezona. Olayları birkaç kişi üzerinden görmüş oluyoruz. Bu da karakterlerin duygularını anlamamıza yardımcı oluyor. Ben Attack On Titan 4. sezonu bu açıdan daha çok sevdim.

Attack On Titan 4. Sezon hakkında sorularınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz. İzlediğim bir sürü anime dizi var. Ama şu anda güncel olarak Attack On Titan ile ilgilendiğim için yazılarımda diğer animeleri belirtmiyorum. Eğer istediğiniz anime dizi ve film incelemeleri olursa yorumlar bunu belirtin. Bizlerde sizlere yardımcı olalım bu konu hakkında. İyi okumalar.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]