The Devil All The Time İncelemesi
The Devil All The Time İncelemesi
içinde , ,

The Devil All The Time İncelemesi

The Devil All The Time: Ahlaki ve Ruhsal Yönden Harika Bir Uyarlama

The Devil All The Time, özünde hak edilmemiş talihsizliğin ve cehaletin nesiller arası etkilerinin incelenmesidir. Dürtüsellik ve kötülük. Donald Ray Pollock’un aynı adlı (The Devil All The Time/Düş Yakamdan Şeytan) romanından uyarlandı. Yönetmen Antonio Campos’un güç gösterisi, bu miras kalan yük kavramını öne ve merkeze yerleştiriyor. Karakterlerimizin katlanmasını izlemek  zorunda kaldığımız aynı baskıcı ağırlık ve umutsuzlukla izleyiciyi etkin bir şekilde sarıyor.

Filmin yönetmeni Campos, bu kavramları, Amerika’nın kalbindeki yirmi yılda geçen bir dönem dramasında araştırıyor. Willard Russel (Bill Skarsgård), Ohio, Knockemstiff’te aşkı bulmak ve evlenip bir çocuk sahibi olmak için 2. Dünya Savaşı’ndan eve döndüğünde başlar. Ama inşa ettiği güzel hayata rağmen, Japon ordusu tarafından çarmıha gerilmiş bir adamı öldüren merhametin anısıyla sonsuza kadar eziyet çekiyor. Bu durum gerçekte Amerika ve Vietnam arasında geçen savaşta Amerikan askerlerinin eve döndüklerinde yaşadığı durumlara oldukça benzer.

Araştırmalarda çoğu Amerikan askeri o savaş psikolojisini atlatamamış ve intihar edip hayatına son vermişti. Savaşta bedenimiz yara almasa da ruhumuz savaşın her saniyesinden etkilenir. Bu durum geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Çünkü insan sadece kemik ve etten oluşmuyor. Willard Russel’ın yaşadığı bu talihsiz olay, nihayetinde din ve ahlak konusunda bozuk bir görüşe sahip olmasına yol açar. Zaten zihinsel olarak dengesiz olan karısının trajik ölümü onu çileden çıkarır. Oğluyla düzensiz bir baba-oğul ilişkisine neden olur. Sonunda intihar etmeden ve çocuğu yetim bırakmadan önce sorunları şiddet içeren davranışlarla çözmeyi öğrettiği oğlu Arvin ile düzensiz bozuk bir iletişime yol açar.

On yıl sonra, Arvin (Tom Holland'ın güzel performansıyla) kırsal bir Batı Virginia kasabasındaki yaşamla başa çıkarken aynı zamanda erken çocukluk travmasını işlemeye bırakıldı.
On yıl sonra, Arvin (Tom Holland’ın güzel performansıyla) kırsal bir Batı Virginia kasabasındaki yaşamla başa çıkarken aynı zamanda erken çocukluk travmasını işlemeye bırakıldı.

Düş Yakamdan Şeytan ve Tom Holland

On yıl sonra, The Devil All The Time ‘da Arvin (Tom Holland‘ın güzel performansıyla) kırsal bir Batı Virginia kasabasındaki yaşamla başa çıkarken aynı zamanda erken çocukluk travmasını işlemeye bırakıldı. Burası dedesi ve genç üvey kız kardeşi ile yaşadığı yer. Babasının kendisine veya ailesine tehdit olarak gördüğü herhangi birine karşı ölçülü şiddete başvurma eğilimini sınırlamaya çalışırken genç yetişkinlikte yol alıyor. Ama çok geçmeden kendisini bu dürtülere göre hareket etmesini gerektiren bir dizi durumda bulur.

En önemlisi, Robert Pattinson, kasabanın yerel kilisesinde sapık bir rahip olarak parlak bir şekilde sinir bozucu bir performans ortaya koyuyor.
En önemlisi, Robert Pattinson, kasabanın yerel kilisesinde sapık bir rahip olarak parlak bir şekilde sinir bozucu bir performans ortaya koyuyor.

Arvin, (The Devil All The Time) filmin çoğunda ana odak noktası olmaya devam etse de, geniş bir oyuncu kadrosu etrafında yörüngede dönerek yolunu hemen belli olmayan şekillerde etkiliyor. En önemlisi, Robert Pattinson, kasabanın yerel kilisesinde sapık bir rahip olarak parlak bir şekilde sinir bozucu bir performans ortaya koyuyor. İşini gerçekten iyi yapıyor. Son zamanlardaki performansı takdire şayan. Jason Clarke ve Riley Keough’un canlandırdığı seri katil ikilisi Carl ve Sandy Henderson, orta batı boyunca seyahat ederek korkunç bir şekilde baştan çıkarıp ve katletmek için sayısız erkek otostopçuyu alıkoyar.

The Devil All The Time Sabırlı İzleyiciler İçin Güzel Bir Film

Bunlar ve diğer birçok karakter gelip giderken, başlangıçta The Devil All The Time ‘ın genel işleyişine çok az değer veriyor gibi göründükçe, Antonio Campos’un yapımının finaline gelindiğinde tatmin edici bir son ortaya çıkıyor. Çeşitli oyuncular ve onların bireysel yaşam yolları arasındaki noktaları titizlikle birleştirmek için zaman ayırıyor. Ve bu nedenle, perspektifleri frekansla değiştiren filmin ortasına kadar asla sıkıcı olmasa da biz her şeyi anlamaya çalışırken bazen kendimizi amaçsız hissedebiliriz.

Ancak sabırlı izleyiciler, film boyunca bu insanların birlikte paylaşmış olabileceği en önemsiz etkileşimlerden bile yararlanan etkileyici bir son eylemle ödüllendiriliyor. The Devil All The Time ‘ın başlarında en önemsiz hissedenler bile birdenbire Arvin’in yolculuğunun ayrılmaz bir parçası olduklarını hissediyorlar. Arvin, babasının şiddet içeren mirasını kucaklamakla hantal zincirlerinden kurtulmak arasında boğuşur. Ortaya çıkan ahlaki belirsizlikle uzlaşmaya çalışırken ona katılıyoruz.

Hiç kuşkunuz olmasın, The Devil All the Time olağanüstü hikaye anlatımı ve kariyer belirleyen performansları ile muhteşem bir film. Film böyle olsa da bir iyimserlik değil, dizginlenmemiş bir zulüm ve keder hikayesi. Ağır bir konu var ortada. Oyuncuların geçmişte yer aldıkları yapımlar çoğunlukla aksiyon dolu yapımlar olsa da bu tamamen farklı bir film. Gücün kötüye kullanılması ve duygusal ihmalin sık sık felaket getiren sonuçlarını gözlemlemeye zorlanıyoruz. Genellikle şok edici sansürsüz şiddet yoluyla, daha sonra adalet ve kurtuluş arayışının her zaman temiz bir çaba olmadığını kabul etmemiz istenir.

The Devil All The Time ‘da Antonio Campos gerçek ahlaksızlık derinliklerine ve bazen giderilemeyen kefaret susuzluğuna tanıklık etmemizi istiyor. Böylece bir seçmeli eylem öyküsü izleyip izlemeyeceğimize kendimiz karar verebiliriz. Karakterlerimizin kaderi babalarının günahlarının ebedi kurbanları olarak mühürlendiyse, devam eden bir şiddet döngüsüne maruz kalacaklar. Düzgün ve derli toplu bir yanıt verilmediğini fark edebilirsiniz. Ancak filmin mesajına kulak vermek istiyorsanız, insan deneyimi hakkında bilgi edinmek için çok daha tatmin edici bir şey var.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]