Apokolips War Zack Snyder’in Knightmare Superman Versiyonu
Apokolips War Zack Snyder’in Knightmare Superman Versiyonu
içinde , , , ,

Apokolips War Zack Snyder’in Knightmare Superman Versiyonu

Justice League Dark: Apokolips War, Snyder’in Knightmare Batman olan versiyonuna oldukça benzer ama burada karanlık tarafa geçen Superman değil Batman oluyor. Bu akıllara Knightmare Batman’i getiriyor. Acaba Zack Snyder’in DCEU’sunun Knightmare’i gelecekte beyaz perdede olabilir mi? DC’nin animasyon film evreninde geçen Apokolips War’da dünyanın süper kahramanlar ekibini Darkseid’in planladığı işgali önlemek için girişim içinde bulunurlar.

Darkseid harekete geçmeden Justice League harekete geçecektir. Durdurma girişimi olacak bu baskından Darkseid’in haberi vardır. Darkseid “mother box” sayesinde Cyborg’un sisteminden planın her ayrıntısını öğrenir. Bu duruma müdahale için gerekli önlemler alır ve Justice League’in baskını başarısız olur. Bu durdurma girişiminin ardından, ekipten birçoğu ya öldürülmüştür ya da beyinleri yıkanarak Darkseid’in hizmetine girmiştir.

Bu başarısız girişimden sonra Darkseid, dünyanın yer altı kaynaklarını ele geçirmeye başlar. En sona da dünyanın magması kalır. Darkseid’in ezici zaferinden tam iki yıl sonra, Justice League’den hayatta kalanlar, tüm insanlık için dünyayı Apokolips’in yönetiminden kurtarmak için bir araya gelirler. Ama mağlubiyetten sonra yeterince yıkıcı gücü olmayan Justice League Dark ekibi konu dünyanın kurtuluşu olduğu için Suicide Squad ekibi ile güçlerini birleştiriyor.

Apokolips War, DC’nin şimdiye kadar yaptığı tartışmasız yoğun olarak en amansız en şiddetli animasyon filmi. Bununla birlikte, Apokolips War hakkında gerçekten gözümüze çarpan şey, Zack Snyder’in DC filmleriyle ne kadar içerik ve görsel olarak senkronize olduğudur. Apokolips War’ın genel yapısı, Snyder’ın süper kahraman filmlerine olan karanlık agresif yaklaşımının büyük ölçeğini yansıtıyor, ancak daha da şaşırtıcı bir şekilde, Snyder’ın daha sonra gerçekleştirilmesi planlanan Batman v Superman: Adalet Şafağı’ndaki Knightmare sahnesinde olan olaylar zincirini takip ediyor. Ancak tek fark DC, Batman ve Superman’ın konumlarını değiştirir.


Apokolips War’da Darkseid, Superman’in göğsüne sıvı Kriptonit enjekte ederek Superman’in güçlerini işlevselsiz hale getirerek dünyanın hayatta kalan kahramanlarının tehdidini ortadan kaldırıyor. Superman ise, Darkseid’e karşı ayaklanmayı planlayan Raven ve John Constantine’ın yanında liderlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlığın Darkseid’e karşı ayaklanmasının bu kısmı, Batman’in Zack Snyder’ın Knightmare’de geçen gelecekte bulunduğu durum Batman v Superman’de gösterilmişti. Batman filmde Batcave’de uykuya kalmışken hayal meyal Flash’ın bu geleceği önlemek için Adalet Birliği’nden sağ kurtulanları bulmasını istiyordu. Ancak bu, Snyder’ın Knightmare versiyonunun sadece bir parçası.

Snyder’in Knightmare hikayesinde, Darkseid’in Lois Lane’i öldürmesinin ardından Superman, Anti-Life Equation kurbanı olması sonucunda Apokolips ile güçlerini birleştirmeyi ve dünyanın yıkılmasına yol açmayı amaçladı. Apokolips War’da Wonder Woman ve Martian Manhunter gibi sayısız kahraman, Darkseid’a hizmet etmeleri için Furies’e dönüştürülüyor ancak Batman’in rolü Superman’ın Knightmare’deki rolüyle doğrudan paralellik gösteriyor. Darkseid’e karşı yaşanan ilk kayıptan sonra Batman, zihin yıkama yöntemi ile Darkseid’a kölelik yapan ve onun sağ kolu olan adam haline gelir ve Mobius Chair’den dünyaya gönderdiği transfer araçlarıyla dünyanın çekirdeğini koruyan magmayı Apokolips’e aktarma konusunda Darkseid’in kendisine yardımcı olur.

Bu, Apokolips War ile Snyder’ın planlanan beş bölümlü DCEU hikayesinin görünmeyen kısımları arasındaki tek ortak noktadan çok uzak. Bununla birlikte film, Darkseid’in dünyayı fethi ile mücadelede Kara Şövalye ve Çelik Adam’ın oynadığı rolleri nasıl tersine çevirdiğini açıkça gösteriyor.Bu durumda konu aynı sadece kişiler farklı diyelim. Filmin başından beri Snyder’ın DC filmlerine bu kadar net bir şekilde bağlı kalması acaba planlanmış bir durum mu belli değil, ama bunu yaparken Justice League Dark: Apokolips War’da Knightmare’nin evren için önemli bir parça olduğunu gayet net bir şekilde görüyoruz.

Anti-Life Equation, DC Comics tarafından açıklanan DC evreninde geçen kurgusal bir matematik denklemidir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]