Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi
Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi
içinde ,

ŞaşırdımŞaşırdım

Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Attack On Titan 4. Sezon: 1. Bölüm Time-Skip İle Başladı

Evet bugün Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölüm incelemesini yapacağım. Attack On Titan 4. Sezon 1. Bölümde bizi ilk basta bir savaş sahnesi karşılıyor. Eldian Birliği darbe alıyor. Falco (Kendisi savaşmak için eğitilen bir er adayı. Savaş alanında henüz tecrübe kazanıyor diyebiliriz.) hafızasını bir anlığına yitirmiş acemi bir er. Savaşın içinde hafızasını yitiriyor yaşadığı şoktan dolayı. Anımsadıkları, elinde kılıçla savaş alanında dolandığı ve bir devden bahsedecekken arkadaşları ayılması için başından aşağı su döküyorlar. Diğer asker adayları ona 4 yıldır bir savaşın içinde olduklarını ve şuan savaşın kopma noktasında olduğunu anlatıyor.

Falco (Kendisi savaşmak için eğitilen bir er adayı. Savaş alanında henüz tecrübe kazanıyor diyebiliriz.) hafızasını bir anlığına yitirmiş acemi bir er.
Falco (Kendisi savaşmak için eğitilen bir er adayı. Savaş alanında henüz tecrübe kazanıyor diyebiliriz.) hafızasını bir anlığına yitirmiş acemi bir er.

Attack On Titan 4. Sezon Slava Hisarı Savaşı

Arkadaşları, Slava Hisarı’nı fethetmek istediklerinden ve bunun önündeki tek engelin Orta-Doğu Müttefik Kuvvetleri’nin olduğundan bahsediyorlar. Eğer bu engeli aşabilirseler limana saldıracaklar ve savaşı kendilerinin yani Marley ülkesinin kazanacağını söylüyor. Anlaşılır bir savaş var ama sanki time-skip etkisi veriyor bir nevi. Çünkü sahnenin Attack On Titan’ın 3. sezonuyla alakası yok gibi geliyor. O yüzden aradan fazla bir zaman geçmiş farklı bir dönem farklı bir toplum bir savaşın içinde gibi algılıyoruz. Yazının sonuna doğru paylaşacağım görsel her şeyi açıklıyor aslında. Bu sahnelerin flashback mi yoksa bir time-skip sonrası mı yaşandığını o zaman net şekilde anlayabiliyoruz.

Askerler bunun yanında Paradis’i fethetmekten bahsediyorlar. Paradis’i fethederken Zırhlı Dev’in bu saldırının kilit noktası olacağından ve bu devin varisi seçilebilecek kişinin bu savaşın sonunda belirleneceğini anlatıyorlar. Acemi erler arasında Gabi’nin devin varisi olabilme ihtimalinden konuşuluyor. Savaşın uç kısmında Eldianlı Er Birliği var. Acemi erlerin davranışları ve konuşmalarından büyük ihtimalle türlü yalanlarla beyinleri yıkanmış. Çünkü adadaki şeytanları katledeceklerinden bahsediyorlar. Halbuki adadakiler kendi ırklarından insanlar.

Attack On Titan 4. Sezon: Marley Halkı Bir Nevi Nazi Politikası Güdüyor

Marley halkı Eldianları kendi emelleri uğruna kullanıyor. Bir nevi Nazilerin, Yahudileri işaretleyip dışlayıp hor gördükleri bir hayat var burada. Naziler, Yahudileri toplama kamplarında tutup türlü deneylerde kullandı. Aslında acı olsa da tıptaki bir çok ilerlemeye bu insanlık dışı deneylerin yardımı dokundu. Marley halkı ise Eldianları kendi ırkına düşman olarak yetiştirip piyon olarak savaşlarda kullanıyor. Marley halkı Eldianların genetik özelliklerini ve dev yeteneklerini çok iyi biliyorlar ve bunu kendi lehlerine savaşlarda kullanıp galip gelmeye çalışıyorlar.

Komutan daha öncesinde dokuz yıl önce Kurucu Dev’i geri alma planından ve gerçekleşen savaşta Muazzam Dev ile Dişi Dev’i kaybetmelerinden bahsediyor. Sonuçta devler de ağır hasar alabiliyor ve ölebiliyorlar. Yaşanan bu aksilik Paradis Adası Operasyonu’nu aksatmış.

Marley yönetimi ülke için savaşmayan Eldianlı olursa muhtemelen o askerleri şehrin surlarından devlere(Eldianlılarının dönüşmüş hali) yem edebilir. Savaşta ön cephede Marley halkından kişiler kendi ülkesi için savaşmıyor. Komutanlar Marley halkından, savaşan askerler ise Eldianlilardan oluşuyor. Böyle bir emir komuta zinciri var. İş öyle bir ayyuka çıkmış ki intihar timi bile var. Hani DC’nin Suicide Squad’ı gibi değil. Resmen İşid’in intihar timi gibi canlı bomba şeklinde üzerine bomba düzeneği bağlanmış askerler bunlar. Amaçları ağır silahlarla donatılmış zırhlı treni etkisiz hale getirmek. Tabii bunu kendilerini patlatarak yapacaklar.

Pis Şeytanlar Eldianlar

Eldianlilar şeytan tohumu olarak nitelendiriliyor Marleyliler ve düşmanları tarafından. Bu savaşta ön cephede yer alan Eldianlılara, Marley için savaştıklarında arınacakları anlatılıyor. Savaştan galip ayrıldıkları taktirde ödül olarak Marley tarafından onurlandırılacakları belirtiliyor. Ama bir yandan Eldianlı askerlere bakınca suratlarındaki ölüm korkusu her halinden belli oluyor. Çok değişik bir psikoloji içerisindeler. Savaşsalar ölecekler büyük ihtimalle, savaşmasalar Marley’de idam edilecekler belki de. Nereden bakarsanız bakın bu savaşın her koşulda kaybedeni Eldianlılar olacak.

Eldianlı askerlere bakınca suratlarındaki ölüm korkusu her halinden belli oluyor. Çok değişik bir psikoloji içerisindeler.
Eldianlı askerlere bakınca suratlarındaki ölüm korkusu her halinden belli oluyor. Çok değişik bir psikoloji içerisindeler.

Savaş planında ilk adım düşmanın zırhlı trenine saf dışı bırakmak. Devamında özel devlerden ikisi ortaya çıkıp kaleye saldırarak savaşın yönünü belirleyecek. Cephede 800 Eldianli asker var hazırda. Bunlardan geriye asker (Savaşçı) adayları var. Yaşları 10 12 civarlarında büyük ihtimal. Bunlardan Gabi oldukça hevesli. Galiba çocuk olduğundan dolayı içinde bulunduğu durumun mantığını çözememiş olmasından kaynaklı gibi. Çünkü en küçük hatasında hayatını kaybetme durumu varken 7 tane el bombasını birleştiriyor tahribat gücünü artırmak için. Ve bununla zırhlı treni yok etmek istediğinden bahsediyor komutana.

Çünkü en küçük hatasında hayatını kaybetme durumu varken 7 tane el bombasını birleştiriyor tahribat gücünü artırmak için.
Çünkü en küçük hatasında hayatını kaybetme durumu varken 7 tane el bombasını birleştiriyor tahribat gücünü artırmak için.

Attack On Titan 4. Sezon: Orta-Doğu Müttefik Kuvvetleri Osmanlı Olabilir Mi?

Yalnız, izlerken basta gözüme çarpan düşman askerinin fes takması oldu. Devamında Orta Doğu olarak da ayrıntı verilince aklıma direkt Osmanlı geldi. Çünkü Slava Hisarı var. Düşmanlar fes takıyor ve hisardan sonra ki hedefleri liman. Çok fazla ortak nokta var.

Zırhlı tren Gabi’nin hırsı ve planı sayesinde etkisiz hale getiriliyor. Devamında özel devlerden bir tanesi ortaya çıkıyor ve saldırmaya başlıyor. Saldırının olumlu şekilde ilerlemesi hakkındaki bilgi karargaha ulaştırılıyor ve hava saldırısı için onay geliyor.

Attack On Titan 4. Sezon: Zeke ve Reiner Savaşa Dahil Oluyor

Zeplinle birlikte hava saldırısı gerçekleşiyor. Zeke ve Reiner’ı görüyoruz. Savaşta Zeke’in hasar verici, Reiner’ın ise kalkan görevi göreceğinden bahsediliyor. Zeke zeplinden aşağı atlarken “Mağlubiyetimiz bu savaşa yol açtı, Reiner.” cümlesini kuruyor. Yani bu bir time-skip sonrası gerçekleşen savaş. İlk sahneler öyle ansızın başladı ki flashback sandım. Halbuki ilerledikçe daha da bilgi veriyor sahneler. Devamında yapılan planlarda Zeke ve Reiner’in hangi mevkide olacağından bahsedilince yavaş yavaş mevzuyu kavramış oluyorsunuz.

Reiner zırh delici topları yok ederken ikinci bir zırhlı trenin olduğunu fark ediyor. Tabii bu sırada tüm silahlar zırh delici olduğu için ağır hasar alıyor. Devamında tüm silahlar ve zırhlı tren etkisiz hale getiriliyor. Zeke aşağı atladığında zırh delici top mühimmatlarını eline alıp limandaki savaş gemilerine fırlatıyor. Tabi o sırada da gemiler çoktan savaş pozisyonundalar ve ateşe başlarlar. Tam gemilerden gelen toplar Zeke’e isabet edecekken Reiner’ın Zırhlı Dev’i ona kalkan oluyor. O sırada gemiler yok edilse de Reiner’ın devi yere yığılıyor. Zeke’in yerdeki Reiner’ın devine bakarken yüzünde olan ifadeye bakılırsa büyük ihtimal Reiner ölüyor. Devamında savaşı kazanan Marley oluyor. Orta-Doğu Müttefik Kuvvetleri, Marley ile barış anlaşması imzalamak zorunda kalıyor.

Ben aslında 3. sezonda yaşanan olaylardan dolayı geçmişe dönük sahnelerle bir giriş olacağını düşünmüştüm. Ama aradan uzun bir zaman geçmiş ve Reiner büyümüş. Bu durumu görünce böyle bir ihtimal aradan kalkmış oldu ilk bölüm için. Ama ilerleyen zamanlarda Eren’in ortak Eldian bağıyla göreceği çok anı var gibi geliyor bana. Umarım Attack On Titan 4. Sezonda cevaplanmayan bir soru kalmaz. Güzel bir bölümdü. İlk dakikadan itibaren aksiyon içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Yaşanan olaylarla 3. sezondaki olaylar arasında bağ kurmaya çalışıyorsunuz. Ben nedense Falco’nun yeni Zırhlı Dev olacağını varsayıyorum. Çünkü onun sahneleri biraz dramatize edilmiş ve bunun oluşturduğu alt yapıyla gereğinden fazla cesaret gösterip yaşıtlarının arasından sıyrılıp bunu başarabileceğinin sinyallerini verdi bana göre.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]