Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölüm: Reiner'ın Geçmişi ve Wall Rose Saldırısı
Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölüm: Reiner'ın Geçmişi ve Wall Rose Saldırısı
içinde , ,

GüzelGüzel

Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölüm: Reiner’ın Geçmişi ve Wall Rose Saldırısı

Attack On Titan 4. sezon 3. bölüm başlangıç sahnesinde bize bir gerçeği daha gösteriyor. Reiner’in babasının onları terk ettiğini öğreniyoruz. Babasının ailesini terk etmesinin sebebi, Eldianli olmaları. Çünkü Reiner’in babası bir Marleyli. O günden sonra Reiner, dev gücüne sahip olunca Marley vatandaşı olacağını düşüncesine kapılıyor.

Porco, Marcell, Annie, Reiner, Zeke, Pieck ve Bertolt’u devler hakkında konuşma yaparken görüyoruz. Onların amaçları da devlerin gücüne sahip olmak.

Şimdiki Dev Kullanıcıları Sayesinde Devler Artık Daha Güçlü

Annie Leonhart (Female Titan), Bertolt Hoover (Colossus/Colossal Titan), Marcel Galliard (Jaw Titan)
Annie Leonhart (Female Titan), Bertolt Hoover (Colossus/Colossal Titan), Marcel Galliard (Jaw Titan)

Açılıştan sonra Dişi Dev’in özelliklerinin, Marleyli yöneticileri şaşırttığını görüyoruz. Dişi Dev’in özellikleri oldukça işe yarar duruyor. Sanki bir kaç devin bir araya gelmesi ile oluşmuş gibi. Dişi Dev işin Annie Leonhart’ın en uygun seçim olduğunun kanısındalar. Devamında diğer devlerin güçleri ve kullanıcılarının kim olduğu konusunda konuşuyorlar. Şimdiki kullanıcıların sayesinde öncekilerden çok daha güçlü olduklarını düşünüyorlar.

Pieck Finger (Cart Titan), Reiner Braun ( Armored Titan), Zeke Jaeger/Yeager (Beast Titan)
Pieck Finger (Cart Titan), Reiner Braun ( Armored Titan), Zeke Jaeger/Yeager (Beast Titan)

Reiner’in Yaşadığı Hayal Kırıklığı

Devler bir ülkeyi haritadan siliyorlar. Bunun sonucunda ülkelerine döndüklerinde kahramanlar gibi karşılanıyorlar. Bir nevi onların adına bir geçit töreni gibi bir organizasyon düzenlenmiş. O sırada Reiner birini görüyor ve peşinden gidiyor. Peşinden gittiği adamın babası olduğunu anlıyor. Samimi duygularla yanına gidip duygularını dışa dökecekken, babası içindeki nefreti ve korkuyu bir hışımla dışa vuruyor. Eğer Reiner’in onun oğlu olduğu anlaşılırsa, ailesinin ve kendisinin başının derde gireceğini düşünüyor. Ve öyle de olurdu. Her ne olursa olsun onlardan uzak kalmak istediğini dile getiriyor babası. Reiner Braun, büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Ekip tekrardan yola çıkıyor. Reiner, yaşadığı bu yıkıcı olaydan sonra kendine geliyor. Bu olayı unutup Paradis Adası Operasyonu’na odaklanmak istiyor. Çünkü savaştan galibiyetle çıkarlarsa, dünyada kahraman olarak anılacağını düşünüyor.

Ymir’in Marcel’i Yeme Sahnesi

Ymir'in devi uyanıyor ve Reiner'i yemeye çalışırken, Marcel onu korumak için uzağa itiyor. O arada Ymir'in devi Marcel'i yiyor.
Ymir’in devi uyanıyor ve Reiner’i yemeye çalışırken, Marcel onu korumak için uzağa itiyor. O arada Ymir’in devi Marcel’i yiyor.

Paradis’e doğru yola çıkan ekip, gece olunca kamp yapıp ateş yakıyorlar. Operasyon hakkında konuşurlarken, Marcel, Reiner’den özür dilemeye başlıyor. Normalde kardeşi Porco, Armored Titan seçilecekken, kardeşini orduya kötü göstermiş. Böylelikle Armored Titan’ın kullanıcısı Reiner olacak ve Marcel erkek kardeşi Porco’yu bu savaşlardan uzak tutup korumuş olacaktı. Ve o anda hafızalarımızda yer edinmiş bir olay cereyan ediyor. Ymir’in devi uyanıyor ve Reiner’i yemeye çalışırken, Marcel onu korumak için uzağa itiyor. O arada Ymir’in devi Marcel’i yiyor. (Bu olayla birlikte Ymir, Jaw Titan’ın gücüne sahip olmuştu.) Bu olay Reiner için tam bir travma haline geliyor.

Hiç planlamadıkları şekilde Jaw Titan’ı kaybediyorlar. Annie, geri dönmeleri gerektiğini düşünüyorken, Reiner geri döndüklerinde hepsinin ceza alacağını söylüyor. Kurucu Dev (Founding Titan)’i almadan geri dönerseler sonlarının iyi olmayacağını, Bertolt ve Annie’ye anlatıyor. O sırada Annie, olan bitene sinirlenip Reiner’e saldırıp onu tekmelemeye başlıyor. Çünkü hepsinin onun sucu olduğunu düşünüyor.

Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölüm: Paradis Adası Operasyonu Sekteye Uğruyor

Reiner ikisini de ikna ediyor, ve duvara saldırıyorlar. Reiner pişmanlık içinde Paradisi talan ediyor. Amaçları duvara saldırıp Kurucu Titan’ın ortaya çıkmasını beklemekti. Ancak Kurucu Titan ortaya çıkmayınca planları suya düşüyor. Olaylar durulunca olanı biteni anlamak için halkın içine sızıyorlar. Survey Corps’a katılırsalar daha etkin bir şekilde Kurucu Titan’ı arayabileceklerini düşünüyor ve ekibine katılıyorlar.

Sonraki sahneler bu ekibin (Annie, Bertolt ve Reiner) Survey Corps’daki anılarını anlatıyor. Önceki sezonlarda anime bu sahnelerde genellikle Eren, Mikasa ve Armin’e odaklanıyordu. Şimdi ise Attack On Titan 4. sezon 3. bölümde Annie, Bertolt ve Reiner’e odaklanmış.

Reiner’in planı, Paradis’i koruyan Wall Rose’u yok etmek. Böylelikle Kurucu Dev’i ortaya çıkartacağını düşünüyor.

Attack On Titan 4. sezon 3. bölümde flashback sahnelerinden sonra günümüze döndüğümüzde, bir kulübede Reiner intihar etmek üzereyken, Falco her şeyden habersiz sinirli bir şekilde kulübenin duvarını yumruklar. Bu sayede Reiner bir anda kendine gelip dikkatini toplar ve intihardan vazgeçer.

Attack On Titan 4. sezon 3. bölüm, bizler için geçmişi daha da irdeliyor ve yaşanmış olayların gizli kalmış yönlerini ortaya çıkarıyor. Wall Rose’a yapılan saldırı mesela. o saldırıda Eren’in annesi ölmüştü. Biz önceki sezonlarda bu kısımlara şahit olmuştuk. Ama bu saldırıların nasıl ve neden gerçekleştiğini bilmiyorduk. Attack On titan 4 . sezon geçmişte cevapsız kalan soruları cevaplıyor bir nevi. Attack On Titan 4. Sezon 3. Bölümde de bunu çokça hissetiriyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]