CHARLIE CHAPLIN MODERN TIMES FİLMİNDE VFX Mİ KULLANDI
CHARLIE CHAPLIN MODERN TIMES FİLMİNDE VFX Mİ KULLANDI
içinde , , ,

CHARLIE CHAPLIN MODERN TIMES FİLMİNDE VFX Mİ KULLANDI

Charlie Chaplin, zekice tasarlanmış film sahneleri ile hatırlanıyor, ancak CGI olayı bile yokken Modern Times filminde kendi çabalarıyla gerçekçi olacak şekilde VFX kullandı.

Görsel efekt kullanılmış filmlerden bahsedildiğinde Charlie Chaplin filmleri asla bu kategoride sayılmaz. CGI veya bilgisayar tarafından oluşturulan görsel efektler on yıl önce dizi ve sinema sektöründe yaygın bir uygulama haline geldi. Chaplin o dönemlerde 1936 yapımı Modern Times filmi için en akıllı görsel efektlerden birisini buldu. CGI, günümüzde çılgınca kullanılıyor. CGI, Marvel Sinematik Evreni filmlerinde abartısız her sahnede kullanıldığına şahit olduk. Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci’nin başrollerinde oynadığı The Irishman gibi büyük film yapımlarında da kullanıldığını gördük. Chaplin’de filminde tehlikeli görünen sahneyi kendi tekniğiyle kolaylıkla gerçekleştirebildi. Ve bunu güvenli bir şekilde yaptı.

Charlie Chaplin Hangi Yöntemi Kullandı?

Modern Times (Modern Zamanlar), Charlie Chaplin’in son filmi olmuştur. bu film döneminde Chaplin için bir başarısızlık olduğu düşünülse de şimdilerde ise aktörün en iyi filmi olarak değerlendiriliyor. Tramp karakteri şimdiye kadar bir Hollywood ikonu olarak kaldığı son sevimli karakteri de denilebilir. 1936 yapımı olan filmde Chaplin, dönemine göre aşırı modernleşmiş toplumu, zamanın ultra modern makinelere ayak uydurmak için mücadele eden bir fabrika işçisinin hikayesiyle eleştiriyor (tabi bunu o zamana göre ele alıp gerçekleştiriyor). Bir dizi Chaplin’in kendine özgü sakarlıklarından sonra, Tramp’ın yolu bir kaç kez hapishaneye düşer. Tuz sanı yediği uyuşturucular yüzünden kendinde olmayan Tramp bir anda içinde bulunduğu firar eyleminde, kaçmaya yeltenen ve eyleme geçen suçluları engeller ve bu durumun sonunda hapishane yönetimi tarafından kahraman ilan edilir. Ödül olarak da serbest bırakılır. Dışarıda, kaçak bir yetim kızla tanışır. Bu kız Ellen (Paulette Goddard)’dir. Ellen bir parça ekmek çaldığı için polisten kaçar ve kaçak durumundadır. Tramp, Ellen ile bir hapishane arabasının arkasında tekrar karşılaşır. Araç bir şekilde kaza yapar. Bu durumu fırsat olarak gören Ellen, hapishanede olmayı tercih eden Tramp’ı ikna eder. Birlikte kaçmaya başlarlar. Birlikte güzel bir hayatın hayalini kurarlar.

Paten Kayılan Sahnede Efekt Var Mı?

Modern Times filminin en ünlü sahnelerinden biride burada gerçekleşir. Tramp, Ellen’i gece çalıştığı mağazadaki oyuncak bölümünde oynamaya davet ettiği paten sahnesi (Tramp gece bekçiliğinde işe başlar. Bu iş sayesinde, dükkana giren ikili oyuncak bölümünde beraber paten kayarlar). Heyecanlı çift, bir raftan paten alıp denerler. Tramp, daha sonra gözleri kapalı şekilde paten yaparken arkasındaki büyük boşluktan habersiz geri geri kayar. Yaptığı akrobasi sayesinde efektin nerede olduğunu anlamak neredeyse imkansız hale geliyor. Sahnede kullanılan teknik aslında göründüğünden daha basit. Normalde o sahnede yerde boşluk yoktur. O dönemde bu nasıl yapılmış olabilir. İnsanı düşündürüyor gerçekten. Charlie Chaplin bunun için güzel bir çözüm bulmuş. Kameranın hemen önüne tahtalarla bir alan oluşturulmuş ve üzerine resim yerleştirmiş. CGI ve VFX olmadan kendi görsel efektini oluşturmuş. O dönem için dahiyane bir çözüm olmuş aslında.

Modern Times filminin en ünlü sahnelerinden biride burada gerçekleşir.

Chaplin paten sahnesini tamamen düzenlenmiş bir sette gerçekleştirdi. Yerdeki çıkıntı, aktörün ne zaman duracağını fark etmesine yardımcı oluyordu. Çünkü lensin sadece birkaç metre önünde bir cam tabakasına yerleştirilen mat resim ile aralığı sahneye tam olarak uyacak şekilde ölçüldü. Bu şekilde, resim Chaplin’in performansını engellemeden boşluğu büyük ve geniş gibi gösterdi. Tüm sahne, set, aktör, mat resmin ve kameranın arasındaki mesafe açılarına göre düzenlenip tasarlanmıştır. Sahnenin gerçekçiliği açısından resimde ön planda yer alan tahta kesimi yerleştirildi. Bu sayede set ile resim arasındaki uyumluluk sağlanmış oldu.

Hollywood’un klasik döneminden birçok film yapımcısı, günümüzde hala fark edilmesi zor olan harika VFX teknikleri buldular ve bu alanda öncü kabul edildiler. Charlie Chaplin bu konuda en ünlü aktörlerden biri olarak ön planda. Modern Times, yenilikçi sahneler ve akıllı gösterilerle dolu birçok sessiz filmden sadece bir tanesidir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Efsane

    Yazar Nicolas

    Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

    E-Mail: [email protected]