Mini Dizi Dracula ve Berbat Finali (İnceleme)
Mini Dizi Dracula ve Berbat Finali (İnceleme)
içinde , ,

Mini Dizi Dracula ve Berbat Finali (İnceleme)

Dracula Dizi İncelemesi (netflix)
Dracula Efsanesi

Herkesin bildiği üzere vampirlerin en güçlüsü ve en kudretlisi olarak anılır. Gündüzleri dışarıya çıkamaz. Çünkü güneş ışınlarına maruz kaldığında derisi yanmaya başlar ve kül gibi etrafa savrulur. Kurbanlarının kanlarıyla beslenir. Bunun dışında şatosunun yatak odasındaki tabutta uyumayı sever. Uyumak dediğimiz böyle gece yatıp sabah kalkmak değil ya da şekerleme falan. Dracula yıllarca uyuyan bir vampirdir. Ve o uyanana kadar asırların su gibi akıp geçtiği bilinmektedir.

Hemen hemen herkesin bir kez dahi olsa duyduğu bu yaratık bir çok hikayeye konu olmuştur. Geçmişten günümüze bir çok filmi çekilmiştir. Netflix ise bu efsanenin konusunu diziye uyarlamıştır. Bu dizi sherlock’un yapımcıları tarafından mini-dizi formatında hayata geçirildi. Dizi toplamda 3 bölümden oluşuyor. Bölümler ise ortalama 90 dakika civarındaydı.

Dizide Kont Dracula'yı Claes Bang canlandırıyor.
Dizide Kont Dracula’yı Claes Bang canlandırıyor.

Dizide Kont Dracula’yı Claes Bang canlandırıyor. Bang güzel bir performans göstermiş ve rolünde sırıtmamış. Dracula’nın alaycı ve kibirli tavrını güzel yansıtmış.  Dracula’nın karşısında yer alan karakter ise bir Van Helsing. Aklınıza Abraham Van Helsing gelebilir ama bu kez Dracula’nın baş düşmanı olarak Agatha Van Helsing’i görüyoruz. Agatha karakterini ise Dolly Wells canlandırıyor.

Agatha Van Helsing bir rahibe. Bu rahibenin zamanla Tanrıya olan inancı zedelenmiş.

Agatha Van Helsing bir rahibe. Bu rahibenin zamanla Tanrıya olan inancı zedelenmiş.

Agatha Van Helsing bir rahibe. Bu rahibenin zamanla Tanrıya olan inancı zedelenmiş. Dracula gibi insanüstü varlıklardan haberdar olan Agatha, rahibe kız kardeşler arasında bir örgütleşmeye liderlik ediyor. Bu örgütleşmenin amacı bu tarz canavarların varlığına son vermek. Agatha karakterini Dolly Wells kolayca farkedilecek aksanıyla güzel canlandırmış.

Dizinin içeriğine gelecek olursak. Dizinin ilk iki bölümü klasik Dracula hikayesi görüntüsü verse de 3 bölümle yani final bölümüyle farklı bir hava katılmış. Klasik ama güzel bir şekilde işlenen ilk bölüm ve ikinci bölüme gelen tepkiler güzeldi. Hikayelerde yapılan finaller ne kadar güzel ise yapılan dizi ve filmler akıllarda hep güzel kalmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak alışımışın dışına çıkmak isteyen Netflix, finali dramatik olarak yapmak istemiş. Ancak istediğini bulamamış anlaşılan. Tuhaf bir bölümle izleyenleri karşı karşıya bırakmış. Finalde akıllarda soru işareti bırakmak istemiş bir yandan ama kalburüstü bir bölüm çıkartamamış. Bu da dizinin gidişatını etkilemiş.

Oyuncu performansları ve dizinin işlenişi güzel olsa bile finali ile hayal kırıklığı yaşatan bir yapım olmuş.
Oyuncu performansları ve dizinin işlenişi güzel olsa bile finali ile hayal kırıklığı yaşatan bir yapım olmuş.

Oyuncu performansları ve dizinin işlenişi güzel olsa bile finali ile hayal kırıklığı yaşatan bir yapım olmuş. Mini-dizi yapmak yerine Dracula-Van Helsing ilişkisini daha derin ele alıp uzun soluklu bir dizi yapılsaydı hem akıldaki soru işaretleri ortadan kalkardı hem de seyir zevki açısından unutulmayacak bir yapıma imza atılmış olunurdu. Genel açıdan 1. ve 2. bölüm güzel iken 3. bölümü, yapımcılar diziyi uzatmamak adına final bölümünü yapalım bu iş burada bitsin gibisinden çekmişler gibiydi. Dizide bağlanmayan olaylar ve garip bir dramatik hava olduğundan diziyi beğenmedim.
Daha fazla dizi ve film incelemesi gelsin istiyorsanız bunu yorumlarda belirtiniz. Bizde ona göre istediğiniz dizi ve filmler hakkında incelemelerde bulunuruz. İyi günler dilerim.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]