Christopher Nolan TENET Filmindeki Uçak Sahnesi Hakkında Konuştu
Christopher Nolan TENET Filmindeki Uçak Sahnesi Hakkında Konuştu
içinde , , , ,

Christopher Nolan TENET Filmindeki Uçak Sahnesi Hakkında Konuştu

Tenet Filminin Hangar Sahnesi Gerçekten Çekildi Mi?

TENET filminin yeni görüntüleri başroldeki John David Washington‘ın karakterine daha iyi bir bakış sunuyor. 1998 yılında ilk uzun metrajlı filmiyle bu işe başlayan Christopher Nolan, Hollywood’un en iddialı ve başarılı yönetmenlerinden biri olarak ün kazandı. Şimdilerde ise başarılı yönetmen, 11. filmi olacak gizemli gerilim ve aksiyon (bilim kurgu yönü de ağır basabilir) filmi TENET‘i yayınlamaya hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere Coronavirüs pandemisi filmin vizyon tarihi hakkında (ve beyaz perdede yayınlanacak tüm filmlerin geleceği üzerinde) bir şüphe bulutu oluşturdu. Coronavirüs pandemisi yüzünden bir çok filmin vizyon tarihi ertelenmişti.

Christopher Nolan, her zaman filmlerini vizyona girene kadar gizemini koruma çabası içinde olmuştur. Bu durum, TENET için de geçerli. 2019 yılının Mayıs ayında filmin ilk duyurulduğu günden bu yana aynı gizlilik durumu geçerli. İlk fragmandan beri, izleyicilere bir avuç ipucu veriliyor ama bu ipuçları filmin ne olduğu ve filmde ne olacağı hakkında tam bir fikir vermiyor. Bu durum insanların filme daha çok merak duymasını sağlıyor gibi. Eski filmlerine nazaran sürpriz bir hamleyle, en son yayınlanan TENET filminin fragmanı aslında film hakkında alışılmadık şekilde fazlaca (teorileri potansiyel şekilde artıracak) bilgi verdi. Ama filmin ana konusu hakkında yorum yapabilmek için bu bilgilerde eksik kalıyor. Geçenlerde filmin hangar sahnesi hakkında açıklama yapan Christopher Nolan:

TENET‘te uçağın hangara çarptığı sahneyi başta minyatür ve görsel efekt kullanarak yapmayı düşündük ama muhasebesini yapınca gerçek uçak alıp sahiden de patlatmak prodüksiyon açısından daha verimli oldu.” dedi.

TENET fragmanında izlediğimiz hangarda geçen uçak kazası için tamamen gerçek olduğu hakkında açıklamada bulunmuştu.

Bilgisayar üzerinden görsel efekt (CGI ya da VFX) uygulamak yerine yüksek bir bütçe gerektiren sahneyi gerçek olarak çekmek… Bu kulağa biraz çılgınca geliyor.

J. David Washington‘ın yaptığı açıklamalarda Nolan’ın açıklamalarını doğrular nitelikte gibi. Washington, TENET fragmanında izlediğimiz hangarda geçen uçak kazası için tamamen gerçek olduğu hakkında açıklamada bulunmuştu. Anlaşılan Christopher Nolan, karantina günlerinde oldukça sıkılmış ve hayatında eksik olanın bu tarz bir aksiyon sahnesi olduğunu düşünüp bunu gerçekten yapmalıyım demiş olmalı. Kendince nedenleri var ama kafasındaki plana uygun olmadığı düşündüğü için bile bunu yaptırmış olabilir. Çünkü beyin sarsan finalleri seven bir yönetmen. Nereden bakarsak bakalım TENET, Christopher Nolan‘ın şimdiye kadar çektiği en pahalı film olabilir. Kendisi de açıklamalarında yaptığım en iddialı film #TENET gibisinden bir cümleye yer verdi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Efsane

    Yazar Nicolas

    Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

    E-Mail: [email protected]