susamam
susamam
içinde ,

Şanışer Susamam Şarkısı Hakkında

Şanışer Susamam Şarkısı Hakkında
Susamam Şarkısı ve Şarkıda Bulunan Rapçiler

Önceki dönemlerde türkülerin ele geçirdiği müzik piyasasında her geçen gün yeni türkücüler çıkıyordu ve zaman zaman bu türkücüler parlasa bile bir noktada unutulup gidiyorlardı. Dönem değiştikçe müziğinde evrimleşmeye başladı. Günümüzde müzik yapmak insanların duygularını aktarmak adına kullandığı en büyük araçlardan biri halindedir. Her müzik türünün kendine göre anlatılmak isteneni dinleyene yansıtırken kullandığı bir üslup vardır. Bu müzik türlerinden biri de rap müziktir.

Türkiye’de bir genelle yaparsak son dönemleri ele aldığımızda günümüzde en fazla etkileşim adına rap müzik üretilmektedir. İster amatör isterse profesyonel olarak yapılan bu müzik türünün son dönemlerde yaygın olmasının en büyük nedenleri müzik platformları ve sosyal medyalardır.

Genç kuşağın sosyal medyayı etkin kullanması bu tür şarkıların bu mecralarda daha kolay popüler olmasını sağlamaktadır. Sosyal medyalarda caps, kısa video, şarkının sözleri yayınlanırken bu tür şarkıları merak edenler de son zamanlarda artış gösteren müzik platformlarında şarkıları dinlemeleri ve bunun devamında bu şarkıların sahiplerinin para kazanmaları biraz bunu tetiklemiş olarak gözükebilir. Ama rap müzik Türkiye’de genç kuşak tarafından daha önceki yıllarda yaygın şekilde dinlenen bir müzik türüydü. Şuanda bu platformların çıkışı ile rap müzik piyasası popüler olmaktan ziyade sadece ivme kazanmıştır.

Bugün gündemimizde rap müzik piyasasında “Şanışer” mahlasıyla isim yapmış Sarp Palaur var. Sarp Palaur rap müzik hakkında bu müzik türünün yapılış amacının yapılan yanlışları dile getirmesinden ve piyasada var örneklerin çoğunun eğlence amaçlı yapıldığını, dinleyenleri uyutmaya yaradığını belirtmiştir.

Rap müziğin genel olarak amacı yapılan haksızlıkları, içinde bulunduğumuz durumu biraz sert bir üslupla dile getirmesi ile bilinirken son dönemde çıkan yapılan çalışmaların bu amacın dışında sadece rap yapmak adına çıkarılmış olduğunu görebiliriz. Sarp Palaur’da bu durumdan etkilenmiş olsa gerek ‘Susamam’ adlı şarkıyı hazırlamıştır. Şarkının video klibi içinde kamera arkasında kendisi yer almaktadır.

Sarp Palaur, ‘Susamam’ adlı şarkıda aralarında rap müzik dışında proje yapan 20 müzisyeni bir araya toplamaya başardı. Burada yapılan şarkıda, müziğin yapılış amacının eğlendirmekten ve mutlu etmek dışında yanlış giden bir şeyleri değiştirebilmek adına bu yanlışlara bir dur demenin yolu olduğuna inanılıyor. Bu durumu dile getirmek için bir araya gelen 20 müzisyen, son dönemlerde git gide artan kadın cinayetleri, adalet içinde yapılan yanlış, düzen sağlanamayan eğitim, yani rahatsızlık duydukları şu anki düzende yanlış giden durumlar hakkında seslerini duyurmak adına #Susamam adlı şarkıda bir araya geldiler.

Şarkıda yer alan rapçilerden bahsetmek, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle…

Şarkı 5 Eylül 00:00’da yayınlandı. Şarkıyı dinlemişseniz eğer şarkıda her rapçi belirlenen hashtagler hakkında rap yapmaktadır.

Umarım bu tarz projeler artar ve bizleri duyarlı bir hale getirmek adına insanlarımız bu tarz projeleri sahiplenir ve destek çıkarlar.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]