Thanos’un Hikayesi The Eternals Filmine Nasıl Bağlanacak
Thanos’un Hikayesi The Eternals Filmine Nasıl Bağlanacak
içinde , , , ,

Thanos’un Hikayesi The Eternals Filmine Nasıl Bağlanacak

Thanos bir Eternal mi ve eğer öyleyse, neden diğerlerinden farklı görünüyor? İşte Thanos’un Eternal ırkı ile bağlantısı hakkında bilmeniz gerekenler.

Thanos’un orjin hikayesi Marvel Comics’teki Eternal’larle derinden bağlantılı ve bu ilişkiyi Marvel Sinematik Evreni’nde görebiliriz. Çizgi romanlarda Thanos aslında bir Eternal. Thanos’un hikayesinin arka planının bir kısmı Avengers: Infinity War’da zaten açığa çıktı, ancak Marvel’in The Eternals filminde karakterin tarihine daha da derin bir dalış yapılabilir. (Biliyorsunuz ki Thanos, Avengers: Endgame’de öldürüldü. Hem de iki defa).

Efsanevi Marvel Comics yazarı ve ayrıca sanatçı olan Jack Kirby’nin yarattığı kurgusal karakterlere dayanarak, Eternals hikayesi: binlerce yıldır Dünya’da yaşayan bir dizi eski ölümsüzü konu alacak. Tüm zaman boyunca, gizemli bir ırka mensup olan bu süper güçlü canlılar, bir şekilde varlıklarını insanlıktan bir sır olarak saklamayı başardı. Filmde Eternal ırkı, çizgi romanlarda en büyük düşmanları olan Deviant’larla savaşmak için yaratıcıları Celestial ırkı tarafından kendilerine verilen görevi yerine getirmeye çalışacaklar. Yaklaşan kozmik destan sayesinde seyirciler, Ikaris (Richard Madden), Ajak (Salma Hayek), Sersi (Gemma Chan) ve daha fazlası dahil olmak üzere bu varlıkların kıyasıya savaşına tanık olacaklar.

MCU’nun, kendi tarihinde bin yıldan fazla bir süre önce gerçekleşen sahnelerle Eternal ırkını öne çıkarması bekleniyor. Bu sahnelerde Babylon gibi yerler görünecek. Eternal ırkının uzun süren ömürleri göz önünde bulundurulduğunda diğer dönemler de kullanılabilir. Marvel’in filmlerinde ölen karakterleri kullanmasının bir yolu da geçmişe dönük sahneler olabilir, Thanos bunlardan biri. Sonuçta, Thanos’un çizgi romanlarda Eternal ırkı ile güçlü bağları var. Thanos’un hikayesinde gizemli kalan yerler filmde daha net gösterilebilir. Ama Thanos ve Eternal ırkı arasındaki bağlantı tam olarak nedir? Onlara benzemiyor. İşte bu eski ölümsüz ırk ve Mad Titan arasındaki ilişki hakkında bilmeniz gerekenler.

Thanos ve Eternal Irkının Bağları Açıklandı

Eternal ırkı, binlerce yıl önce tanrıya benzer Celestial ırkı tarafından yaratıldı. Dünyayı ziyaret ettikten ve insan dnasını denedikten sonra, Celestial ırkı, insanlığın dnasından Eternal ve Deviant’lardan oluşan iki ırkı yarattı. Eternal ırkı insanlara benzemekle birlikte ölümsüzlük varlıklardır. Deviant’lar ise bir fiyaskoydu. Kararsız dnaları yüzünden korkunç görünüşlere sahipler. Onlar da Eternal ırkının ölümsüzlüğü de hiç olmadı. Görünümleri yüzünden insanlar arasına karışamadıkları için yeraltı şehirleri inşa ettiler ve oralarda saklandılar.

Eternals nihayetinde Dünya üzerinde bir üs kurdu. Daha sonra, Eternal ırkının lideri Kronos, kozmik enerji ile bir deney yaptı, ancak yanlış gitti. Yapılan yanlış deneyden çıkan enerjinin yayılması Eternal ırkının genlerini kalıcı olarak değiştirdi. Bu nedenle, Eternal ırkı süper güçlere sahip oldu. Gelecekte doğacak olanlar ise çok çeşitli süper güçlere sahip olarak dünyaya gelecekti. Böylece kurtuldular, ancak Kronos artık liderlik edecek durumda değildi. İki oğlu vardı. Bunlar A’lars ve Zuras’tı. İki kardeş arasında liderlik tartışması başladı. Halefinin kim olması gerektiği konusunda anlaşamadıklarından, Eternal ırkını iki gruba ayırmaya karar verdiler. Zuras yeni bir şehir kurdu ve Olympian Eternal ırkının lideri olurken, A’lars dünyadan ayrıldı. Ayrılırken çok sayıda Eternal’ı beraberinde götürdü. A’lars, Satürn’ün uydusu Titan’a gitti ve orada yeni bir koloni oluşturdu. Eternal ırkını bir çatı altında toplaması isteğinden Titanian Eternal’leri olarak bilinir hale geldi.

A’lars, Titan’dayken Sui-San adlı bir Eternal’den Thanos adında bir oğlu oldu. Sui-San, dünyada yaşanan Eternal’lara güçlerini veren kozmik olay sırasında aslında Titan’daydı. Bu da Thanos’un Ikaris ve diğerleri tarafından elde edilen aynı güçlere sahip olmadığı anlamına geliyor. Deneyin etkisi aile fertlerinden sadece babasını etkilemişti bu yüzden. Zuras’ın kızı olduğu için Thena(MCU’da Angelina Jolie tarafından canlandırılacak), Thanos ile baba tarafından akrabadır. Bu iki karakterin aslında kuzen olduğu anlamına gelir. Bu bağlantıya rağmen Thanos’un Olympian Eternal ırkı ile pek bir ilgisi yoktur. Yayınlanan çizgi romanlarda ise onlarla etkileşimi çok az olmuştur.

Thanos Neden Diğer Eternal’lerden Farklı Görünüyor

Dünya merkezli Eternal’ler gibi, Titan’lar da insanlara benziyorlar. Buna A’lars, Sui-San ve Thanos’un erkek kardeşi Starfox’da dahildir. Öyleyse Thanos neden ailesindeki diğer herkesten farklı görünüyor? Çünkü Thanos, Deviant Syndrome’u ile doğdu. Bu durum Thanos’u halkı arasında genetik şekilde nadir ve farklı bir hale getirdi. Thanos’un dnasındaki bu garip mutasyon nedeniyle, Thanos yetenekleri artırdı. Bazı fiziksel özellikleri de Deviant ırkı ile benzerlikler taşıyor(ama yine de Thanos bir Eternal). Marvel Evreninde Deviant Syndrome’u ile doğan başka Eternal’ler olabilir. Ancak Thanos, bu sendromla doğduğu doğrulanan tek karakterdir.

Thanos MCU’da Bir Eternal Olarak Karşımıza Çıkabilir Mi

Tüm bu olanları düşününce, şu soru ortaya çıkıyor. Thanos MCU’daki bir Eternal mi? – Bu sorunun cevabı çoğu şeyi anlamlı kılabilir. Bu sorunun cevabı şuan belirsiz. Ancak Thanos’un popülaritesi göz önüne alındığında, Marvel’ın çizgi roman bağlantılarını beyaz perdeye uyarlamaya çalışması bunu oldukça mümkün kılıyor. Şimdiye kadar, Avengers’da Thanos hakkında hiçbir şey açıklanmadı. Sonsuzluk Savaşı ve Avengers: Endgame, Thanos’un bir Eternal olmadığını kanıtlar nitelikte, bu yüzden onlardan biri olabileceği şuan düşünceden başka bir şey değil.

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı, Thanos’un halkı Titanların, belirtilmemiş bir felaket nedeniyle neslinin tükendiğini göstermişti. Filmde kısa bir süre halkı gözüktü. Ancak onları ayrıntılı bir şekilde görebilmek için çok uzaklardı. Infinity War filminin görsel efekt uzmanı Matt Aitkin, film Thanos’un ırkını daha net göstermiş olsaydı, izleyicilerin diğer Titanların Thanos’a benzemediğini fark edeceğini belirtti. Plan Thanos’u “kendi halkından farklı bir canlı” olarak sunmaktı. Bu kesinlikle çizgi romanda olan Deviant Syndrome’u gibi geliyor. Bu durumdan yola çıkarak, MCU’nun Thanos’u Deviant genle bir Eternal olarak gösterme mantıklı geliyor. Bu, Marvel’in yakında çıkacak olan The Eternals filminin karakterlerine neden benzemediğini açıklıyor.

Marvel’in The Eternals filmi Thanos’u bir Eternal olarak gösterecek mi acaba? Sonsuzluk Savaşı’nda, Kızıl Kafatası’ndan (Ross Marquand) bir referansla Thanos’un babası A’lars’tan bahsetti. Gelecek olan The Eternals filminin tarihini açıkladığında bunu görür müyüz, bilmiyoruz. Deviant Syndrome’unu ve Titan’a yerleşmek için ayrılan Eternal ırkını anlatan sahneler gelebilir. MCU’nun en popüler karakterlerinden biri olan Thanos’u yeni başlayacak olan serisine etkili bir şekilde işleyecek mi? Bu durum Thanos’u seride önemli bir yere getirir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Efsane

    Yazar Nicolas

    Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

    E-Mail: [email protected]