WandaVision 4. Bölüm İncelemesi: Vision Gerçekten Ölü Mü?
WandaVision 4. Bölüm: Enerji Alanı ve Wanda'nın Öfkesi
içinde , ,

WandaVision 4. Bölüm: Enerji Alanı ve Wanda’nın Öfkesi

WandaVision 4. Bölüm İncelemesi: Vision Gerçekten Ölü Mü?

WandaVision 4.Bölüm İncelemesi

Bu inceleme, WandaVision için spoiler içermektedir. Lütfen bunun bilincinde olarak bu yazıyı okuyunuz.

Bir bölüme başlamak için ne güzel bir yol. Spider-Man: Evden Uzakta bize daha geniş şekilde MCU dünyasında meydana gelen “parmak şıklatma” dan sonra yaşananların ilk gerçek görüntüsünü verirken, her zaman daha çok komik bir bölüm gibi hissettirdi. Durumun ciddiyetine göre gerçekten zordu ama dramatikleştirmeden bunu bize gösterdi. Şimdi WandaVision bunu düzeltmek için geldi. Dünyanın yarısının birden bire yeniden ortaya çıkmaya başladığında, bize gerçek bir mutlak kaos anı gösteriyor. Spider-Man’in genelde daha komik bir havası var. Bu yüzden WandaVision gerçekte yaşanacak olan gerilimi göstermeye çalışmış. Aynı olay, farklı duygular.

Bu açılış sahnesinin oluşturduğu üslup, o gün dünya çapında meydana gelmiş olması gereken kargaşayı mükemmel bir şekilde yakalayarak müthiş bir şekilde yapıldı. Üstelik, Monica Rambeau için oldukça güçlü bir giriş görevi gördü, bu bölüm. Bu noktaya kadar takip ettiğimiz sahte Geraldine’nin kim olduğunu bize gösterdi. S.W.O.R.D.’un kurucusunun kızının (Maria Rambeau onu Kaptan Marvel’de son gördüğümüzden beri açıkça harika şeyler yapmaya devam etti) dünyaya yeniden tanıtıldığını görüyoruz. Çünkü o da bize gizemli olana ilk bakışımızı veriyor. S.H.I.E.L.D. gibi organizasyona tanık oluyoruz.

S.W.O.R.D.’un Kurulma Nedeni

Klasik olarak çizgi romanlarda, S.W.O.R.D., Dünya’yı dünya dışı tehditlerden korumayı amaçlayan, öncelikle uzay tabanlı bir kuruluştur. Burada görüldüğü gibi, şu anki odak noktaları bu değil gibi görünüyor. Ancak bir noktada olduğu ima edilmekle birlikte, şimdi nerede durduğu gerçekten ayrıntılı olarak açıklanmadı. Şıklatmanın kesinlikle geniş kapsamlı etkileri vardı. Görünüşe göre biri bu bölünmeyi temel alıyordu. Tüm bu bilgiler, S.W.O.R.D.’nin Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı olaylarından önce var olduğu gerçeğini de ima ediyor. Yani Maria Rambaeu’nun bu oluşumu ne zaman kurduğunu kim bilebilir?

Monica bu bölüm için gerçekten çok şey yaptı ve sonunda dizi için kapsamlı bir hikaye getirdi. Sonunda bu ayrıntıları bilmek harika bir şey. İşlerin ters gittiğine dair küçük ipuçları bile, WandaVision’ın gerçek hikayesinin ne olabileceğine dair herhangi bir yorum için yeterli değildi. WandaVision 4. bölümün adı We Interrupt This Program’dı. “We Interrupt This Program (Bu Programı Kesiyoruz)” ile izleyiciler, Westview’in gizemine ilişkin bağlam sağlayan bilgilerden başka hiçbir şey almadılar.

Darcy Lewis ve Jimmy Woo Karakterleri Dahil Oluyor

Darcy Lewis ve Jimmy Woo Karakterleri Dahil Oluyor
Darcy Lewis ve Jimmy Woo Karakterleri Dahil Oluyor

S.W.O.R.D.’un resmi tanıtımının yanı sıra, Darcy (Thor) ve Jimmy Woo (Ant-Man) gibi bilinen karakterlerin bu ekibe dahil olduklarını gördük. Her ikisini de görmeyeli uzun zaman oldu. Bu bölümün farklı filmlerden yan karakterler için nasıl bir takım oluşturduğunu görmek garip oldu. Ama MCU’da bunu hep gördük. Bu iki küçük karakterin daha büyük bir rol üstlendiğini görmek kesinlikle harika olsa da, performanslarının biraz sönük olduğunu düşünmeden edemedim. Çünkü olan biteni çok normal karşıladılar. Aksiyon artınca bu normallik yerini anormalliğe bırakacak. İlerleyen bölümlerde anormalliklerin içinde büyük ihtimal ikisini daha fazla göreceğiz.

Polislere Westview hakkında sorular sorduğunda, polisler Westview diye bir yerin var olmadığından bahsederken hemen arkalarında Westview'in tabelası yer alıyor.
Polislere Westview hakkında sorular sorduğunda, polisler Westview diye bir yerin var olmadığından bahsederken hemen arkalarında Westview’in tabelası yer alıyor.

Bu dezavantajın zamanla bu karakterlerle daha fazla zaman geçirdikçe azalacağını düşünüyorum. Woo’nun bölümün göze çarpan sahnelerinden birine sahip olduğunu söyleyeceğim. Polislere Westview hakkında sorular sorduğunda, polisler Westview diye bir yerin var olmadığından bahsederken hemen arkalarında Westview’in tabelası yer alıyor. Bu sahne güzeldi.

Vision Ölü mü, Yoksa Yaşıyor mu?

Çarpıcı sahnelerden bahsetmişken, Vision'ın ölü olarak gözüken sahnesi sizce de rahatsız edici değil miydi?
Çarpıcı sahnelerden bahsetmişken, Vision’ın ölü olarak gözüken sahnesi sizce de rahatsız edici değil miydi?

Çarpıcı sahnelerden bahsetmişken, Vision’ın ölü olarak gözüken sahnesi sizce de rahatsız edici değil miydi? Perdenin arkasına gerçekten dehşet verici bir bakış ve Westview’daki her şeyin tamamen sahte olduğunun bir başka kanıtı resmen. Şimdi soru, potansiyel olarak rahatsız edici olsa da, şu anda izlediğimiz etrafta dolaşan Vision, gerçekten onun yeniden canlandırılıp, yarı parçalanmış vücudu mu? Bu, çıkarılması gereken bariz sonuç gibi görünebilir. Ancak, başka bir olasılık daha var. Ya gördüğümüz şey Wanda’nın bir şeyleri görmesine neden olan travmasıysa ve gördüğü şeyin gerçek bir yorum değil, sadece zihinsel bir olay olsaydı?

Gördüğünüz gibi, bu bölüm güzel sahnelerin yanı sıra birçok soruyu da beraberinde getirdi. Görünüşe göre tüm bu Westview olayının tamamen Wanda’nın kontrolü altında olmasından başka bir açıklaması yok gibi görünüyor. Bu bölüm bunu gerçekten açıklığa kavuşturmak istiyordu. Aynı zamanda Wanda’nın uydurduğu dünyayı elinden geldiğince korumak istediği gerçeğini daha da hissettirmek istiyordu.

WandaVision 4. Bölüm: Wanda Neden Bunu Yapıyor?

Ancak burada sorulması gereken şey, nedenidir. O neden bunu yapıyor? Ve neden o da herkes gibi kayıtsızlığa kapılıyor gibi görünüyor? Mephisto’nun dahil olduğu ya da başka bir yüksek güç hakkında birçok teori var. Ama dürüst olmak gerekirse, bunu nasıl işleyeceklerinden pek emin değilim. Bununla birlikte, Wanda’nın basitçe hayal ürünü olan bu dünyayı yaratmasından çok daha büyük bir şey olduğunu düşünmemek zor.

“We Interrupt This Program (Bu Programı Kesiyoruz)” adlı bölümün sonunda fark ettik ki WandaVision’a biraz adrenalin enjekte edildi. Üç bölümün açılışının yavaş temposu işleri sürüklemeye başlamıştı. Bu yüzden, izlediğimiz şeye aslında biraz bağlam ekleyebilmenin zamanı gelmişti. Ayrıca, Monica ve Hayward gibi yeni karakterlerle düzgün bir şekilde tanışmanın yanı sıra Darcy ve Woo’yu nihayet yeniden görmek, gerçekten harika. Artık S.W.O.R.D. her şeyin içinde olduğuna göre, Vision’ın bulunduğu sahte gerçeklik hakkındaki gerçeği öğrenmesi ne kadar sürecek? Sanıyorum, bir sonraki bölümde aksiyon hiç olmadığı kadar yüksek olabilir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]