WandaVision 7. Bölüm İncelemesi: Monica'nın Yeni Güçleri
WandaVision 7. Bölüm İncelemesi: MCU Referansları
içinde , ,

WandaVision 7. Bölüm İncelemesi: MCU Referansları

WandaVision 7. Bölüm İncelemesi: Monica’nın Yeni Güçleri

WandaVision 7. bölüm, sonunda pek çok merak uyandıran soruyu yanıtlamaya başlıyor. WandaVision, Marvel Comics referansları ve MCU Easter eggs ile dolu bir bölümle karşımıza çıktı.

WandaVision’ın gizemleri nihayet 7. bölümde, çok sayıda Easter eggs, derin kesimler ve MCU ve Marvel Comics’e göndermelerle açıklanmaya başlıyor. Marvel Studios en çok gişe rekorları kıran filmler üretmesiyle tanınıyor. Bu nedenle tamamen uygun olan WandaVision, üç perdelik bir yapıyı takip ediyor gibi görünüyor. İlk birkaç bölüm kavramı oluşturdu. Orta bölümler onu çözmeye başladı ve şimdi iyi ve kötünün güçleri arasındaki dramatik üçüncü perde yüzleşmesine doğru ilerliyor. Tam olarak kimin hangi tarafta olduğu tamamen açık olmasa bile bu durum devam ediyordu.

WandaVision 7. bölüm, tamamen açıklamalarla ilgilidir. Merak edilen durumların bir nevi cevabı niteliğinde bir bölüm oldu. Vision, Wanda’nın Westview kasabası çevresinde kurduğu sahte gerçeklik hakkındaki gerçeği öğrenmeye başlarken, gerçek dünyadaki trajik kaderini de öğrenir. S.W.O.R.D. tehdidi, Direktör Hayward’ın, Vision’ı elde etmek için kendi planlarını yaparken arka planda asılı kalıyor. Ama bu bölüm sürprizlerle dolu. MCU’da yepyeni bir süper kahramanı tanıtırken ve nihayetinde tüm serinin “büyük kötüsü” gibi görünen karakteri de ortaya çıkarıyor.

WandaVision’ın yayınlanan bölümleri oldukça gizemli ve esrarengiz gelebilir. Bu açıklamaların çoğu, yalnızca çizgi romanlara aşina iseniz mantıklıdır. İşte WandaVision 7. bölümde görülen tüm Easter eggs ve derin referanslar hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Sugar Snaps, Westview’e Görünmeye Devam Ediyor

Sugar Snaps, Westview'e Görünmeye Devam Ediyor
Sugar Snaps, Westview’e Görünmeye Devam Ediyor

Tekrarlayan bir Easter Egg ile başlayalım. Wanda’nın kahvaltıda sürekli olarak “Sugar Snaps” adlı bir kase mısır gevreği yemeye devam ettiğini görüyoruz. Bu, elbette, Wanda’ya sevdiği her şeye mal olan Deli Titan Thanos’a ince bir göndermedir. Thanos, sonsuzluk taşlarını evrendeki canlıların yarısını yok etmek için kullanarak çılgınca “evreni yeniden dengeleme” hedefine ulaşmaya kararlıydı. Bu korkunç sonuca parmaklarını şaklatarak başardı.

WandaVision 7. Bölümdeki Şarkı Mesajları

WandaVision 7. Bölümdeki Şarkı Mesajları
WandaVision 7. Bölümdeki Şarkı Mesajları

WandaVision 7. bölümün açılış başlık sekansı, Wanda’nın dünyasının tamamen kendi kendine emildiği noktaya çöktüğünü ve neredeyse sonradan eklenen “Vision” ile birlikte olduğunu gösteriyor. Ama yakından bakın ve gölgeler ardından Westview’deki hayatı manipüle eden başka bir varlığın ipuçlarını göreceksiniz. Çünkü bu mesajlardan biri oldukça şüpheli; “Wanda ne yaptığını biliyorum” yazıyor. Bölümün sonunda, bu mesajı kimin bıraktığı oldukça açık. Aslında başlık dizisini değiştirmeleri bugüne kadarki en açık müdahale şekli oldu.

WandaVision’ın Nexus Commercial Açıklaması

WandaVision'ın Nexus Commercial Açıklaması
WandaVision’ın Nexus Commercial Açıklaması

WandaVision’daki reklamlar her zaman çok önemli olmuştur ve genellikle Wanda’nın geçmiş travma deneyimine odaklanmıştır. Ancak WandaVision 7. bölümdeki kısım özellikle önemlidir. Çünkü doğrudan “bağlantı noktası” denen bir şeye gönderme yapar. Bu görünüşe göre bir bireyin kendi seçtiği gerçekliğe demir atmasına izin verir; yan etkileri arasında “duygularınızı hissetmek, gerçeğinizle yüzleşmek, kaderinizi ele geçirmek ve muhtemelen daha fazla depresyon” yer alır. Bu, Marvel’dan Thor: The Dark World’de MCU’nun Çoklu Evrenine incelikle girmiş olan Marvel bilgisinin yerleşik bir parçası olan Nexus of All Realities’e açıkça bir referanstır. Çizgi romanlarda, bağlantı noktası Florida Everglades’te dokunmuş, kötü düşünülmüş bir büyü tarafından yaratıldı ve Man-Thing tarafından korundu.

İlginç bir şekilde, çizgi romanlar aynı zamanda boyutlarını derinden şekillendirme yeteneğine sahip ender bireyler olan “Nexus Varlıkları” nı da tanıttı. Scarlet Witch aslında böyle bir Nexus Varlığı’dır. Bununla birlikte, bu reklam Marvel bilgisine oldukça derin bir ayrıntı ve Nexus Varlıklar yerine Tüm Gerçekliklerin Nexus’una atıfta bulunuyor gibi görünüyor.

Monica, Hex Bariyerinden Geçerken Yapısı Değişiyor

WandaVision 6. bölüm, Hex'e tekrar tekrar maruz kalmanın Monica'nın hücrelerini dönüştürdüğünü ortaya çıkardı.
WandaVision 6. bölüm, Hex’e tekrar tekrar maruz kalmanın Monica’nın hücrelerini dönüştürdüğünü ortaya çıkardı.

WandaVision 6. bölüm, Hex’e tekrar tekrar maruz kalmanın Monica’nın hücrelerini dönüştürdüğünü ortaya çıkardı. Onun bir kez daha Westview’e girme kararı onun yeni birine dönüştüğü anlamına geliyor. Büyüleyici geçiş sırasında, Monica kendini tamamen irade gücüyle geri çekmeden önce farklı versiyonlarına ayrılıyor. Buna, anılarını temsil eden sesler eşlik ediyor. Captain Marvel’deki annesinden birkaç satır diyalog da dahil olmak üzere, 4. bölümde görüldüğü gibi, varlığından koparıldıktan sonra restore edilmesiyle paralellik gösteriyor.

Monica, Spectrum’un Güçlerini Elde Ediyor

Wanda, Monica'yı yere düşürdüğünde, Deadpool'un mükemmel bir süper kahraman inişi olarak adlandırdığı şeyi ve etrafındaki beyaz enerji ortaya çıkar.
Wanda, Monica’yı yere düşürdüğünde, Deadpool’un mükemmel bir süper kahraman inişi olarak adlandırdığı şeyi ve etrafındaki beyaz enerji ortaya çıkar.

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni bir süper kahramanı var. Bu kişi, sonunda Spectrum’un güçlerini kazanan SWORD ajanı Monica Rambeau. Bunlar sadece kısaca WandaVision 7. bölümde görülüyor ve Monica, artık Westview etrafındaki enerji akışını algılayabildiğini keşfediyor. Wanda, Monica’yı yere düşürdüğünde, Deadpool’un mükemmel bir süper kahraman inişi olarak adlandırdığı şeyi ve etrafındaki beyaz enerji ortaya çıkar.

Karanlık Bir Sihir Kitabı

Wanda'nın Agnes'in bodrumuyla ilgili araştırması, eski bir tapınak gibi görünen, muhtemelen Westview'deki bağlantı noktasının merkezini keşfetmesine yol açar.
Wanda’nın Agnes’in bodrumuyla ilgili araştırması, eski bir tapınak gibi görünen, muhtemelen Westview’deki bağlantı noktasının merkezini keşfetmesine yol açar.

Wanda’nın Agnes’in bodrumuyla ilgili araştırması, eski bir tapınak gibi görünen, muhtemelen Westview’deki bağlantı noktasının merkezini keşfetmesine yol açar. Görsel tasarımı sabitlemek zor, bazı yönler geleneksel olarak çizgi romanlarda “Tüm Gerçekliklerin Bağlantı Noktası” ile ilişkilendirilen Florida Everglades’i anımsatıyor gibi görünüyor. Diğerleri ise James Robinson’ın Scarlet Witch serisindeki Witches’ Road adlı boyutsal bir düzlemi çağrıştırıyor. Ancak en önemli nesne açıkça, Doctor Strange’den Cagliostro Kitabı’na veya çizgi romanlardaki Shuma-Gorath Demir-Bağlı Kitapları ve Kör Vathelos’a üslup olarak benzeyen bir kara büyü kitabıdır.

Nexus of All Realities ilk olarak 1972’de Fear#11’de tanıtıldı. Ve ona benzer yasaklanmış bir büyü kitabından bir büyülü söz okunduğunda oluşturulan bir portal ile tanıtıldı. Fear#11’deki kitabın yok edilmesinin, gerçeği çarpıtma etkisinin çoğunun tersine çevrilmesine yol açtığını belirtmek gerekir. Bu nedenle bu kitap, tüm WandaVision serisinin MacGuffin’i olabilir.

Agatha Harkness Resmen MCU’ya Girdi

Westview gerçekliğini kurnazca bozan ve Wanda'nın köpeği Sparky'yi öldüren kişi Agatha'nın ta kendisiydi.
Westview gerçekliğini kurnazca bozan ve Wanda’nın köpeği Sparky’yi öldüren kişi Agatha’nın ta kendisiydi.

Kathryn Hahn’dan Agnes’in aslında kendi amaçları için sihir kullanan ve Wanda’ya hem müttefik hem de düşman olarak hizmet eden çizgi romanlardan gri tonlu bir karakter olan büyücü Agatha Harkness olduğu yoğun spekülasyonlar vardı. Bu teori, Agatha kendini WandaVision’ın kötü karakteri olarak resmen tanıttığında nihayet doğrulanmış oldu. Westview gerçekliğini kurnazca bozan ve Wanda’nın köpeği Sparky’yi öldüren kişi Agatha’nın ta kendisiydi. Wanda’nın güçleri kırmızı bir renkle tezahür ederken, Agatha’nın güçlerinin, mor rengi aldığına dikkat edin.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]