WandaVision 8. Bölüm: Scarlet Witch, Yani Kızıl Cadı Ortaya Çıkar
WandaVision 8. Bölüm İncelemesi: Previously On
içinde , ,

WandaVision 8. bölüm İncelemesi: Previously On ve Scarlet Witch

WandaVision 8. Bölüm: Scarlet Witch, Yani Kızıl Cadı Ortaya Çıkar

Elizabeth Olsen ve Kathryn Hahn (Agnes/Agatha Harkness), WandaVision 8. bölümdeki duygusal sahnelerin odağında.

WandaVision 8. Bölüm: Previously On

Özet görüntüleri, sitcom dizilerinin temel dayanağıdır. Bu hafta WandaVision (WandaVision 8. bölüm), Marvel serisinin şimdiye kadarki en duygusal (en yürek parçalayan) bölümünde bu konuyu ele alıyor.

WandaVision, klasik Amerikan televizyonunun arketiplerini ve tarzını oynayan geniş bir komedi olarak sezonuna başlarken, altında her zaman daha karanlık bir şeyler gizlendi. Bu hafta (WandaVision 8. bölüm) geçmişe doğru karanlık ve eğlenceli bir macerada olan Agatha, Wanda’ya Wanda’nın kendi anılarından oluşan kabus gibi bir olay serisinde yol gösteriyor.

Geçen hafta Wanda’nın meraklı komşusu Agnes’in aslında cadı Agatha Harkness olduğu ortaya çıktı.
Geçen hafta Wanda’nın meraklı komşusu Agnes’in aslında cadı Agatha Harkness olduğu ortaya çıktı.

Ama önce bu büyük olay hakkında biraz daha bilgi edinelim. Geçen hafta Wanda’nın meraklı komşusu Agnes’in aslında cadı Agatha Harkness olduğu ortaya çıktıktan sonra, (WandaVision 8. bölüm) Agatha’nın güçlerini ima eden mor bir Marvel Logosu ile başlayan bir açılış ve Salem’deki bir cadı olarak Agatha’nın geçmişine bir geri dönüş yapıyoruz. Hahn (Agnes), her zamanki gibi muhteşem ve şovun don değişimini iyi idare ediyor. Aslında, tüm bu bölüm dünyalar, anlar ve atmosfer arasında sorunsuz bir şekilde kayıyor. Tuhaf olmaktan asla korkmayan yaratıcı ekibin becerisini bir kez daha gösteriyor.

Agatha’nın Bodrumu Bir Güç Alanına Sahip

Günümüzde Wanda, Agatha'nın bodrumunda mahsur kalır ve Agatha tarafından sorgulanır.
Günümüzde Wanda, Agatha’nın bodrumunda mahsur kalır ve Agatha tarafından sorgulanır.

Günümüzde (WandaVision 8. bölüm) Wanda, Agatha’nın bodrumunda mahsur kalır ve Agatha tarafından sorgulanır. Yaşlı cadının, Wanda’nın mistik güçlerinin nereden geldiğini öğrenmeye takıntılı olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden kederli Wanda’yı, olanların gerçekliğiyle yüzleşmeye zorladı.

Ancak daha sonra bir felaket meydana gelir, bir Stark Industries bombası evlerine çarpar, yetişkinleri öldürür ve Wanda ile Pietro'yu mahsur bırakır.
Ancak daha sonra bir felaket meydana gelir, bir Stark Industries bombası evlerine çarpar, yetişkinleri öldürür ve Wanda ile Pietro’yu mahsur bırakır.

Araştırmaya Sokovia‘da başlıyorlar. Wanda ve Pietro, ebeveynleriyle en sevdikleri sitcomları izleyerek bir akşam geçiren çocuklardır. Ancak daha sonra bir felaket meydana gelir, bir Stark Industries bombası evlerine çarpar, yetişkinleri öldürür ve Wanda ile Pietro’yu mahsur bırakır. Tüm bunları zaten biliyorduk ama Agatha’nın rekreasyonu yeni bir şey getiriyor… Bombanın patlamamasının nedeni aslında sadece şans mıydı yoksa Wanda gizli güçlerini kullanıyor muydu? Görünüşe göre ikincisi daha mantıklı ve Agatha kesinlikle daha derin bir şeyler olduğunu düşünüyor.

Hahn burada bir patlama yaşıyor ve izlemek gerçekten bir zevk. Sadece bir rakibi canlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda her şeyi tam ve mutlak sihirli bir bilen ve soğuk mor ışınlarıyla başkalarının sihrini de çalabilen birini oynuyor. Etkileyici bir şekilde, karakterin tanıtıldığı açık mizahı minimumda tutmayı da başarıyor. Bu, kayıp ve keder dolu sahneler ciddi bir olaydır. Ve tam olarak neyin peşinde olduğunu keşfetmemiş olsak da, Hahn, Agatha’nın dürüst bir kötü adamdan ziyade bir anti-kahraman olma olasılığına güven veren bir performans veriyor.

Olsen bu arada mükemmel bir engel. Sessiz, kalbi kırık ve hem gerçeği bilip hem de aynı anda gizlemek için çaresiz. MCU‘nun hayranları uzun zamandır Wanda’nın kenara çekildiğini ve ona hak verilmemiş olduğunu hissettiler. Ancak WandaVision ve bu bölüm özellikle sert bir sıfırlama gibi geliyor. Bu travmadan çok, aşk ve öfke ile tanımlanan nüanslı bir Wanda. O tam bir insan ve Olsen her gözyaşını, dudak titremesini ve dehşet verici nefesini güzel sergiliyor.

Wanda’nın Güçleri Video Görüntülerini Manipüle Ediyor

Wanda'nın Güçleri Video Görüntülerini Manipüle Ediyor
Wanda’nın Güçleri Video Görüntülerini Manipüle Ediyor

İkili aynı zamanda Wanda’nın (gerçek Pietro‘dan iz yok) Naziler için bir süper kahraman olmaya gönüllü olduğu HYDRA üssüne de uğruyor. İyi bir seçim. İlginç bir şekilde, zihniyle video görüntülerini düzenlemesi, HYDRA ajanlarının Mind Stone (Zihin Taşı) ile bağlandığı ve garip bir vizyona sahip olduğu bir anı görmesini engellemesiyle burada başladığını öğrendik. Vision’dan bahsetmişken, SWORD’dan kaybolmasıyla ilgili gerçeği öğreniyoruz. Ve dehşet verici bir şekilde Direktör Hayward, Wanda’nın Vision’ı çalmış olarak göstermek için görüntüleri değiştirip herkesi kandıran yalancı bir pislik olduğunu görüyoruz. Neden? Bunu bulmak için after-credit sahnesini izlemeniz gerekecek.

Wanda, Vision’ın Bedenini Çalmamış

Wanda, Vision'ın Bedenini Çalmamış
Wanda, Vision’ın Bedenini Çalmamış

Görünüşe göre Wanda, Vision’ı asla çalmadı. Aslında SWORD‘a asla saldırmadı. Gördüğümüz kadarıyla, kabuğundan yeni çıkmış kederli bir yalnız kadın için genellikle oldukça ürpertici olaylar yaşamış. Bu, Hayward’ın buradaki gerçek düşman olabileceğinin daha fazla doğrulanmasıdır. Dürüst olmak gerekirse, bu, ABD ordusunu teşvik etmek ve aktif bir şekilde desteklemekle tanınan bir seri olarak görüldüğünden, MCU için neredeyse etkileyici bir anti-askeri arc oldu.

Tüm bu yeniden ziyaretlerin Wanda hayranları için sergi dışında bir amacı var. Agatha, Wanda’yı güçlerinin farkına varmaya zorluyor. Agatha’nın Westview ve yeni hayatının nasıl yaratıldığına dair gerçeği görmesi için Wanda’ya ihtiyacı var. Bunu Westview’e gittiğini ilk gördüğümüzde öğreniyoruz.

WandaVision 8. bölüm: Görünüşe göre Vision, ikisi için Westview'da bir arsa satın almıştı. Wanda'yı oraya çeken şey buydu.
Görünüşe göre Vision, ikisi için Westview’da bir arsa satın almıştı. Wanda’yı oraya çeken şey buydu.

Görünüşe göre Vision, ikisi için Westview’da bir arsa satın almıştı. Wanda’yı oraya çeken şey buydu. Normal Westview’i WandaVision’da ilk kez görüyoruz. Hatta bazı tanıdık yüzlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Diziyi izlemeyen veya Scarlet Witch çizgi romanlarından hoşlanan hiç kimseyi şaşırtmayan (muhtemelen), yeniden yapılan Westview, Wanda’nın kendi travması ve kederinden ortaya çıktı. Kasıtlı gibi görünmese de, onun büyülü güçleri çılgına döndüğünde ve kendisi ile Vision için yepyeni bir dünya inşa ettiğinde gördüğümüz gibi kesinlikle olayların arkasındaki kişi oydu… Ama gerçekten Vision’ı çalmadıysa, nasıl oluyor da Vision orada?

Vision Neden Hex Alanından Ayrılınca Parçalanıyor?

WandaVision 8. bölüm: Wanda o kadar üzgündü ve synthezoid sevgilisini o kadar özledi ki, onun tamamen yeni bir versiyonunu yarattı.
WandaVision 8. bölüm: Wanda o kadar üzgündü ve synthezoid sevgilisini o kadar özledi ki, onun tamamen yeni bir versiyonunu yarattı.

İşte biraz daha kalp kırıklığı geliyor. Vision’ın neden Hex’ten ayrılamadığını bu hafta öğreniyoruz. Wanda o kadar üzgündü ve synthezoid sevgilisini o kadar özledi ki, onun tamamen yeni bir versiyonunu yarattı. Onu zihninin gücü ve Mind Stone’un gelişmiş güçleriyle bir araya getirdi. Bu, tıpkı Billy ve Tommy gibi, Hex’in içindeki Vision’ın bir dereceye kadar Wanda’nın çok güçlü hayal gücünün bir ürünü olduğu anlamına gelir. Bu gerçek nihayet ortaya çıkınca, Wanda oğullarını kurtarmakta özgür olduğunu düşünüyor. Ama açıklayacak son bir sırrı olan Agatha Harkness tarafından tuzağa düşürüldüler. Wanda, bazı arkaik ilimlerde kehanet edilen bir yaratıktır… Agatha’ya göre “Kızıl Cadı/Scarlet Witch” olarak bilinir.

Kelimelerin MCU’da ilk kez söylendiği ve adın bir süper kahraman takma adından çok bir miras ve miras alınmış bir başlık olduğu karakterin daha sonraki çizgi roman yinelemelerine eğiliyor gibi görünüyor. Bu, bir bölümü bitirmenin harika bir yoludur ve Hahn, Scarlet Witch’in (hak ettiği tüm övgüyle. Çünkü Scarlet Witch çok tehlikeli güçlere sahiptir.) ismini Marvel Sinematik Evreni’nde ilk kez telaffuz eder.

 Klasik Marvel çizgi romanlarının hayranıysanız, bu beyazlatılmış synth'i White Vision olarak tanıyacaksınız.
Klasik Marvel çizgi romanlarının hayranıysanız, bu beyazlatılmış synth’i White Vision olarak tanıyacaksınız.

Ancak bu, WandaVision 8. bölümün son büyük açıklaması değil. Çünkü mid-credits sahnesinde Hayward’ın gerçekte neler yaptığını öğreniyoruz. Hayward, onu öldürmeye çalıştığı, hala Kaos Büyüsü ile dolu olan füzeyi kullanarak, Vision’ı canlandırmayı başarır. Klasik Marvel çizgi romanlarının hayranıysanız, bu beyazlatılmış synth’i White Vision olarak tanıyacaksınız. Bu, son bölüm için büyük bir olası çatışma yaratır. Çünkü Wanda muhtemelen adını bile hatırlamayan sevdiği adamla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

WandaVision’ın bitimine yalnızca bir bölüm kaldığını düşünürsek, Wanda için bundan sonra ne olacağını belirlemek için yapacak çok işi var gibi görünüyor. Ancak şovun arkasındaki ekip sürekli olarak beklentilerimizi aştı. MCU’nun şimdiye kadarki en iyi projelerinden birine dönüşen WandaVision’da daha fazla sürpriz görmeyi gerçekten sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]