Andrew Garfield: Iron Man Spider-Man'in İdolü Olamaz
Andrew Garfield: Iron Man Spider-Man'in İdolü Olamaz
içinde

Andrew Garfield: Iron Man Spider-Man’in İdolü Olamaz

Andrew Garfield: Spider-Man İşçi Sınıfının Kahramanıdır

Bir dönem Spider-Man’i canlanıran Andrew Garfield, bir keresinde Peter Parker’ın Tony Stark gibi (kibirli) bir milyarderle pek iyi anlaşamayacağını savunmuştu.

Eski Spider-Man Andrew Garfield ile yapılan eski bir röportajda, Peter Parker’ın Marvel Cinematic Universe’de Tony Stark ile olan ilişkisi hakkında bazı önemli bilgilerden bahsetmişti. Tom Holland, 2016’dan beri Marvel’in sevilen karakteri Spidey’in en yeni versiyonunu beyaz perdede canlandırıyor. Captain America: Civil War’da çıkış yaptıktan sonra Holland, kısa süre önce üçüncü filmin çekimlerine başlayan seride başrol olarak yer alıyor. MCU’nun Spider-Man’i büyük ölçüde başarılı oldu. Ama mahallenin arkadaş canlısı Spider-Man’in ilk çıkışından bu yana karakterin yeni tasvirine yapılan büyük bir eleştiri var.

Spider-Man İçin Iron Man Doğru İdol Mü?

Holland’ın canlandırdığı Spider-Man’in sahip olduğu en önemli ilişkilerden biri kişisel kahramanı ve rol modeli Robert Downey Jr.’ın Iron Man’i ile olmuştu. Peter, kendisine güncellenmiş (geliştirilmiş) bir süper kostüm ve daha fazlasını içeren teknik destek dahil olmak üzere gerekli Spidey kaynaklarını sağlayan Tony Stark aracılığıyla Avengers’ın bir parçası oldu.

Spider-Man İçin Iron Man Doğru İdol Mü?

Tony’nin Avengers: Endgame’deki fedakarlığının ardından bazı hayranlar, Peter’ın Spider-Man olarak kendi yolunda kendi hikayesini oluşturan bir kahraman olmak yerine Iron Man’in gölgesinde kaldığını hissetti. Serinin son filmi Spider-Man: Far From Home’da, Peter’ın yaşadığı zorluklarda ve yeni kostümünü oluştururken Tony’nin kaynaklarını kullandığını ve onun imajına ayak uydurmakta zorlandığı görüldü. Tony, Peter Parker için bir baba figürü oldu. Ama bu Spidey’in kendi maceları için iyi bir şey olmayabilir.

Andrew Garfield’in Spider-Man ve Iron Man İlişkisi Hakkındaki Konuşması

Marc Webb’in The Amazing Spider-Man ve The Amazing Spider-Man 2 filmlerinde Örümcek Adam’ı canlandıran Garfield, kısa süre önce yeniden ortaya çıkan eski bir röportajında bazı öngörülü düşüncelerini paylaştı. Garfield, 2014’deki devam filmi için basın turu sırasında, Avenger’da Peter’ın anlaşamayacağı bir durumdan bahsetti. Bu, Iron Man’in kendisidir.

Tony Stark ile anlaşamaz, fazla kibirli, kuşkulu… Peter halkın adamı, Peter işçi sınıfının kahramanı, oysa Tony, tartışmasız o kadar sorumlu ya da yürekten olmayan bir zengin gajillionaire.

Garfield’ın, Peter’ın Tony gibi “kibirli ve şüpheli etik değerleri olan” birini neden takip etmeyeceğine ilişkin açıklaması, Spider-Man karakterini hakkında çok şeyi açıklıyor. Çizgi romandaki başlangıcından beri, Peter her zaman gündelik, işçi sınıfı vatandaşını temsil eden bir süper kahraman olmuştur. Marvel karakterinin dünyanın her yerinden okuyucular tarafından sevilmesinin asıl nedenlerinden biri de bu olmuştur.

Spider-Man İşçi Sınıfının Kahramanı Mı?

MCU, karakterin yer aldığı ilk üç aşamada, sıradan işçi sınıfı insanların içinde olan Spider-Man’e odaklanmadı. Entelektüel bir dahi olmasına rağmen, pek çok Spider-Man hikayesi, Peter’ın herhangi bir insanın normal yaşantısı ve sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmasının ardından ortaya çıktı. May Teyze’nin yaşlanması (Marisa Tomei’nin MCU’daki daha genç versiyonunun aksine) ve Peter’ın Spidey kosyümü dışında endişelenmesi gereken sorumlulukları vardır. Çünkü yaşacağı olaylardan kaynaklı sağlık problemleri bir endişe kaynağıdır. Tony karakteri, ister MCU’da ister çizgi romanlarda olsun, Peter’ın hayatını sonsuza dek değiştiren radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmadan önce ve sonra şuan ki bulunduğu konumda hiç olmamıştı. Holland’ın Spider-Man’inin muhtemelen köklerinden (orjin hikayesinden) uzaklaştığı nokta burasıdır.

May Teyze’nin yaşlanması (Marisa Tomei’nin MCU’daki daha genç versiyonunun aksine) ve Peter’ın Spidey kosyümü dışında endişelenmesi gereken sorumlulukları vardır.

Bunun ergen bir Peter olduğu düşünüldüğünde bir ergenin hayatındaki bu yıllar, karakter için tüm zamanların en önemli dönemlerindendir. Peter, yetişkinliğe daha girmedi ve hala bir kimliğini arayışındaydı. Spider-Man’in sahip olduğu karakteri ve nereden geldiğini düşünürsek Tony Stark, Peter’ın rol modeli olamaz. Tony’nin artık MCU’nun bir parçası olmaması kesinlikle Peter’ın karakteri için olumlu bir durum. Çünkü ideal Spider-Man’in daha tanıdık bir versiyonuna dönüşmesi adına Peter için bir fırsat olabilir. Garfield’ın Peter’ın “halkın adamı” olduğu hakkındaki yorumu umarım gelecekteki Spider-Man için MCU’daki gelişen hikayelerin değişmesi adına olumlu bir açıklama gibi gözüküyor. Spidey’in ortaya çıkan kimliğini gözden geçirirsek Marvel’in bu konu üzerinde düşünmesi gerekebilir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]