WandaVision 3. Bölüm Spoilerlı İncelemesi: Gerçek Hayattan S.W.O.R.D. Olayların Farkında
WandaVision 3. Bölüm: Daha Fazla Delilik Daha Fazla İpucu
içinde , ,

WandaVision 3. Bölüm: Daha Fazla Delilik Daha Fazla İpucu

WandaVision 3. Bölüm Spoilerlı İncelemesi: Gerçek Hayattan S.W.O.R.D. Olayların Farkında

WandaVision Başlangıç Hikayesi / WandaVision 3.Bölüm İncelemesi (Spoiler Alert!!!)

WandaVision Bölüm 3, yeni bir Amerikan sitcom çağının heyecanını bir kez daha özetledi. Bu hafta 70’ler konseptiyle oynamaya geldi. MCU serisinin çok konuşulan prömiyerinden sonra, artık yerleşme zamanı kelimenin tam anlamıyla.

İlk iki bölümle benzer şekilde, WandaVision Bölüm 3, Wanda ve Vision’ın önceki bölümdeki hamilelik nedeniyle bir doktora danışmasıyla başlayarak, ana hikayesini oluşturmak için zaman kaybetmedi. Tipik, değil mi?

Bölüm boyunca Wanda, hamileliğin çeşitli aşamalarında Quicksilver’in Age of Ultron'daki anlarından daha hızlı ve komik bir şekilde ilerliyor.
Bölüm boyunca Wanda, hamileliğin çeşitli aşamalarında Quicksilver’in Age of Ultron’daki anlarından daha hızlı ve komik bir şekilde ilerliyor.

Bölüm boyunca Wanda, hamileliğin çeşitli aşamalarında Quicksilver’in Age of Ultron’daki anlarından daha hızlı ve komik bir şekilde ilerliyor. Görünüşe göre bu Westview’da yaşamanın avantajlarından biri. Vision, izleyicilerle birlikte, nasıl ortaya çıktığı konusunda şaşırıyor. Bebek odasını tasarlamadan tutun bez değiştirmeyi öğrenmeye kadar, WandaVision Bölüm 3, ilk kez ebeveyn olacaklar için mükemmel bir rehber gibi görünüyor. Ancak Wanda’nın gebeliğinin hızlı dönüşümü nedeniyle bu durum yalnızca süper kahramanlar için biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

WandaVision 3. Bölüm, ilk kez ebeveyn olacaklar için mükemmel bir rehber gibi görünüyor.
WandaVision 3. Bölüm, ilk kez ebeveyn olacaklar için mükemmel bir rehber gibi görünüyor.

Wanda’nın hamileliği, çizgi romanlardaki karakter eğrisinin önemli bir parçası. WandaVision 3. bölüm, MCU’nun bu olay örgüsüne doğrudan daldığını açıkça gösterdi. Elbette, doğru bir uyarlama olup olmayacağı henüz belli değil. Ancak hayranlar şimdiye kadar Marvel Studios’un konuyla ilgili kendi hikayelerini oluşturacağının farkında olmalı.

WandaVision 3. bölüm, Westview'in değişen gerçekliği hakkında daha fazla ipucu bulmada iyi bir iş çıkardı.
WandaVision 3. bölüm, Westview’in değişen gerçekliği hakkında daha fazla ipucu bulmada iyi bir iş çıkardı.

WandaVision 3. bölüm, Westview’in değişen gerçekliği hakkında daha fazla ipucu bulmada iyi bir iş çıkardı. Ancak gösterinin en önemli özelliği, Tommy ve Billy’nin ilk canlı aksiyon sahnesi oldu. İkizlerin WandaVision’a gelişi, sıra dışı çift için gelecek büyük şeyler hakkında ilk ipucu olabilir. Önümüzdeki haftalarda hikayenin büyük bir parçası olarak kalacaklarını varsaymak mantıklı geliyor.

Beklendiği gibi, tipik bir mizah hala mevcut. Ancak bu yönün yanı sıra WandaVision’ın daha karanlık unsurları da var. (Wanda daha tam manasıyla delirmedi. Çizgi romanlarda resmen X-Men’i dünya üzerinden siliyordu. Sanırım X-Men nüfusunun %3’ü hayatta kalıyordu.) Wanda’nın kasılmaları, kahramanın dengesiz zihinsel kapasitesinin sonucu izleyiciler için bir ipucu olabilir. Komşunun devam eden dedikoduları, Scarlet Witch’in isteklerine göre hareket etmeye zorlandıklarına dair ipuçları da sağlayabilir.

WandaVision Bölüm 3: S.W.O.R.D. Tüm Olup Biteni İzliyor Mu?

Bir kez daha, bölümün sonu, gerçek dünyanın sorunlarını ele almak için sitcom formatından kopuyor. Bay Hart ve gizemli arıcıdan sonra, bu kez Wanda’nın gazabına uğrayan karakter, Captain Marvel’dan Monica Rambeau, yani Geraldine’di. Bu sefer izleyicilere nihayet Westview balonunun dışında gerçekten neler olduğuna dair sağlam kanıtlar sunuldu. Monica’nın durum komedisi dünyasından çıkarılması, S.W.O.R.D’un olayları televizyondan izlemediğinin büyük ölçüde ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun yerine, tüm organizasyonun durumu takip ettiği görülüyor. Bu, Wanda’nın “normal” bir yaşam arzusunun tehlikeli sonuçlarını gösteriyor.

WandaVision Bölüm 3’ün heyecanlı sonu, S.W.O.R.D. ile ilgili daha fazla detayın potansiyel olarak önümüzdeki hafta açıklanacağı düşünüldüğünde, hayranları Disney+’a bağlı tutmak için fazlasıyla yeterli bir sebep olmalı.

Oyuncu Performansları ve Diziye Etkisi

Elizabeth Olsen ve Paul Bettany bu hafta etkileyici performanslarıyla bir kez daha parladı. İkilinin muhteşem ileri geri hareketlerini görmek her zaman büyüleyici oldu. İkilinin aptallığı büyüleyici bir şekilde sahnenin ortasında duruyor. Elizabeth Olsen, Wanda’nın hamileliğini ikna edici bir şekilde ele alırken, Vision’ın masumiyetini (ve bazen kaygı kaynaklı reaksiyonu) ele alan Paul Bettany, gösterinin sınırlı çalışma süresinde hamileliğin mücadelelerini mükemmel bir şekilde gösteriyor. WandaVision’ın hikayesi ilerledikçe devam eden trend, Wanda ve Vision’ın her hafta Olsen ve Bettany’den farklı tasvirleri ve her ikisinin de bölüme (Marvel’in geçmiş on yılına) uyum sağlaması gerçekten iyi bir iş çıkardıklarının kanıtı.

Wanda'nın Parris'e Pietro'dan bahsetmesi nedeniyle tetiklenen korkmuş tepkisi o kadar yoğun ki, izleyicilerin benzer bir tepki aldığını hissedebilirsiniz.
Wanda’nın Parris’e Pietro’dan bahsetmesi nedeniyle tetiklenen korkmuş tepkisi o kadar yoğun ki, izleyicilerin benzer bir tepki aldığını hissedebilirsiniz.

WandaVision’ın başrol oyuncularının başında olan Teyonah Parris’in canlandırdığı Monica Rambeau karakteri, bu haftaki bölümde MVP ödüllerini açık ara önde alan isim. Aktrisin, Foxxy Cleopatra’dan ilham alan açık sözlü bir komşuluktan, birkaç dakika içinde gizli bir S.W.O.R.D. ajanına sağlam geçişi mükemmel bir şekilde gösteriliyor. Ayrıca, Wanda’nın Parris’e Pietro’dan bahsetmesi nedeniyle tetiklenen korkmuş tepkisi o kadar yoğun ki, izleyicilerin benzer bir tepki aldığını hissedebilirsiniz.

Görünüşe göre Westview sakinleri sadece Vision'a değil, dizinin gerçek izleyicilerine de kurtarılmak istediklerine dair ipuçları veriyorlar.
Görünüşe göre Westview sakinleri sadece Vision’a değil, dizinin gerçek izleyicilerine de kurtarılmak istediklerine dair ipuçları veriyorlar.

Diğer kayda değer performanslar, Kathryn Hahn’dan Agnes ve David Payton’ın Herb’ünün kısa ama anlamlı görünümleridir. İki komşunun Westview’in tuhaf doğası hakkında başka bir ipucu sağlar. Görünüşe göre Westview sakinleri sadece Vision’a değil, dizinin gerçek izleyicilerine de kurtarılmak istediklerine dair ipuçları veriyorlar. (4. duvarı yıkmak değil ama ona yakın bir his veriyorlar. 4. duvarı yıkan Marvel karakterleri de Deadpool ve Spider-Man’di.)

Wanda’nın Sokovia Ninnisi

Son olarak, Wanda’nın sevgi dolu bir anneden saniyeler içinde hasarlı bir kahramana geçişi, Olsen’in etkileyici tasviri tarafından sağlanıyor. İlk iki bölümde Wanda’nın istikrarsız benliğine kısa bir bakış vardı. Ancak WandaVision Bölüm 3, karakterin Westview’deki mutlu hayatını korumak için nereye gitmeye istekli olduğunu gerçekten gösterdi. Wanda’nın Sokovian/Sokovya ninnisini söylemek için sitcom aksanını kırdığı an, Olsen’in nefes kesici performansı pastanın en üstündeki kiraz gibi görünüyor. Herhangi bir şey varsa, sonraki bölümlerde Wanda’nın yıkıcı güçlerinin daha fazla örneğinin olacağını ve Olsen’in performansının önümüzdeki haftalarda mutlaka görülmesi gerektiğini söylemek doğru olabilir.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]