WandaVision 5. Bölüm: Quicksilver'ı Kim Geri Getirdi?
WandaVision 5. Bölüm: Evan Peters Quicksilver Olarak Geri Döndü
içinde , ,

WandaVision 5. Bölüm: Evan Peters Quicksilver Olarak Geri Döndü

WandaVision 5. Bölüm: Quicksilver’ı Kim Geri Getirdi?

WandaVision 5. bölüm sonunda, Wanda kapıyı açar ve MCU Aşama 4 için önemli olan son derece şaşırtıcı bir sahne yaşayarak şok olur.

Marvel’dan WandaVision 5. bölüm büyük bir heyecan uyandıracak sahne ile bitiyor ve MCU’nun geleceği için bazı büyük çıkarımlar taşıyor.

WandaVision ‘We Interrupt This Program’ Sonrası Yaşananlar

“Bu Programı Kesiyoruz” gibi bir bölümü takip etmek neredeyse imkansız gibi görünüyor, ancak sezonun orta noktasına geldiğimizde WandaVision arkasındaki ekip bunu başardı. WandaVision 5. bölüm doğrudan kaldığımız yerden devam ediyor ve Westview içinde ve dışında bazı ilginç potansiyel çatışmalar başlatıyor.

Monica Rambeau (Teyonah Parris), Wanda’nın banliyö akıl sarayından atılmasıyla, SWORD ve Yönetmen Hayward’ın (Josh Stamberg) pek de hoş olmayan kollarına geri döndü. Ajan Jimmy Woo (Randall Park) ve Darcy (Kat Dennings) Monica’yı görmekten daha mutlu olamazken, SWORD’un geri kalanı, Wanda Maximoff ve onun korkunç insan rehinelerinden oluşan kukla kasabası olan büyük varoluşsal tehditle daha çok ilgileniyor.

WandaVision 5. Bölüm: On a Very Special Episode…

Başka bir sitcom yoğun açılış jeneriğine atıfta bulunduktan sonra, ilk üç bölümün oluşturduğu formata geri dönebiliriz gibi görünüyor. Ancak WandaVision 5. bölüm SWORD tekrar devreye girdiğinde, gösterinin şeklinin ileriye dönük olarak nasıl görüneceğine dair ilk gerçek hissimizi alıyoruz. Burada iki düello gerçekliği var, Wanda’nın ve onu çevreleyen MCU dünyası. Tıpkı geçen hafta olduğu gibi, Parris ‘Monica’ bizim kahramanımız ve bu konuda çok güçlü. MCU’nun sık sık mücadele ettiği türden karmaşık, düşünceli ve iyi çizilmiş kadın kahramandır. Yine de buradadır ve Parris, SWORD Direktörü Hayward’la yüz yüze geldiği sırada neredeyse titreyen sessiz bir gücü ona aşılar. Bakın, şüpheli Avenger Wanda’yı bir terörist olarak kabul etti ve Monica onun kurbanı olmasına rağmen, eski İntikamcı’yı aynı terimlerle tanımlamaktan nefret ediyor. Monica başka bir şeyin var olduğunu düşünüyor içten içe.

Yaşananlar, SWORD içindeki kahramanlarımız Jimmy, Darcy ve Monica arasında sezonun geri kalanında da devam edeceğini umduğumuz güzel bir dostluk kurar. Dennings, aramızdaki kuramcı hayranların temsili olarak seviyorsanız, burada bundan daha fazlasını elde edersiniz. Hatta çizgi romanlarda Wanda’nın Hex Magic’ine açık bir referans olan Westview anomalisini “Hex” olarak adlandırıyor (önceki bölümde belirtilen altıgen desenler için).

WandaVision 5. Bölüm: Çoçuklar 10 Yaşına Gelir

Bebeklerin beş yaşındaki çocuklara dönüşmesini gördükten sonra köpek sahibi olmaları için gerekli şartı tamamlamaları için saniyeler içinde 10 yaşına geldiklerini görüyoruz.
Bebeklerin beş yaşındaki çocuklara dönüşmesini gördükten sonra köpek sahibi olmaları için gerekli şartı tamamlamaları için saniyeler içinde 10 yaşına geldiklerini görüyoruz.

Ancak Wanda dünyasında, Tommy ve Billy bölüm boyunca sihirli bir şekilde büyürken, çocuklarla ilgili işler ters gitti. Çocukların MCU’daki Genç Yenilmezler’in kalıcı genç üyeleri olarak nasıl o noktaya geleceklerini merak ediyoruz. Bebeklerin beş yaşındaki çocuklara dönüşmesini gördükten sonra köpek sahibi olmaları için gerekli şartı tamamlamaları için saniyeler içinde 10 yaşına geldiklerini görüyoruz. Bu olanlar bölümün avantajına çalışan, tüyler ürpertici ve anlatım açısından kullanışlı bir durum.

WandaVision 4. bölümün hızlı tempolu macerasının ardından ivmenin kaymasından endişeleniyorsanız rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü yan yana dizilmiş hikayeler birlikte iyi işliyor ve şimdiye kadar gördüğümüzden daha büyük ve daha geniş bir şey görüyoruz. Ayrıca Monica, Wanda ile bağlantı kurmak için bir dron uçurmaya çalıştığında çarpışan bu ikili gerçekliklere dair ilk örneklerimizi elde ediyoruz. Monica ne yazık ki, MCU ajanlarının askeri silahları ne kadar sevdiğini hafife alıyor ve dronun silahlı olduğunun farkında değil.

Wanda SWORD Ekibini Tehdit Ediyor

Burası onun evi ve onu almaya çalışan herkes cezalandırılacak. Scarlet Witch, güç alanının dışına çıkarak SWORD ekibine bunu aktardı.
Burası onun evi ve onu almaya çalışan herkes cezalandırılacak. Scarlet Witch, güç alanının dışına çıkarak SWORD ekibine bunu aktardı.

Evet, kötü yaşlı Direktör Hayward, Wanda’yı görünce onu indirmeye çalışır. Westview’in eteklerinde Scarlet Witch’in tüm gücünü ve planını ortaya koyduğu bir hesaplaşmaya yol açar. Burası onun evi ve onu almaya çalışan herkes cezalandırılacak. Scarlet Witch, güç alanının dışına çıkarak SWORD ekibine bunu aktardı. Yaşam alanını tehdit eden herkesi açık açık tehdit etti. Yine de bu bölümün ve bu değişimin kurduğu en heyecan verici şey, Hayward ve SWORD’un Wanda’yı bir tehdit olarak görmeleridir. Monica açıkça daha fazlasını görüyor ve bu bağlantı, kaçınılmaz olarak kendisi ve ailesi için çok fazla olduğunda Wanda için güvenli bir çıkış yolu sağlayabilir.

WandaVision 5. Bölüm: Gizemli Agnes (Kathryn Hahn)

Gizemli Agnes (Kathryn Hahn) hala etrafta ve belki de olması gerekenden biraz daha fazlasını bildiğine dair bazı ipuçları alıyoruz.
Gizemli Agnes (Kathryn Hahn) hala etrafta ve belki de olması gerekenden biraz daha fazlasını bildiğine dair bazı ipuçları alıyoruz.

Bu aileden bahsetmişken, bu hafta aksiyonun merkezinde yer alıyorlar ve WandaVision, yardımcı oyuncuların çoğunu yazıyor. Gizemli Agnes (Kathryn Hahn) hala etrafta ve belki de olması gerekenden biraz daha fazlasını bildiğine dair bazı ipuçları alıyoruz. Wanda’ya yardım etmek için orada olabilir mi? Yoksa güçlü sihir kullanıcısı için başka planları mı var? Bekleyip görmemiz gerekecek.

Elizabeth Olsen bu sezon boyunca sınırlarını gösteriyor. Bu hafta özellikle güçlü, sevecen sitcom annesinden, dünyayı yok eden manyak mutantlara kadar her şeyi oynuyor (Avengers: Age of Ultron’daki aksanı bile yeniden ortaya çıkıyor). Ancak inkar edilemez gerçek şu ki, bu bölüm Paul Bettany’ye ait. Çalışma zamanının çoğunu insan formunda geçirerek, Vision’ın Wanda’nın duygusal olarak yıkıcı etkiyle neyin peşinde olduğunu yavaşça fark etmesiyle sanki cehennemdeymiş gibi davranıyor.

Vision, gerçeklerin farkına bir bir vardıkça, her korku ve utanç duygusunu gözlerinde görebiliyoruz.
Vision, gerçeklerin farkına bir bir vardıkça, her korku ve utanç duygusunu gözlerinde görebiliyoruz.

Wanda ve Vision arasındaki trajik romantizm, serinin tam kalbinde yer alıyor. Wanda’nın Vision’ın bedenini yeniden bir araya getirmek için seçtiği yolu yavaş yavaş öğreniyoruz. Potansiyel olarak Vision’ın tüyler ürpertici ölü cesedi etrafta dolaşmakla kalmıyor, aynı zamanda Wanda onu almak için bir SWORD tesisine baskın yaptı. Vision, Norm’u Wanda’nın akıl hapishanesinden kurtaran en tüyler ürpertici sekanslardan birinde Wanda’nın planlarını ortaya çıkarmaya çalışırken ve yaşam alanlarını güvende tutmaya çalışırken şimdi ikisi bir kedi-fare oyunu oynamaktadır. Vision, gerçeklerin farkına bir bir vardıkça, her korku ve utanç duygusunu gözlerinde görebiliyoruz. Elizabeth Olsen, Vision’ı korkunç bir şekilde ya da bilinçsiz bir şekilde, Wanda’nın her şeye rağmen kontrolün elinde olmayabileceğini açığa vurarak harika bir iş çıkarıyor.

WandaVision 5. Bölüm: Quicksilver Geri Döndü

WandaVision 5. Bölüm: Quicksilver Geri Döndü
WandaVision 5. Bölüm: Quicksilver Geri Döndü

Wanda’nın kontrolü sorunu, bölüm büyük bir değişimle sona ererken bir kez daha gündeme geliyor. Aylarca, Evan Peters’in WandaVision’a katılacağına dair söylentiler dolandı durdu etrafta ve bu söylentilerin doğru olduğu ortaya çıktı. Vision sonunda Wanda ile yüzleşirken ve eylemleri için sorumluluğu üstüne almasını isterken, çiftin konuşması kapı zilinin çalması ile kesintiye uğrar. Wanda, bunu yapmadığına dair söz verir, ancak Vision ona tam olarak inanamaz ve onu kim suçlayabilir?

Wanda, bunu yapmadığına dair söz verir, ancak Vision ona tam olarak inanamaz ve onu kim suçlayabilir?
Wanda, bunu yapmadığına dair söz verir, ancak Vision ona tam olarak inanamaz ve onu kim suçlayabilir?

Ama en büyük sır, kapının arkasında kimin olduğu. Ve tabii ki bu Peters. Yüksek sesli bir anda, Dennings kesinlikle tarihi bir MCU dizisi haline gelecek olan şeyi anlatıyor: “O Pietro’yu yeniden canlandırdı !?” Bunu o yaptı ya da en azından birisi yaptı. Çünkü Wanda kapıyı açtığında Peters, Fox X-Men Quicksilver giysisinin (sans goggles) 80’lerin durum komedisinde orada duruyor. Wanda’nın erkek kardeşini daha önce Avengers: Age of Ultron’da Aaron Taylor-Johnson oynamış olsa da, Evan Peters’a “Pietro?” Demesi sadece birkaç saniye sürüyor.

Öyleyse gerçek nedir? Wanda kardeşini başka bir gerçeklikten mi gösterdi? Ne de olsa bugün, istese bile insanları ölümden nasıl geri getiremeyeceğine dair büyük bir konuşma yapıyor. Yoksa ipler başka birinin elinde mi? Wanda, Vision’a konuşmaları kesintiye uğramadan hemen önce “bunların nasıl başladığını bilmediğini” söylüyordu. Bu yüzden Pietro (Evan Peters) bir dikkat dağıtmadan başka bir şey olamaz mı?

Öğrenmek için önümüzdeki haftaya kadar beklememiz gerekecek. Ancak Westview’i kimin kontrol ettiği önemli değil. Disney, yakın zamanda edindikleri Fox X-Men evreniyle resmi olarak akışları açıkladı ve MCU’daki şeyler asla eskisi gibi aynı olmayacak.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]