Netflix'in Yeni Dizisi Shadow and Bone, The Witcher'ın Zaman Çizelgesindeki Karışıklığı Önleyecek
Shadow and Bone, The Witcher'ın Zaman Çizelgesinin Karışmasını Nasıl Önler
içinde

Shadow and Bone, The Witcher ‘ın Zaman Sorununu Nasıl Önler

Netflix’in Yeni Dizisi Shadow and Bone, The Witcher’ın Zaman Çizelgesindeki Karışıklığı Önleyecek

Yeni uyarlama Shadow and Bone, The Witcher ‘ın kafa karıştırıcı zaman çizelgesi tuzağından kaçınmak yerine belirli karakterler için geçmişte yaşanmış hikayeleri oluşturacak. Shadow and Bone, yazar Leigh Bardugo’nun popüler Grisha üçlemesi ve Six of Crows duolojisine dayanan Netflix’in yeni televizyon dizisidir. Yayın hizmetinin fantezi uyarlamalarından biri olarak platformda The Witcher ‘a katılıyor. Bununla birlikte, Shadow and Bone iki diziyi farklı zamanlarda uyarlayacak olsa da, The Witcher’ın aynı anda birden fazla zaman çizelgesinde (takip etmek tartışmalı ve çoğu zaman kafa karıştırıcı) rotasını takip etmeyecek, bunun yerine farklı bir yol seçecek.

The Grisha Üçlemesinin Konusu ( Shadow and Bone: The Grisha 1)

Bardugo’nun Grisha üçlemesi, savaşta öksüz kalan Alina Starkov’u (Jessie Mei Li), ülkesini kurtarabilecek yeni keşfedilmiş bir güçle mücadele ederken gösterecek. The Six of Crows duolojisi, üçlemenin olaylarından sonra geçer ve cüretkar bir soygun yapan, bir grup genç suçlunun hikayesini anlatır. İki seri aynı dünyada yer alır ancak bağımsız olarak kolayca okunabilir. Yaratıcısı Eric Heisserer ve Bardugo, bunları (Shadow and Bone ve Six of Crows) Netflix dizisi için birleştirmeyi ve kitapların zaman çizelgesini sağlamlaştırmayı seçti.

Bu yaklaşım, Shadow and Bone ‘u The Witcher ‘dan ayırıyor. Üç ayrı zaman çizelgesi izliyor: Yennefer’in (Anya Chalotra) büyücü olma yolculuğu, Geralt’ın (Henry Cavill) canavar avları ve Prenses Ciri’nin (Freya Allan) evinden kaçışı. Bu zaman çizelgelerinin kombinasyonu, zamandaki değişikliği gösteren görsel ipuçları olmadığından, genellikle kafa karıştırıcı olabilir. The Witcher ‘ın 1. Sezonundaki flashbackler ne kafa yormuştu. Ayrıntı vermeden bir anda flashback sahnesini yaşıyorsun. Bu sahnenin bir önceki sahneyle uzaktan yakından alakası yok diyorsun. Bölümün sonuna gelince bakıyorsun flashback sahnesiymiş. Dizide zaman çizelgesinde enteresan bir yol izleniyordu. Ne Yennefer ne de Geralt normal insanlar gibi yaşlanmaz. Bu nedenle fiziksel görünümleri hangi zaman çizelgesinde olurlarsa olsunlar kabaca değişmeden kalır. Karışıklığa rağmen, zaman çizelgeleri 1. sezonun sonunda birbirine yetişiyor. Bu da 2. sezonun daha geleneksel bir kronolojik yaklaşıma sahip olacağı anlamına geliyor.

The Witcher 1. Sezonda Zaman Çizelgesi Bir Hayli Karıştı

Bardugo'nun Six of Crows karakterleri Grisha (Shadow and Bone) üçlemesinde hiç yer almıyor.
Bardugo’nun Six of Crows karakterleri Grisha (Shadow and Bone) üçlemesinde hiç yer almıyor.

Hem The Witcher hem de Shadow and Bone, karmaşık kronolojilere sahip kitap serilerinin uyarlamalarıdır. Dizinin başrol oyuncusu Lauren Schmidt Hissrich’e göre The Witcher ‘ın 1. sezonu, izleyicilerin The Witcher ‘ın ilk sezonunun dayandığı kısa hikayelerde önemli rolleri olmayan Yennefer ve Princess Ciri ile tanışabilmeleri için üç farklı zaman çizelgesine sahip. Bardugo’nun Six of Crows karakterleri Grisha üçlemesinde hiç yer almıyor. Bu yüzden o ve Heisserer bu karakterler için tamamen yeni (geçmişte yaşanan) hikayeleri yaratmaya çalıştılar. Böylece ayrı bir zaman çizelgesinde değil, orijinal üçlemenin olaylarının yanında var olabildiler.

Heisserer’e göre, bu geçmiş hikayeleri esas olarak Six of Crows’un ana karakterleri olan Kaz Brekker (Freddie Carter), Inej Ghafa (Amita Suman) ve Jesper Fahey’e (Kit Young) odaklanacak. Alina’nın karizmatik suçlulardan oluşan bir ekip de dahil olmak üzere oyundaki tehlikeli güçlerle mücadele etmek zorunda kalacağından bahseden dizi açıklamasına dayanarak, Heisserer, Kaz, Inej ve Jesper’ın başlangıçlarını Alina’nın yolculuğuna entegre etmeyi bulmuş gibi görünüyor. Bu, her iki seride de hiç karşılaşmayan karakterlerin yollarının kesişeceği anlamına geliyor. Heisserer ve Bardugo bu durumun hayranları heyecanlandıracağını umuyor.

İki Kitap Birleşince Ortaya Nasıl Bir Uyarlama Çıkacak?

Heisserer ve Bardugo, aynı evrende yer alsa da, birbirinden çok farklı iki diziyi birleştirerek orijinal kitaplardan sapıyor ve tamamen yeni bir şey yaratıyorlar. Bu, seriyi The Witcher ve hatta orijinal materyallerini daha yakından takip eden Game of Thrones gibi diğer büyük fantastik yapımlardan ayırıyor. The Witcher’ın durumunda, dizi farklı hikayelerden ve kitaplardan materyaller içerdiğinden, bu çoklu zaman çizelgelerinde bazı karışıklıklara yol açtı. Shadow and Bone ‘un uyarlamaya yaklaşımı ise, Bardugo’nun dünyasına, uzun süredir kitapların hayranlarını yeni hikayelerle şaşırtacak ve aynı zamanda herhangi bir kronolojik karışıklıktan kaçınacak yeni bir yaklaşım vaat ediyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]