WandaVision 8. Bölümde Neler Oldu, Scarlet Witch Kimdir?
WandaVision 8. Bölüm Teoriler ve Cevaplanan Sorular
içinde , ,

WandaVision 8. Bölüm: Scarlet Witch, Teoriler ve Cevaplanan Sorular

WandaVision 8. Bölümde Neler Oldu, Scarlet Witch Kimdir?

WandaVision 8. bölüm, Scarlet Witch ve MCU için büyük değişimler ve açıklamalarla geldi. İşte en büyük sorular ve teoriler.

WandaVision 8. bölüm, şimdiye kadarki tüm dizinin en büyük kıvrımlarını (Scarlet Witch) ve açıklamalarını sundu. Ve bunlarla birlikte bir sürü yeni soru ve teori geldi. WandaVision 7. bölümün sonunda, Wanda’nın komşusu Agnes, gerçek kimliğini cadı Agatha Harkness olarak açıkladı. Bu gerçek, Westview’in (bazı tüyler ürpertici mor sarmaşıkların üzerine inşa edilmiş gibi görünen) temellerini sarstı ve WandaVision’ın önceki bölümlerini başlarına döndürdü.

WandaVision 8. bölüm, Agatha’yı 17. yüzyılda Salem Massachusetts’te bir cadı olarak gösteren bir başlangıç ​​hikayesiyle başlar. Ardından, Agatha bodrumunda Wanda’yı sorgulayarak 7. bölümün kaldığı yerden devam ediyor. Wanda’nın kendi büyüsünü engellemek için inşa edilmiş zindan benzeri bir labirentte bunlar gerçekleşiyor. Agatha, Westview Hex’i yaratmak için, nasıl yeterince güçlü hale geldiğini anlamaya çalışıyor. Bunun için Wanda’nın hayatının birçok travmatik anının izini sürerek bir tür büyülü sözler kullanarak onu bir dizi hatıradan geçiriyor. Sonunda, daha önce MCU’da bahsedilmeyen çizgi romanlardan güçlü bir güç olan Kaos Büyüsü (Scarlet Witch) cevabını bulur.

WandaVision 7. bölüm, Westview illüzyonunun sebebinin başından beri Agatha olduğunu söylese de, WandaVision 8. bölüm bununla çelişiyor gibi görünüyor. Diğer cadıyı (Agatha), Wanda’nın ham güç gösterisinin meraklı (oldukça kötü de olsa) bir gözlemcisi olarak gösteriliyor. Sadece Wanda’nın (Scarlet Witch) güçlerinin nasıl çalıştığını anlamak için Hex ile uğraşıyor. Bu şekilde ve diğerleri, dizinin sondan bir önceki hali bazı cevaplar sağladı. Ancak dizinin finali için daha da fazla konu asılı kaldı. İşte WandaVision 8. bölümdeki en büyük sorular ve teoriler.

MCU’da Cadılar Nasıl Yer Aldı?

MCU'da Cadılar Nasıl Yer Aldı?
MCU’da Cadılar Nasıl Yer Aldı?

MCU’da daha önce sihirle ilgili hikayeler ve karakterler görmüştük. Ama her zaman bir tür sözde bilimsel mercek, fanteziden çok bilim kurgu oldu. Doctor Strange’in büyülü yetenekleri, Asgardlılar ve şimdiye kadar Scarlet Witch’in güçleri, “tanrılar” ve “sihir” gibi sözcükler kullanılarak, ancak gelişmiş uzaylı ırkları ve kuantum fiziğinin bağlamsal temelleriyle açıklandı. Olaylar genellikle bilimsel olarak ele alındı. Yani Agatha Harkness, 400 yıl önce bir geri dönüşte göründüğünde ve WandaVision 8. bölümde runlara ve büyülü sözlere referans vermeye başladığında, bu evren için biraz sıçrayıştı.

Marvel çizgi romanlarında bilimkurgu, fantezi ve gizli hikâyeler birbiriyle harmanlanıyor. Görünüşe göre MCU, cadıların ve (Scarlet Witch) Kaos Büyüsünün doğru şekilde tanıtılmasıyla bu yöne doğru daha fazla gidiyor olabilir. Bununla birlikte, bu yeni yeni ortaya çıkan (daha önce vardı ama şu an beyaz perdeye giriş halinde) büyü, sihir gibi kavramların tam olarak nasıl sonuçlanacağı görülecek. Agatha’nın büyücülük yoluyla hayatta tutulan bir insan mı yoksa başka bir tür insan benzeri varlık mı olduğu belli değil(Belki Kadim Büyücü’nün sahip olduğu şekilde hayatta kalmış olabilir). Güçlerinin kaynağı, klanının doğası ve MCU’nun Dünya versiyonundaki büyünün kapsamı da şu anda belirsiz.

Zihin Taşı Neden Wanda’ya Kendini Yani Scarlet Witch ‘i Gösteriyor?

Scarlet Witch: Wanda, Zihin Taşı'nın içerisinde Scarlet Wich'i Görüyor
Wanda, Zihin Taşı’nın içerisinde Scarlet Wich’i Görüyor

WandaVision 8. bölümdeki geri dönüş sahnelerinden biri, güçlerini ateşleyen Hydra deneyini gösteriyor. Wanda, Zihin Taşı’nın açılıp kendisine doğru yükseldiğine dair bir anıya sahip ve onun içinde, geleneksel çizgi roman kostümü giymiş, kendi siluetine benzeyen birini (Scarlet Witch) görüyor. Daha sonra bayılır, ancak onu gözlemleyen Hydra üyeleri, önceki tantanadan hiçbiri olmadan yalnızca bayılışını görürler. Neden Zihin Taşı’nın kendisini Wanda’ya gösterdiği bir gizemdir. Kaos Büyüsünün doğası açıklanırken ortaya çıkabilir.

Scarlet Witch: Neden Zihin Taşı'nın kendisini Wanda'ya gösterdiği bir gizemdir.
Neden Zihin Taşı’nın kendisini Wanda’ya gösterdiği bir gizemdir.

Agatha, Wanda’nın deneyden önce gizli büyülü yeteneklere sahip olduğunu ve daha sonra güçlendirildiğini düşünüyor gibi görünüyor. Hydra bilim adamları, başka hiçbir kobayın Zihin Taşı’na maruz kaldıklarında hayatta kalamadığına ve Wanda’nın (Scarlet Witch) doğal yeteneklerinin onu güvende tutan şey olabileceğine değiniyor. Ancak, kardeşi Pietro’nun da deneylere nasıl dayanabildiğini ve ardından cadı olmayan süper güçler aldığını göremiyoruz.

WandaVision’da Gördüğümüz Tommy, Billy ve Vision Gerçek mi?

WandaVision'da Gördüğümüz Tommy, Billy ve Vision Gerçek mi?
WandaVision’da Gördüğümüz Tommy, Billy ve Vision Gerçek mi?

WandaVision 8. bölümün sonunda, Westview Hex’in başlangıcı nihayet gösterilir. SWORD’un Vision’ın vücudunu parçalara ayırmasına tanık olduktan sonra, Wanda açıkça perişan bir halde oradan ayrılır (Hayward’ın daha önce iddia ettiği gibi vücudu çalmaz) ve Westview, New Jersey’e gider. Orada, görünüşte önemsiz görünen bir araziye varır. Kısa sürede gelecekteki evlerinin yeri olarak Vision tarafından satın alındığını ortaya çıkar. Saf bir keder ve öfke anında, Wanda (Scarlet Witch) güçlü bir sihir gösterisiyle yükseliyor, evi yoktan yaratıyor. Gerçekliği değiştiren bir güç alanını tüm kasabayı kapsayacak şekilde genişletiyor. Daha sonra kendi içinden yeni bir Vision yaratır ve dünya siyah beyaza döner.

O sahneden, Tommy, Billy ve Vision’ın Westview’de görüldüğü gibi, Wanda’nın gerçeği değiştiren Kaos Büyüsünün çağrışımları olduğu artık anlaşılıyor. Belirsiz olan şey bunların gerçek olup olmadıklarıdır. Açıktır ki, her biri duyarlılığa, bağımsız düşünceye ve Wanda’nın kendisi tarafından kontrol edilmeyen davranışlara sahiptir. Ancak Vision WandaVision 6. bölümde Hex’ten ayrılmaya çalıştığında, hızla parçalanmaya başladı. Vision ve “oğullarının” WandaVision finalinde ileride korkunç kaderleri bu şekilde olabilir. Ancak Scarlet Witch ’in büyü ile yaratılmış ailesinin engelin ötesinde varlığını sürdürmesi de mümkündür.

Scarlet Witch ’in Kaos Büyüsü Nasıl Çalışıyor?

Scarlet Witch’in Kaos Büyüsü Nasıl Çalışıyor?
Scarlet Witch’in Kaos Büyüsü Nasıl Çalışıyor?

Çizgi romanlarda Kaos Büyüsü, Dünyanın ilkel Elder Gods’larından biri olan Chthon’dan geliyor. Wanda, Chthon’un mühürlendiği Wundagore Dağı yakınlarında doğar ve böylece kendi insanüstü yeteneklerini artıran kaos güçlerinden bazılarını elde eder. WandaVision 8. bölüm sonunda Kaos Büyüsü’nü tanıtıyor. Ancak MCU’nun yeteneğin çizgi roman kökenini gösterip göstermeyeceğini veya değiştirip değiştirmeyeceğini netleştirmiyor.

Marvel’dan Elder Gods’ı tanıtmak, MCU için oldukça büyük bir sıçrama olurdu, ancak bu söz konusu değil. Bunun yerine, WandaVision bölüm 8, Wanda’nın güçleri ve Sonsuzluk Taşları arasında bazı bağlantılar kuruyor gibi görünüyor. Agatha, Wanda’yı özellikle Kaos Büyüsünden dolayı (Scarlet Witch) Kızıl Cadı olarak adlandırır. Bu, başlığın gücü elinde tutan herkese uygulandığını ya da Scarlet Cadı’nın bazı Kaos Büyüsü kehanetlerinin bir parçası olduğunu ima eder. Wanda’nın Zihin Taşı’ndaki bir Kızıl Cadı figürünün siluetini görmesi, Kaos Büyüsünün yeniden ele alındığı ve Chthon’un artık dahil olmadığı anlamına gelebilir. Her iki durumda da, Kaos Büyüsü’nün etkileri aynı görünüyor. Gerçekliğin dokusunu kullanıcının iradesine uyacak şekilde değiştiriyor.

SWORD, Yeni White Vision İle Ne Yapacak?

SWORD, Yeni White Vision İle Ne Yapacak?
SWORD, Yeni White Vision İle Ne Yapacak?

WandaVision 8. bölümün mid-credits sonrası sahnesi, SWORD’un, Scarlet Witch’in bazı gizli büyülerini kullanarak Vision’ın orijinal bedenini nihayet yeniden yapılandırdığını ve yeniden etkinleştirdiğini ortaya koyuyor. Yeni Vision saf bir gümüşi beyazdır. Soluk görünüşü onu SWORD’un silahı olarak potansiyel bir tehdit olarak konumlandırmış gibi görünüyor. Ancak, karanlık grubun Vision ile tam olarak ne yapacağı bir sır olarak kalıyor. Marvel çizgi romanlarının “Vision Quest” hikayesi, boş dış cephesi içinde çoğunlukla duygusuz bir kişiliği yansıtan beyaz, yeniden yapılandırılmış bir Vision’ı da içeriyor. Görünüşe göre, MCU’nun White Vision’a oldukça benzer olabilir.

Pietro ve Monica Rambeau Nerede?

Pietro ve Monica Rambeau Nerede?
Pietro ve Monica Rambeau Nerede?

WandaVision 7. bölüm için after-credit sahnesi, sahte Pietro Maximoff’un (Evan Peters), şimdi Agatha Harkness’in bir çağrışımı olduğu ortaya çıktı. Pietro, Monica Rambeau’nun cadı evini dolaşırken karşısına çıktı. Her iki karakter de 8. bölümde görünmüyor, ancak kesinlikle dizi finali için geri dönecekler. Monica’nın gelişen güçleri şovun ana akımlarından biri oldu. Yapımcılar, umarım dizi bitmeden onlara düzgün bir şekilde göz atmaları için hayranlara bu fırsatı verir. Pietro’ya gelince, rolünün tam olarak ne olacağı veya WandaVision’ın bitiminden sonra MCU’da devam edip etmeyeceği belli değil.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]