MCU Teorisi: WandaVision, X-men Mutantlarının Bu Zamana Kadar Nerede Olduğunu Açıklıyor
WandaVision: X-Men Mutantlarının Nerede Olduğunu Açıklayacak
içinde , ,

WandaVision: X-Men Mutantlarının Nerede Olduğunu Açıklayacak

MCU Teorisi: WandaVision, X-men Mutantlarının Bu Zamana Kadar Nerede Olduğunu Açıklıyor

WandaVision, mutantların MCU’da nasıl göründüğüne dair mükemmel bir açıklama sunabilecek olan “X-Men’s House of M” çizgi romanından ilham alıyor. Marvel’in yaklaşan Disney+ serisi WandaVision, mutantların tüm bu zaman boyunca MCU’da nerede olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir. Marvel çizgi romanlarının muazzam bir parçası olmalarına rağmen, Marvel Sinematik Evreni büyük ölçüde bu noktaya kadar, sanki X-Men’ler ve genel olarak mutantlar yokmuş gibi işlemiştir. Neredeyse iki düzine film ve bir avuç TV dizisi için karakterler, mutantlardan bir kez bile söz edilmeyen bir dünyada faaliyet gösterdi.

WandaVision, mutantların MCU'da nasıl göründüğüne dair mükemmel bir açıklama sunabilecek olan "X-Men's House of M" çizgi romanından ilham alıyor.
WandaVision, mutantların MCU’da nasıl göründüğüne dair mükemmel bir açıklama sunabilecek olan “X-Men’s House of M” çizgi romanından ilham alıyor.

Bunun nedeni, Marvel ile 20th Century Fox arasındaki uzun süredir devam eden huzursuz ilişkiydi. Fox, yıllarca X-Men, Fantastik Dörtlü ve ilgili tüm karakterlerin canlı aksiyon film haklarına sahipti. Hak sahipliği, Marvel’in X-Men’den kaçınması gerektiği anlamına geliyordu, hatta Marvel projelerinde “mutant” kelimesini kullanmak bile yasaktı. Yenilmezler 2 (Avengers: Age of Ultron)’den hatırlayacağınız gibi, Wanda ve Pietro Maximoff kardeşlere, Hawkeye (Jeremy Renner) ‘gelişmiş’ diyordu.

Aslında Marvel, Mutant X adlı televizyon dizisini planlıyordu. Dizi, X-Men’den ve dünyanın zaten var olan mutantlarından tamamen farklı bir köken hikayesine sahip, tamamen yeni karakterlere dayanacak olsa da 2001’de Fox, Marvel’e dava açtı.

X-men ve Fantastic Four’un Yayın Hakları Marvel’e Geçti

Artık Disney, 20th Century Fox’u satın aldığına göre, X-Men ve Fantastic Four’un hakları yeniden Marvel’ın kontrolünde. Zaten, Marvel’ın planları var. Fantastik Dörtlü serisi rebootlanacak. Yönetmen Jon Watts, MCU’daki ilk Fantastik Dörtlü filmini yönetecek. Aynı şekilde, Deadpool 3 ile işler ilerliyor. Deadpool bir mutant ve daha önce Fox ile çekimler gerçekleşmişti.

Fox’un satın alınmasından bu yana Marvel’in X-Men’i MCU’ya eklemesi kaçınılmaz oldu. Ancak X-Men’i ve tüm mutant kavramını, şimdiye kadar sanki hiç yokmuş gibi davranan bir dünyaya tanıtmak, tamamen başka bir şey. MCU’nun parçası olan bir X-Men’i, ona değinmeden yapmanın bir yolu yok.

WandaVision House Of M Hikayesini Çizgi Romanlardan İzleyecek

X-Men evrenini MCU’ya taşımak gerçekten zor. İşte burada WandaVision devreye giriyor. Marvel’ın amiral gemisi Disney+ serisinin MCU’nun geleceği için önemli olduğu zaten biliniyor. Bu hikayede Scarlet Witch, Vision ile ikizlerini kaybettikten sonra zihinsel bir çöküş yaşar ve üzüntüsünden kaynaklanan problemlerden dolayı gerçeği değiştirmeye başlar. Babası (Magneto) ve Profesör X, kederinin üstesinden gelmesine yardım etmek için ellerinden geleni yapar. Profesör X, Scarlet Witch’in zihnini iyileştirmeye çalışsa da, bunu başaramaz ve gerçeklik daha da farklı bir hale gelir. Quicksilver lakablı ikiz kardeşi Pietro, Wanda’ya bu gerçeklikte hayatta olursa tehlikeler yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunur. Ve ona yeni bir gerçeklik yaratmasını söyler.

Wanda yaşadığı üzüntülerden sonra kendini kaybeder. Bundan dolayı ortaya çıkan kırılma ve Profesör X’in kasıtsız güç artışı sayesinde, bir süreliğine gerçek Marvel evreninin yerini alacak kadar güçlü alternatif bir gerçeklik yaratmasına yardımcı oluyor. İçinde, Marvel kahramanlarına kalplerinin arzu ettiği her şey veriliyor ve bu senaryonun WandaVision’da değiştirilmiş bir şekilde işleneceği çok açık.

Scarlet Witch, Mutantları Üç Kelimeyle MCU’dan Sildi

Scarlet Witch, Mutantları Üç Kelimeyle MCU'dan Sildi
Scarlet Witch, Mutantları Üç Kelimeyle MCU’dan Sildi

Bütün bu yaşananlar, bizleri House of M’nin bu teori ile ilgili kısmına götürüyor. Alternatif gerçeklikte, Magneto, gerçek gerçeklikte olduğu gibi korkulmak yerine, baskın tür olarak mutantlarla dünyayı yönetiyor. Ancak bunun gerçek olmadığını ve fikrin aslında Quicksilver’ın işi olduğunu anladığında, Pietro’yu öfkeyle öldürür.

Ancak bunun gerçek olmadığını ve fikrin aslında Quicksilver'ın işi olduğunu anladığında, Pietro'yu öfkeyle öldürür.
Ancak bunun gerçek olmadığını ve fikrin aslında Quicksilver’ın işi olduğunu anladığında, Pietro’yu öfkeyle öldürür.

İkiz kardeşinin ölümünden dolayı kedere boğulan Wanda, Quicksilver’ı hayata döndürür ve babasına döner. Magneto’nun her zaman kendi ailesi yerine mutant cinsi seçmesinenden dolayı ona kızar. Marvel çizgi romanlarında her şeyi değiştiren bir anda Wanda, babasının en çok değer verdiği şeyi üç küçük kelimeyle elinden alıyor.

“No more mutants.”

Bir saniye içinde, Wanda eşzamanlı olarak gerçekliği “normale” döndürür. Ve dünyanın mutant nüfusunun %98’ini Decimation (kırım, katliam, onda birini öldürme kelime anlamları) olarak bilinen bir olayda onları güçsüz kılarak, yok eder. Birkaç mutant güçlerini korur. Gezegendeki yüzbinlerce mutanttan iki yüzün altında mutantın, mutant yeteneklerini koruduğu tahmin ediliyordu.

WandaVision, X-Men’lerin Nerede Olduğunu Açıklamak İçin Bir Açılış Sunuyor

WandaVision, iki farklı açıklama sunarak, MCU’da olmayan mutantların açıklamasını bu noktaya getirebilir. Birincisi, Wanda’nın kazara dünyanın mutantlarını yok ettiği, ancak MCU’daki hiç kimsenin, hatta X-Men’in bile, X-Men’in bir zamanlar var olduğunu ya da gerçeği hatırlamadığı değiştirilmiş bir çizgi romanda geçen olay örgüsüne gidebilirdi. WandaVision olaylarından sonra, mutant yetenekleri ve herkesin hatıraları geri kazanılabilir. Veya ikincisi, Marvel’ın 4. Aşamada kurduğu alternatif evrenlere ve zaman çizelgelerine daha fazla eğilebilir. Scarlet Witch, Marvel film evreninin tüm mutantlarını alternatif bir evrene sıkıştırabilir. Yine MCU’da hiç kimse onları hatırlamazdı. Her iki yol da, mutantların Fox’la birlikteyken MCU’da neden hiç mutant bulunmadığına, X-Men’in neden bir kavgaya yardım etmek için gelmeye hiç zahmet etmediğine dair evren içinde sağlam bir açıklama sağlar.

WandaVision’ın, film için onaylanan Scarlet Witch ile Doctor Strange’in, Multiverse of Madness’daki olaylarına doğrudan öncülük edeceğini belirtmek gerekir. Güçleri ve devam filminin başlığı sayesinde Doctor Strange, bir süredir X-Men ve Fantastic Four’u MCU’ya getirmeye hazırlanıyor gibi. Bununla birlikte, gittikçe netleşen Scarlet Witch, MCU’nun 4. Aşamasında mutantları geri getirmede önemli bir rol oynayacak. Ve belki de kendi serisindeki olaylarda Loki dizisi de bu duruma katkı sağlayabilir. Unutmayın, Doctor Strange, Thanos’un mağlup edildiği seferi bulmak için Infinity War’da 14.000.605 alternatif senaryoyu taradı. Tüm bu zaman çizelgelerinden geçmesi ve X-Men’in var olduğu bir şeye rastlamaması neredeyse imkansız. Mutantlarla bir zaman çizelgesi… Sorcerer Supreme, bunu fark ettiğinde duraklayıp, bu zaman çizgisini işaretlemiş olabilir. (Sorcerer Supreme/Yüce Büyücü, Marvel Sinematik Evreni’ndeki en güçlü büyücüye verilen unvandır.) WandaVision olayları, Sonsuzluk Savaşı sırasında Doctor Strange‘in keşfettiği olaylarla örtüşecek. Çoklu evreni Doctor Strange devam filminde bir araya getirmek için bu ikili bir araya gelecek.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Efsane

   Yazar Nicolas

   Sitemiz üzerinden sinema sektörüne dahil olan her şey ile ilgileniyoruz. Diziler de buna dahil. Normalde Youtube ve İnstagram üzerinden işimizi yapıyorken(dizi film eleştirileri, replikleri, haberleri), sitemizden ise daha geniş bir skala üzerinden paylaşımlarda bulunuyoruz. Örneğin; mantık, felsefe, derinlemesine alt metin eleştirileri gibi diyelim. Yazmak istediğim çok konu başlığı var ama gün geçtikçe yazılan yazılarda bu konulara şahit olacaksınız zaten.

   E-Mail: [email protected]